Protesti malinara 2020 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Izvinjavam se sto upadam. Sve bi ovo bilo u redu da su hladnjacari platili koliko su proizvodjaci trazili. Ovako sami odredjuju cenu otkupa i sami odredjuju cenu izvoza. Tako je u svim granamaa pljoprivrede.
 
@coci064

Pišite slobodno.

Niko nikad vam neće platiti nešto koliko vi ili neko drugi traži... Prosto to se nikad ne dešava. Uzmimo npr da prodajete auto preko oglasa, čovek došao gleda ga kupio bi ga ali nije baš spreman da plati koliko vi tražite a vama opet treba novac... Hoćete li se dogovoriti sa njim ,makar pokušati ili ćete biti kategorično,ostavljam da sami odgovorite...?

Kako hladnjača može sama da odredi koliko će nesto da plati i sama da odredi po koliko će da proda,gde to ima,voleo bih u teoriji da mi objasnite kako je tako nešto uopšte moguće? Hladnjača pored toga što treba da kupi robu mora da vodi računa sa istom da ostvari zaradu sa jedne a sa druge strane da bude konkurentna na svetskom tržištu. Nemojmo da posmatramo samo sadašnji trenutak , vratimo se malo u prošlost par godina unazad kada je maline bilo na sve strane,od Bosne,Kosova, Ukrajine,Poljske pa cak i Bugarske i Crne Gore da li je tada našim hladnjačama bilo moguće da budu konkurentni? Nije bilo moguće i zato su tih godina beležili gubitke. Ti gubici su se i pokazali, pojedine firme su propale sa juga Srbije, iz zapadne Srbije,cak su se dve firme sa većinskim stranim kapitalom povukle iz Srbije...

@coci064
Ja sam rešenje ponudio, tržišno,održivo,rešenje bazirano na iskustvu ,rešenje koje uz naporan rad na srednji i duži rok može doneti rezultat. Ipak @coci064 mene nema ko da sluša jer ja nisam populista, ja ni od koga ništa ne tražim (ponajmanje od države ,a još manje im pretim protestima i štrajkovima) ,nisam čak ni politički podoban (apolitičan sam) a to naš narod ne može da razume. U prirodi našeg naroda je da neko obeća da će neko nešto dati. Ja predlažem da se radi a tek kada se napravi rezultat da se zaradjeno podeli...
Hiljadu puta sam pitao a pitaću opet, gde si ti mladi ljudi,zašto im neko ne pruži šansu? Opisao sam kako treba da teče taj put da bi se na kraju došlo do proizvoda tj čoveka koji će znati,moći i umeti da iskustvo i znanje monetizuje na tržištu (i u ovom slučaju mnogi nisu razumeli)


Ps Ima jedan profesor može se naći na YouTube koji to dosta dobro objašnjava prezime mu je po jednoj brzoj životinji da ga sada ne reklamiram

Pss Kada dodju mladji i bolji ljudi onda će i proizvodjačima biti bolje,ovako ostaje im i dalje da slušaju jedne te iste priče bez da iko ikoga zapita za odgovornost i rezultate svoga rada
 
Ako Bog da da je ovom narodu doslo iz d..... u glavu i nastavi sa smanjenjem proizvodnje maline onda se moze necemu i nadati, a hladnjacari i otkupljivaci neka krenu u podizanja zasada uz drzavne subvencije i taj mali rizik u proizvodnji a kroz pracenje seminara, uvodjenje novih tehnologija itd itd nek urade maximizaciju profita i nek sopstveno proizvedeno plasiraju na trzistima gde vec imaju kontakte, jer ih vode mladi strucni ljudi i nek zive srecno i veselo...
Al posto to nece uciniti i ni pod kojim uslovima nece da od gotovine prave veresiju i da gledaju u nebo inicirace sami sastanke sa proizvodjacima i iznacice sva moguca resenja i fer plej trgovanja pogotovo sto ih vode mladi i strucni ljudi voljni da uce i da se usavrsavaju u svim smerovima osim da zavrnu rukave i da se bace u proizvodnju
 
@coci064

Pišite slobodno.

Niko nikad vam neće platiti nešto koliko vi ili neko drugi traži... Prosto to se nikad ne dešava. Uzmimo npr da prodajete auto preko oglasa, čovek došao gleda ga kupio bi ga ali nije baš spreman da plati koliko vi tražite a vama opet treba novac... Hoćete li se dogovoriti sa njim ,makar pokušati ili ćete biti kategorično,ostavljam da sami odgovorite...?

Kako hladnjača može sama da odredi koliko će nesto da plati i sama da odredi po koliko će da proda,gde to ima,voleo bih u teoriji da mi objasnite kako je tako nešto uopšte moguće? Hladnjača pored toga što treba da kupi robu mora da vodi računa sa istom da ostvari zaradu sa jedne a sa druge strane da bude konkurentna na svetskom tržištu. Nemojmo da posmatramo samo sadašnji trenutak , vratimo se malo u prošlost par godina unazad kada je maline bilo na sve strane,od Bosne,Kosova, Ukrajine,Poljske pa cak i Bugarske i Crne Gore da li je tada našim hladnjačama bilo moguće da budu konkurentni? Nije bilo moguće i zato su tih godina beležili gubitke. Ti gubici su se i pokazali, pojedine firme su propale sa juga Srbije, iz zapadne Srbije,cak su se dve firme sa većinskim stranim kapitalom povukle iz Srbije...

@coci064
Ja sam rešenje ponudio, tržišno,održivo,rešenje bazirano na iskustvu ,rešenje koje uz naporan rad na srednji i duži rok može doneti rezultat. Ipak @coci064 mene nema ko da sluša jer ja nisam populista, ja ni od koga ništa ne tražim (ponajmanje od države ,a još manje im pretim protestima i štrajkovima) ,nisam čak ni politički podoban (apolitičan sam) a to naš narod ne može da razume. U prirodi našeg naroda je da neko obeća da će neko nešto dati. Ja predlažem da se radi a tek kada se napravi rezultat da se zaradjeno podeli...
Hiljadu puta sam pitao a pitaću opet, gde si ti mladi ljudi,zašto im neko ne pruži šansu? Opisao sam kako treba da teče taj put da bi se na kraju došlo do proizvoda tj čoveka koji će znati,moći i umeti da iskustvo i znanje monetizuje na tržištu (i u ovom slučaju mnogi nisu razumeli)


Ps Ima jedan profesor može se naći na YouTube koji to dosta dobro objašnjava prezime mu je po jednoj brzoj životinji da ga sada ne reklamiram

Pss Kada dodju mladji i bolji ljudi onda će i proizvodjačima biti bolje,ovako ostaje im i dalje da slušaju jedne te iste priče bez da iko ikoga zapita za odgovornost i rezultate svoga rada
U malinarstvo se razumeš isto kao u vožnju VILJUŠKARA koji si prevrnuo. Jesi li nadoknadio štetu tom gazdi kod kog voziš viljuškar ili te izjurio kao štetnog. Skini se sa ovog foruma sve nas nerviraš.
 
Ako Bog da da je ovom narodu doslo iz d..... u glavu i nastavi sa smanjenjem proizvodnje maline onda se moze necemu i nadati, a hladnjacari i otkupljivaci neka krenu u podizanja zasada uz drzavne subvencije i taj mali rizik u proizvodnji a kroz pracenje seminara, uvodjenje novih tehnologija itd itd nek urade maximizaciju profita i nek sopstveno proizvedeno plasiraju na trzistima gde vec imaju kontakte, jer ih vode mladi strucni ljudi i nek zive srecno i veselo...
Al posto to nece uciniti i ni pod kojim uslovima nece da od gotovine prave veresiju i da gledaju u nebo inicirace sami sastanke sa proizvodjacima i iznacice sva moguca resenja i fer plej trgovanja pogotovo sto ih vode mladi i strucni ljudi voljni da uce i da se usavrsavaju u svim smerovima osim da zavrnu rukave i da se bace u proizvodnju
Hajde da svako radi svoj posao najbolje što ume? Ja ne vidim uopšte problem u tome da bolji pobedi, meni je problem kada se uzme statistika koja kaže da su nam danas manji prinosi nego pre 20 godina (uz puno veću primenu hemijskih preparata), isto mi je problem da gledam srpske firme koje 30 godina malinu prodaju na jedan te isti način... Da li je moguće da izvozimo sirovinu a uvozimo gotov proizvod (npr jedna od retkih domaćih firmi koja se bavila proizvodnjom voćnog jogurta je otišla u stečaj i kasnije prodata, čovek koji je doneo tehnologiju i kapital iz Nemačke gde se skolovao radio i živeo nije vise imao snage da se bori sa vetrenjačama, sam centar Srbije direktno iz Šumadije), da li je moguće da od hiljade proizvoda na bazi maline mi nismo napravili nista prepoznatljivo, imamo nešto ali po meni jako malo u odnosu na potencijal. Ja tu vidim probleme, nismo efikasni, ne pratimo nove tehnologije, sadni materijal nam je prestar itd itd, imam kritike i na jednu i na drugu stranu... Mi treba svi zajedno više da radimo.
 
Poslednja izmena:
U malinarstvo se razumeš isto kao u vožnju VILJUŠKARA koji si prevrnuo. Jesi li nadoknadio štetu tom gazdi kod kog voziš viljuškar ili te izjurio kao štetnog. Skini se sa ovog foruma sve nas nerviraš.
Veletržnica sa juga Nemačke u doba korone

Evo sta se dešava u svetu a o čemu mi ovde pisemo... Pad prometa preko 30% svi hoteli, restorani, sav gastro sektor je zatvoren? Da li će to uticati na nas i na predstojeću sezonu, šta treba da uradimo da se i naši proizvodi nadju na jednom ovako izbirljivom trzištu? O tome treba razmišljati... A vase dosetke necu se osvrtati na njih, dovoljno one govore o vama samima... Meni je ipak drago da uspem da vas animiram da se uključite u diskusiju, još kad bi to bilo korisno, ali dobro svako razmišlja i piše prema svojim intelektualnim mogućnostima.
 
Šta mislite koliko će se novih zasada podići ove godine? Vidim da se trgovina sadnicama bas pojačala,nažalost površine će se podići a prinosi ostati niski jer niko ne kupuje kvalitetnu sadnicu iako država iste subvencioniše.
 
Poštovanje svima na forumu.
Da reknem štogod, podstaknut pisanjem, čijem do @Strong-Berry .
Nije bez mozga njegovo pisanje o udruživanju i svakoj vrsti modernizacije. T.j. ne bi bilo da nas ne muči hroničan, nerešiv problem- iščezavanje seoskog stanovništva! Sela su u očajnom demografskom stanju, barem većina! I tu staje sva priča. Džaba subvencije, avioni, kamioni kad nema ko da vozi. Nema ko da zasuče rukave, spala knjiga na tri slova. To je prvi i najveći razlog smanjenja naše proizvodnje. Ništa po tom pitanju neće bolje da bude. Sve ostalo je manja briga.
 


Par komentara na tekst

Evo teksta a evo i pojedinih komentara... Šta pisati kada sami proizvodjači ne podržavaju svoje predstavnike šta više, oni ih čak optužuju.
 
Žao mi je što je @pole koji je inače jako dobar proizvodjač izašao iz proizvodnje, očigledno mi nije verovao kada sam pisao da će doći bolja vremena,sada se kaje zbog svoje odluke
@pole ako nigde ne nadješ javi se porukom da probam ja da obezbedim
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh