Protesti malinara 2021 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.363
Lokacija
Apatin
Da bi se jasno odvojile godine pokrećem temu za 2021 godinu, za one koji prate, da mogu jasnije ispratiti. :cao:
 
@Malinar86 u ovo doba godine ova tema nikad nije bi bila aktivna, tako je to, svima je forum zanimljiv malo pre i malo posle berbe, sve izmedju je veliko nista...
 
Evo malo novosti oko malina, testovi su objavljeni za zadnja 24 sata na ovom sajtu

sagovornik za ovaj tekst je bio Dobrivoje Radović


pa onda i ovde je bio sagovornik Dobrivoje Radović


Sad su to onako sveži tekstovi, pa mi nije jasno da li Srbija sa malinom dobro stoji globalno ili ne :sta:
 
Da li Radović treba da bude predstavnik proizvodjača? Zašto ga veliki broj proizvodjača ne želi videti kao svoga predstavnika? Da li je odgovarao za uništenu zadrugu, novac beše obezbedila država... Itd itd itd pitanja i previše a bojim se da mnogi znaju odgovore... Dok ovakvi i slični ljude zastupaju proizvodjače tu napretka neće biti,jer to ovakav profil ljudi ne zna,nije u stanju da sprovede i razume kako i na koji način proizvodjači treba da se udruže. Na stranu to što su mnogi eksponenti nekih drugih ljudi (lično dokazao u jednom udruženju,neko na forumu potvrdi da mi je dobra informacija)
 
Miran je forum baš slabo se piše... Sadnice se traže na sve strane površine se podižu takva je neka moja slika koju dobijam,ništa se drugo nije ni očekivalo... Trebalo bi da ovoga puta budemo pametniji da ta sadnica bude kvalitetna a ne iz već postojećih zasada jer time ćemo sve bolesti preneti dalje. Znam da kvalitetna sadnica košta ali treba je uzeti i treba iskoristiti podsticaje države ako već država daje a davaće jer se uveliko već priča o tome. Sa zdravim sadnim materijalom podićićemo prinose i puno lakše podneti niže cene u otkupu koje će sigurno ponovo doći u budućnosti. Možda je ovo i pravi trenutak da se malo više okrenemo sortama za konzum jer tu postoji veliki prostor i potražnja koja je nedovoljno ispraćena sa naše strane.
 
Eh kad bi malina bila kukuruz pa posadis je danas i za par meseci beres. Malo krivu sliku Vi predstavljate ovde... Gde se to toliko sadi, evo ja skoro bih u Pocerini i Mačvi i ne videh nigde da vlada manija sadnje... Videh dosta malinjaka i tesko bi bilo izabrati koji je gori od kojeg, ne sredjeni, zapusteni, bolesni.. a voda na 5-6 metara dubine, sistemi postavljeni i sve je to dzaba ako nema ekonomske racunice,jer to je fabrika pod vedrim nebom sve za 10min nestane...a inace idoh da gledam malinjak koji se izdaje.
 
Eh kad bi malina bila kukuruz pa posadis je danas i za par meseci beres. Malo krivu sliku Vi predstavljate ovde... Gde se to toliko sadi, evo ja skoro bih u Pocerini i Mačvi i ne videh nigde da vlada manija sadnje... Videh dosta malinjaka i tesko bi bilo izabrati koji je gori od kojeg, ne sredjeni, zapusteni, bolesni.. a voda na 5-6 metara dubine, sistemi postavljeni i sve je to dzaba ako nema ekonomske racunice,jer to je fabrika pod vedrim nebom sve za 10min nestane...a inace idoh da gledam malinjak koji se izdaje.
Ja pratim i neke druge forume i vidim da ljudi masovno prodaju sadnice iz svojih zasada a dobijam informacije i sa terena od raznih prijatelja. Naravno da malina nije kukuruz, trebaće vremena da ona dodje na rod a do tada videćemo. Pročitajte moje ranije postove kada su ljudi izlazili iz proizvodnje a ja im rekao da ostanu u istoj, tada su mnogi pisali svasta o meni apostrofirajući da ja pišem za neke,nekoga ili slične gluposti a ja samo pišem istinu al izgleda da to ljudi ne vole da čuju.

U proizvodnji maline postoje ciklusi koji gotovo po nepisanom pravilu uvek ponavljaju.
 
Vala ako se toliko sadi onda ne treba ulagati praviti hiperprodukciju
Ti što sada sade...Hm rekao bih da je to pogrešno osim ako ne sade nove sorte namenjene za konzum. Inače ovako, dok dodje do berbe ta malina ko zna kakve će tada biti relacije na tržištu kakva će biti ponuda a kakva potražnja. Iz toga razloga ja uvek apostrofiram da tržište treba da se osluškuje i da mi treba da se prilagodjavamo istom.
 
 
Nazad
Vrh