Protesti malinara 2017 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pitate me jesam li profesor....Dozvolite da se predstavim,ja sam profesor Voland...:osmeh: Salim se...nisam taj.
 
Sad kako vidim svacija uloga na forumu je da spasite Srbiju,trziste i proizvodjaca jer ste patriote i zao vam je da se neko muci.
Ovo postaje zanimljivo


P.prilika

Kad vec pitas koja je moja uloga,to je da spasim svoje zasade i svoj novcanik,ali posto to ne mogu sam,pokusavam sa vama.
 
;base64,W0ludGVybmV0U2hvcnRjdXRdDQpVUkw9aHR0cDovL3d3dy5tZWRpYXBvcnRhbC5ycy8yMDE4LzAxLzIwL3V2b3puZS1tYWxpbmUtb2JvcmlsZS1jZW51LW90a3VwYS1kb21hY2loLw0KSURMaXN0PQ0KSG90S2V5PTANCkljb25GaWxlPUM6XFVzZXJzXFZsYWRpbWlyXEFwcERhdGFcTG9jYWxcTW96aWxsYVxGaXJlZm94XFByb2ZpbGVzXHNxNnA5Y2N3LmRlZmF1bHRcc2hvcnRjdXRDYWNoZVx2WnFveGlHeHc1eDRBa0FLMEZROFZ3PT0uaWNvDQpJY29uSW5kZXg9MA0K
http://www.mediaportal.rs/2018/01/20/uvozne-maline-oborile-cenu-otkupa-domacih/
 
Hvala Pole.Na ove podatke sam mislio.

Da dodam sto se tice povrsina pod malinom u Srbiji,to niko tacno ne moze da utvrdi jer Ministarstvo poljoprivrede raspolaze informacijama dobijenim kroz registar poljoprivrednih gazdinstava.
Sto se tice evidencije kolicina uvoz-izvoz,ona su tacna jer sve sto prelazi granicu registruje Uprava carina,kao i cene po kojima se vrse transakcije.Naravno,uvek postoji mogucnost da izvoznik otvori cerku firmu u zemlji destinacije koja kupuje robu po odredjenoj namestenoj ceni.
 
Upravo ono sto pricam danima koja ce cena biti ste dobili i napismeno.

Na vama( na nama ) je da li da sedimo skrstenih ruku i cekamo berbu maline i kupine ili cemo bar POKUSATI nesto da uradimo/promenimo.

Sve price padaju u vodu.

Ili ustajemo na noge vec ovih dana ili prodajemo malinu za 70ak dinara,mozda koji dinar gore-dole,kupina 20ak ako se cacanka bude kupovala uopste tako da necu ni da trosim reci na kupinu iako je imam previse/ako je mraz ne obere. Kupinu ispod 70 din je nenormalno brati,licno mene sto se tice bude li 50 din ove godine je totaliziram,9 godina samo donosi stetu i probleme. 2 god za 9 godina bese normalne (200 din za 1kg kupine nije takodje normalna cena ali kada pogledamo da su pre te 2 godina kada je cena bila 200 ,kilogram je kostao 8 dinara i to prva klasa,tako da je 200 din normalna cena), cak i kada se svo ovo zlo sa cenama kupine sabere u prethodnih 9 godina, ove godine realna cena je 300 din po 1kg,al da ne pricam bajke bezveze.

Plasim se samo budjavih scenarija kako je cacanka kupina smece i da nikome ne treba da se isti taj scenario ne prenese i na vilamet pa da isto to ne kazu...
Sve treba,mnogo je gladnih usta na planeti,sva hrana je potrebna,svo voce,sve vode,sve sume,al politika je cudo.
 
Upravo ono sto pricam danima koja ce cena biti ste dobili i napismeno.

Na vama( na nama ) je da li da sedimo skrstenih ruku i cekamo berbu maline i kupine ili cemo bar POKUSATI nesto da uradimo/promenimo.

Sve price padaju u vodu.

Ili ustajemo na noge vec ovih dana ili prodajemo malinu za 70ak dinara,mozda koji dinar gore-dole,kupina 20ak ako se cacanka bude kupovala uopste tako da necu ni da trosim reci na kupinu iako je imam previse/ako je mraz ne obere. Kupinu ispod 70 din je nenormalno brati,licno mene sto se tice bude li 50 din ove godine je totaliziram,9 godina samo donosi stetu i probleme. 2 god za 9 godina bese normalne (200 din za 1kg kupine nije takodje normalna cena ali kada pogledamo da su pre te 2 godina kada je cena bila 200 ,kilogram je kostao 8 dinara i to prva klasa,tako da je 200 din normalna cena), cak i kada se svo ovo zlo sa cenama kupine sabere u prethodnih 9 godina, ove godine realna cena je 300 din po 1kg,al da ne pricam bajke bezveze.

Plasim se samo budjavih scenarija kako je cacanka kupina smece i da nikome ne treba da se isti taj scenario ne prenese i na vilamet pa da isto to ne kazu...
Sve treba,mnogo je gladnih usta na planeti,sva hrana je potrebna,svo voce,sve vode,sve sume,al politika je cudo.

Je li to imas nameru da suspendujes primenu SSP-a?
Nemoj da nam PP-a i AV-a strecas.
Jesi li cuo da smo mi posveceni miru i saradnji na ravnopravnim osnovama?Hoces da nas zavadis sa partnerima i prijateljima?Sve je u redu,sve je u harmoniji,ne dizi tenziju.
 
U pravu si,ipak smo u harmoniji i blagostanju i sve nam je potaman,jer da nije,sigurno bismo nesto preduzimali i narusavali `harmoniju`.
Ocigledno je da nam sve ovo odgovara cim smo se ucahurili kao da ce nas neko j ako izadjemo na ulice.
 
U pravu si,ipak smo u harmoniji i blagostanju i sve nam je potaman,jer da nije,sigurno bismo nesto preduzimali i narusavali `harmoniju`.
Ocigledno je da nam sve ovo odgovara cim smo se ucahurili kao da ce nas neko j ako izadjemo na ulice.

Evo da uzmemo teoretski da ste u mogucnosti da vodite poljoprivrednu politiku Srbije.Sta bi ucinili u ovoj situaciji?Kakva je to politika za koju smatrate da je odrziva?
 
Jedinostavno je voditi poljoprivredu,ugledajte se se na 20 ak Evropskih drzava sa perfektnom poljoprivredom i bice vam sve jasno.

Nema nemarnosti proizvodjaca niti lopovije drzave.

Drzava pomaze seljaka na svaki moguci nacin.

SRBIJA ODMAZE SELJAKU NA SVAKI MOGUCI NACIN.

Seljaka gazi ko kako stigne.

Ma dzaba pisem,kome,cemu kad cemo i za 4 meseca i za 4 godine plakati jedni drugima,necemo promeniti nista jer smo lenstine.


poznavalac prilika

totalno si u pravu,pa makar bio i skupstinar.
istina je da smo totalne lenstine i nemarni i ne radimo i ne borimo se.
da ista od ovog radimo ne bi bilo ovo stanje poljoprivrede kakvo je danas.

nafta 150dinara

djubrivo najskuplje, pesticidi takodje u regionu

subvencije po hektaru 2000 a bile su 12 000

poljoprivredna penzija 14000

prosecna starost mehanizacije 24 godine

sela na izumiranju

prirodni prirastaj negativan

najvise kamate u regionu

seljaka gazi ko kako stigne,gazi,gazi i samo gazi

1001 stavku mogu nabrajati ali uzalud,
vi cete i dalje sedeti u toplim sobama
ali verujem da ce za 2,3 godine tema o malini glasiti ``gde kupiti najpovoljniji total`` ili ``najjeftiniji nacin za krcenje malinjaka``

zivi bili pa videli
 
Jedinostavno je voditi poljoprivredu,ugledajte se se na 20 ak Evropskih drzava sa perfektnom poljoprivredom i bice vam sve jasno.

Nema nemarnosti proizvodjaca niti lopovije drzave.

Drzava pomaze seljaka na svaki moguci nacin.

SRBIJA ODMAZE SELJAKU NA SVAKI MOGUCI NACIN.

Seljaka gazi ko kako stigne.

Ma dzaba pisem,kome,cemu kad cemo i za 4 meseca i za 4 godine plakati jedni drugima,necemo promeniti nista jer smo lenstine.


poznavalac prilika

totalno si u pravu,pa makar bio i skupstinar.
istina je da smo totalne lenstine i nemarni i ne radimo i ne borimo se.
da ista od ovog radimo ne bi bilo ovo stanje poljoprivrede kakvo je danas.

nafta 150dinara

djubrivo najskuplje, pesticidi takodje u regionu

subvencije po hektaru 2000 a bile su 12 000

poljoprivredna penzija 14000

prosecna starost mehanizacije 24 godine

sela na izumiranju

prirodni prirastaj negativan

najvise kamate u regionu

seljaka gazi ko kako stigne,gazi,gazi i samo gazi

1001 stavku mogu nabrajati ali uzalud,
vi cete i dalje sedeti u toplim sobama
ali verujem da ce za 2,3 godine tema o malini glasiti ``gde kupiti najpovoljniji total`` ili ``najjeftiniji nacin za krcenje malinjaka``

zivi bili pa videli

Ja iz Vaseg izlaganja ne vidim nikakav plan.Osecam samo bes.
Nista nije jednostavno,a pogotovo ne voditi drzavu.Da je jednostavno ovo bi bila uspesna,a ne propala zemlja.Drzava je najslozeniji proizvod ljudske organizacije.Oni koji nisu sposobni da naprave traktor ne mogu imati preteranog uspeha ni u pravljenju neceg mnogo slozenijeg.
Uspelost neke drzave gleda se po meri njene pravicnosti.Naravno,nikada nije sve idealno,ali sto je poredak pravedniji to je na srednji i duzi rok stabilniji i obrnuto.
A Vi ako pretendujete da resavate tako slozena pitanja morate puno,puno raditi na svom usavrsavanju,to moze biti i neformalni put.Sada za Vas vazi izreka "Budali je i more do kolena".Ne ljutite se,ja sam blagonaklon prema mladim ljudima,zato Vam govorim istinu.Znaci uciti,uciti i samo uciti,da bi sutra moglo biti "Kadrovi resavaju sve".
 
Uciti uciti da bi se sutra moglo raditi na trafici ili bezati iz srbije.. proveo sam vise od 30 godina za knjigom,20 radeci (sto ne znaci da imam tacno 50 godina),ali ovo nije drzava koja ceni znanje vec kriminal,pohlepu,pljacku.

Ako se uspelost neke drzave gleda po pravicnosti,onda smo na poslednjem mestu (pardon,mi smo u svakom slucaju po svemu na poslednjem mestu),
al smo na prvom mestu po smrtnosti od raka
prvo mesto je ipak prvo mesto tako da je i ovo utesno.


Ps ne osecam ni ljubav,ni gnev,ni bes,vec sam ravnodusan kao i svi vi.
Najgore stanje ljudskog uma je ravnodusnost.
Bes i gnev mogu coveka podstaci na rad,ljubav takodje,ali mi smo samo ravnodusni i neizainteresovani za resavanje problema.

Konstatno su nam krivi drugi.
Menjali bismo tudja dvorista ali ne i svoje.
Menjali bismo druge ali ne bismo sebe.

Ja pokusavam pozvati ljude na noge-na proteste vec nekoliko godina unazad ali uzalud.

Drugo nista uraditi ne mozemo,cak i da hocemo i da zelimo.

Al dobro,ako je po vama normalno da pukne 3.2 hiljade ha poljoprivrednog zemljista,neka puknem i ja,bar sam sitna riba.
 
@ Koooojic

Imate zaista mnogo godina ucenja i iskustva,obzirom da imate 26 godina zivota.
 
Subvencije su 4000 a ne 2000. Kakve ulice,kakvi bakraci. Spusti se malo na zemlju i ne mastaj puno. Nista nebi dobili i da izadjemo i da nam daju 2e jer ce onda drzava da popne akcize i isto ti se hvata,sad ce da ucenjuju sa tim radnicima ko ih uzima... nego resenje moze da nadje pojedinac ili grupica od nekoliko ljudi koji mogu da probaju da lobiraju... ali bez nekog interesa da se ugradi na svaki kg vec kao ovaj pp ali da mlatis na stranim forumima,prezentacijama,sajmovima...

- - - - - - - - - -

Sve zemlje u kojima poljoprivreda cveta imaju dobru industriju,turizam... da smo radili i postovali fabrike nebi ovo bilo nego se samo hvatala bolovanja,krivine i prerane penzije i sad se zivi od penzionera.
 
@ slavisa

Tacno,u razvijenoj zemlji jedino moze da bude razvijena poljoprivreda.

Lazna bolovanja,lazne invalidske penzije,itd.A sada imamo najrigoroznije uslove za odlazak u invalidsku penziju u Evropi.Nepravda...
Mi smo zemlja sa najvecom nejednakoscu u Evropi.Od plate ispod 200 evra do kupovine najskupljih automobila na sajmu u toku prvog dana.
Koooojic je u pravu za ravnodusnost.Alii da li su svi ravnodusni?Mislim da nisu.On nije ravnodusan,prilicno je besan.Studenti BU nisu ravnodusni,prilicno su besni.
Mladi koji imaju energiju uglavnom nisu ravnodusni.
Ali je osnovni problem sto ni mladi nemaju ideju sta i kako uraditi.
 
To si dobio sto si zaradio. Sad pozovite rodbinu po BG da uradi male promene. Naravno da od toga nema nista i ovako je u narednih najmanje 15god. Nikad se nije zivelo od 5-10t malina. Pa nece ni sad. Sto se pre pomiris da 1 clan porodice koji radi poljoprivredu zaradi godisnje oko 2000-3000e to je lakse za tebe.i to da radi sve ne samo malinu.
 
10000 x 200 =2.000.000din. Od toga se nije moglo ziveti a danas se zivi od 12 x 22000 din ?Crni slavisa

- - - - - - - - - -

Kako mislis da 1 ili 100 clanova porodice zarade po 3000 eura po ceni maline od 70 din,kupine 20 din?


Koja je po tebi realna cena maline i kupine? Sta ostali misle za realnu cenu? Cifre?

- - - - - - - - - -

I ja da odgovorim. Kupina 90 vilamet 140 i to je to. Sljiva 35, ajdara 40,45 al da ove cene budu 10 narednih godina,ili vece.

Malina i kupina da su po 200 din je notorna glupost.
 
Ko te tera da radis za 22000 din. 10t po 200 ali oduzmi rashode i sve sto ti ode i ostane ti oko 200e po clanu domacinstva. Jer znas ti da je vecinom bilo 7-8kg kukuruza za 1kg malina. Tako ti i sad. Na te 22000 imas i staz. TI CAS KUKAS NA POLJOPRIVREDU PA NA TAJ POSAO OD 22 I NA KRAJU NA CELU DRZAVU. Ja radim za oko 70 000 ali 300 sati mesecno. Aj da oduzmem 2 meseca odmora to je 250sati mesec. A ti labolezis za 22000 din180h

- - - - - - - - - -

Uzeo si 200din za malinu a 22000 platu. Meni svaka cena odgovara jer mi nista ne menja zivot dal je 120 ili 200 kad imam par tona.

- - - - - - - - - -

Hoces da ti kupim malinu po 140? Na 10god

- - - - - - - - - -

Cene su realne cacanka 0,5e ostale 0,65e vilamet 1,5 miker 1,7. Ostale nemam pa me ne zanima i ne znam koja cena je realna. Sljiva 0,25e

- - - - - - - - - -

I da ne budu takve cene necu da propadnem jer sam na vreme video da to ne stima pa se ukrcas jos u neki posao.naravno ne u firmu vec samostalno. Eto mozes da pravis kese,kutije. Uci neki zanat... ako vec sa tim fakultetom radis za 22 000. Ja nikad nisam radio u drzavnoj osim 2x po 3 meseca i dobro se izlezavao kao svi tamo ali plata bedna
 
malinari najblaze receno ja vas ne razumem pa ko vas tera da se bavite neisplativom proizvodnjom menjajte delatnos u skorije vreme nece malina biti isplativa,davam neko pomogne nece,da vinesto promenite nemozete niti cete moci. pogledajte probleme proizvodjaca mleka tovljace svinja tovljace junadi kad utove nemogu prodati nemaju kome da ne spominjem ratare.
 
Poslednja izmena od urednika:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh