Protesti malinara 2019 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

PP:
treba da pustiš sada na miru malinare.

Trenutno gledaju gdje da kupe stanove po BG i gdje će na ljetovanje, u koju prekookeansku državu. :osmeh:
 
Da napomenem da se ja salim.

Vrlo bih volio kada bi neko od poljoprivrednog posla mogao uraditi ovo sto sam napisao.
 
MALINARI NEMOĆNI: Bezobrazno NISKA CENA . . .

https://www.bizlife.rs/biznis/poslo...brazno-niska-cena-drzava-da-reaguje-na-ucenu/

Predsednik Asocijacije proizvodjača malina i kupina Srbije Dobrivoje Radović kazao je da su otkupljivači ponudili cenu od 100 dinara po kilogramu tog voća, što je neprihvatljivo, i pozvao predstavnike vlasti da spreče takvu ucenu.
„Sneg, grad i obilne padavine u četiri navrata ovog proleća uništavali su malinu u Zlatiborsko-moravskom okrugu, a juče popodne i u Ivanjičkom kraju, i po peti put, jer je padao grad,
Dodao je da je tako „niska ponudjena cena od 100 dinara samo dolivanje benzina na vatru“.
Ove sezone samo branje kilograma maline, pod uslovom da se nadje radna snaga, koštaće, kako je rekao, oko 70 do 80 dinara, pa kilogram ne sme da košta manje od 180 do 190 dinara.
 
Ledena loznica izasla sa cenom
bea649ed4a30effe8bca34eb61e181e9.jpg


Послато са Mi A2 Lite уз помоћ Тапатока
Postavlja se pitanje da li je ovo akontna cena ili konacna?Ako nisu sigurni sa kojom cenom da pocnu,a moraju da stave neku cenu na otkupnom listo,oni stave 100 din,pa koliko izadje konacna.To je princip po kom se radi u Arilju...
 
Tek sve pocinje tako da do cene one prave imace jos da se saceka. Ono sto je sigurno, neke kolicine maline prenosimo iz prosle godine, mislim pre svega na blok i griz, procene se krecu od 10.000tona do 30.000tona istina je uvek negde na sredini drzim se tog nacela. Ta malina je zaista losa, iz kisnog perioda sa niskim sadrzajem suve materije jedino moze da se proda u miksu sa ovogodisnjom... Kvalitetne maline nema, i kvalitet ce zaista morati da se plati. Sa druge strane, nasi najveci kupci imaju more zaliha, nisu pod pritiskom da kupuju sad i odmah sto ce se negativno odraziti na nas.

I za kraj, gledajuci cenu griza trenutno, dolazimo do toga da bi sveza trebala da bude 1€ gledajuci neke druge parametre mozda bi to moglo i malo vise da bude... 100din svakako nije realno.
 
Ovo opet krenulo sa trolovanjem, spinovanjem... u prevodu sa podjebavanjem.

U martu ove godine utvrdismo, nekako, da je izvezeno 105.000t. Dođosmo i do podatka da je otkupljeno 65.000t, uvezeno 10.000t i preneto 30-40.000t.

Znači, zalihe u hladnjačama mogu biti samo simbolične i maksimalno do 10.000t.

Sad se izbacuje podatak od 10 do 30.000t. Otkud???

Mada u slučaju da se neko priseti, odmah se pušta i alternativa da su stranci puni maline????

Sledeći put ili link ka tom podatku ili nek moderatori skinu provokatora.
 
@brka45

Ako je 100.000t izaslo da li su oni tu svu malinu potrosili?

A procena je procena...

Simbolicne ili ne maline ima jos u hladnjacama, po velikim hladnjacama ali ima nesto u nekim manjim.
 
Jesi li ti lično procenio ili si negde pročitao?

Ako su tuđe procene, stavi link ili sliku da to svi vide, a ako si lično ti procenio i to napiši da se zna.
 
@brka45

Procena je doneta na jednom neformalnom sastanku toliko mogu da kazem.

- - - - - - - - - -

Hajde stvari da posmatramo iz drugog ugla, da ste vi odgovorni za nabavku negde u nekoj firmi na zapadu, kako bi se ponasali da sto bolje prodjete?? OK je nasa strana, manje vise znamo situaciju, ali kako ce nasi glavni kupci reagovati?

Po mom misljenju nece biti lako, jer nisu pod pritiskom, rolenda na 1,5 i griza po 0,9 eura su kupili dovoljno i sada mogu da taktiziraju sa kupovinom, da prave procene...
 
Znači maštamo.

Ako ću već da maštam, ja ću da maštam kako ću noćas pola holivudskih glumica da povalim...a ne da trgujem malinom..

Ili link ili dokument, ostalo je sve provokacija.
 
@brka45

Da bi se bolje razumela slozena situacija moramo se nekad staviti u ''neciju drugu kozu'' pa na osnovu toga izvuci zakljucke.
Vi iznesete podatak a onda u sledecoj recenici vec posumnjate u njega... Ako je 100.000 t izaslo prosto pitanje da li su sve potrosili i cekaju predstojecu berbu sa praznim magacinima???

Uzgred, moja porodica radi 1,5ha maline, berba samo sto nije pocela nema radnika... Treba nam 15radnika da to obere. Toliko o tome ko je provokator a ko proizvodjac.
 
@brka45

Da bi se bolje razumela slozena situacija moramo se nekad staviti u ''neciju drugu kozu'' pa na osnovu toga izvuci zakljucke.
Vi iznesete podatak a onda u sledecoj recenici vec posumnjate u njega... Ako je 100.000 t izaslo prosto pitanje da li su sve potrosili i cekaju predstojecu berbu sa praznim magacinima???

Uzgred, moja porodica radi 1,5ha maline, berba samo sto nije pocela nema radnika... Treba nam 15radnika da to obere. Toliko o tome ko je provokator a ko proizvodjac.

Balansero pa kako ti nije dosta da maltretiras ove ljude. Moderacija ovo je vid psihicke torture jer ovaj lik nije normalan. Oatalo vam je jedva 10ljudi na celoj temi o malinama zbog doticnog pa vi vidite sta dalje. Daj otvorite mu neku monolog temu neka mlati tamo i zabranite mu pristup da ne uznemirava ljude sa svojim glupostimo KOJE SMO PROCITALI 800HILJDA PUTA.
E mikes mikes bas sam hteo da ti skrstim sve po spisku ali videh post nije lepo saliti se sa mukom drugih ljudi nije njima ovo za zajebavanje oni od ovoga zive. Neka zelim ti samo da se neko sa tobom sali isto ovako kao ti sa njima i ziv bio
 
@brka45

Da bi se bolje razumela slozena situacija moramo se nekad staviti u ''neciju drugu kozu'' pa na osnovu toga izvuci zakljucke.
Vi iznesete podatak a onda u sledecoj recenici vec posumnjate u njega... Ako je 100.000 t izaslo prosto pitanje da li su sve potrosili i cekaju predstojecu berbu sa praznim magacinima???

Uzgred, moja porodica radi 1,5ha maline, berba samo sto nije pocela nema radnika... Treba nam 15radnika da to obere. Toliko o tome ko je provokator a ko proizvodjac.
Nešto mi ovo liči na rukopis g.@PP
 
@brka45

Da bi se bolje razumela slozena situacija moramo se nekad staviti u ''neciju drugu kozu'' pa na osnovu toga izvuci zakljucke.
Vi iznesete podatak a onda u sledecoj recenici vec posumnjate u njega... Ako je 100.000 t izaslo prosto pitanje da li su sve potrosili i cekaju predstojecu berbu sa praznim magacinima???

Uzgred, moja porodica radi 1,5ha maline, berba samo sto nije pocela nema radnika... Treba nam 15radnika da to obere. Toliko o tome ko je provokator a ko proizvodjac.
Platite posteno radnike,pa necete imati problema sa pronalazenjem istih.
Posto ste poznavalac prilika,recite mi koja je cena rolenda u poslednjih 3 meseca i koji procenat rolenda je bio u malini koja se preradjivala od nove godine???
 
@Ariljac80
Generalno Srbija polako ulazi u problem sa radnicima, nema ih, nije tu problem cene rada, jednostavno nema radnika. Ljudi se zaposlise po novootvorenim fabrikama, raselise se i jednostavno nema ko da radi, oni koji su nekad i radili sada imaju svoje malinjake.

Cena rolenda u zadnja tri meseca je varirala, rasla je polako... I taj raspon je bio od 1,6 do 1,8 koliko se za rolend do skoro moglo dobiti. Sada svi cekaju novu sezonu.

Drugo pitanje ne mogu da odgovorim, sve zavisi cija je malina bila mada generalno procenat rolenda je bio jako mali... U normalnim godinama on ide do 60% (cak i kod velikih sistema bez problema) u prosecnom originalu a prosle godine usled velike kise i maline veoma niskog kvaliteta taj procenat je padao i do 20% u nekim serijama cime je dvostruko podigao troskove same prerade uz finalni proizvod koji je bio uvek pod rizikom od reklamacije zbog tackaste budji, povecanog prisustva iste u proizvodu, slabe boje, plodova koji nisu bili dovoljno konzistentni, jednom recju rolend koji je uz ''muku'' prolazio kao rolend jer drugog nije bilo... Znam primere gde su ljudi izricito rekli, necemo malinu iz berbe 2018 platicemo vise ali hocemo malinu iz susnog perioda...
 
Rolend 3.3e izvozna poznavaoce pretera ga.

Послато са Mi A2 Lite уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh