Proizvodnja rasada u plastenicima

Vreme u narednom periodu ''ubilo se''. Juče sam se dogovorio sa električarem da pod hitno sredi rasvetu u klijalištu, jer rasad sunce neće skoro videti.
 
Otkada je prije dva tjedna pao snijeg,bilo dva sunčana dana ali i -9,ovo ostalo skoro svaki dan snijeg.Pada pa se malo otopi pa opet pada.Voda i blato ,katastrofa,više grijem presadnice po danu nego po noći.Po noći bacim nekoliko agrila a po danu mu moram dati svjetla
 
Tvrdoglavi sta mislis oce li salatu koja se uglavicila u plasteniku sa duplom folijom zastititi 4 agrila 17 gr na -10 napolju.
 
sta cekas ljubek da joj sama glava otpadne ili da joj naraste rog :D
ne bi joj nista trebalo biti u tim uslovima
 
Ma naopako da glava otpadne.
Al necu da imam ostećenja po listovima i tako to.
Zato sam postavio pitanje.....
 
Pozdrav ljudi. Nov sam u ovome skroz. Citao sam temu dosta ali svako radi na neki drugi nacin. SLika ispod je od jutros a zasadio sam u nedelju u podne a evo vec klija krastavac. Rasad mi stoji u sobi pored radijatora i prozora kao sto se vidi na slici ispod. Zalivanje radim svakog dana po 0.5 litra dnevno na svu ovu kolicinu. IMam 2 kontejnera sa paradajzom jedan je amati a drugi je big biff i jedan u kojem je 60 semenki krastavac kumare a 40 je ritmo i za kraj jedan kontejner sa paprikom moravska kapija. Ono sto me interesuje je vas savet sto se tice prskanja i vremena pikiranja za svaku kulturu posebno.
v8mGHFmQxemYLZVvQ6EsdofIfRuf-ykbisKIF1skXS2adBg-52UxR_lGpyqaIETdZmDDVrGQ8TBLwmlB75TzDpuEYIX_8mYEopth0g7mUC0nGYy2Ih4s1N7C2UKti5V9Wz5efSOtjv0Fe49FetBZWk5rfXm9dFkSPKC5rUY84Mnz4kKYigvkYuxjQ2vPdGp_aPID2JBohQajBsT9qGoHMDpkbwuRHZE4WsQdMpcWxTe_ACEqKhpjaKrDubmSnLsWZLhqfuGkcUwYoAxbbcJxSx6CI2p9gMpxqBmQ3-fTQtwN4q7Db1xirkxaGCKC3TqjS_PAy_shcyAp69wua_CkFTTud7wiZ5bD2U29yPYrc5111DcV0kj8Qn9wOHxy1J3vW9vObX8IO9lhe935-djMUgfan7w7KK0MjtFHwpSSWlhOyxySo2uQJmnegXac-wwAiQtW9ii02L6oWkMmjng26qUGWWTiGuaJTIQuSAatygs2kNXw4qKeusDmF1vf2NZcUdyMs89tffk12JHo340AkzjujlahHaFH-p2XXg9HR52oV5VcbBVXpMFyWFW9O5I8t_llwN0zkII2buY-oqIwzIGcIZKOHELX6dXQP63y=w1368-h769-no

q9lQ2.jpg
 
@Jura dobar

@dragane niklo je tako brzo jer je kraj radijatora prevruce,ako tu rasadu sledecih dana ostavis na tom mjestu sve ce ti zavrsit u kanti jer ce se izduzit ili prerast,dovoljno ti je dnevna 20-25c a nocu 15c isto tako biljkama je potrebna svjetlost koju u sobi u dovoljnoj kolicini nema
 
dragan993
Slazem se sa ovim sto je napisao zixo.Ako tu ostane nece biti dobro.
Ove godine je prodato mnogo pink paradajza.Svi su krenuli u pink.
 
Temperatura u sobi je konstantna i iznosi 23-25 stepeni i ima lepo osvetljenje jer je kod prozora koji je direktno izlozen suncu. Da li da ga preko nocu prebacujem u garazu gde je temperatura oko 15 stepeni a preko dana da ga vracam tu ? Da li je dobro da se svakog dana zaliva ovako po pola litra ? I da li da prskam i cime i kada ? Izvinjavam se na ovoliko pitanja na koja mogu da nadjem i samo odgovor ali kada citate od jednom temu onda vam sve postaje konfuzno. Hvala unapred na odgovorima.
 
Rasad u sobi nije nikako dobro resenje, a ti radi kako smatras da treba.23-25 je temperatura potrebna za nicanje.Sta kada ti krastavac nikne a ostalo ne.Sledeci je paradajz koji ce nici a tek posle paprika.Ne mozes do nicanja paprike drzati tu temperaturu jer ce ostalo otici u visinu.
Ja sam paradajz , za 26 dana u kontejnerima zalivao u proseku 1x nedeljno i uspevao sam da uvek taj dan bude suncan mada sa grejanjem to nije toliko bitno.
Evo i danas sam imao nekoliko biljaka paradajza koje su skroz dehidrirale i nisam ih zalio_Oporavice se nocas same.Prskacu ga kek tamo pred sadnju 2x.Jednom fungicid i jednom bakar.To cebiti u drugoj polovini marta.
Sada na pikiranje ga zalijem pa ako izdrzi dok ne prodje ovaj hladan talas nema zalivanja.
 
Rasad u sobi nije nikako dobro resenje, a ti radi kako smatras da treba.23-25 je temperatura potrebna za nicanje.Sta kada ti krastavac nikne a ostalo ne.Sledeci je paradajz koji ce nici a tek posle paprika.Ne mozes do nicanja paprike drzati tu temperaturu jer ce ostalo otici u visinu.
Ja sam paradajz , za 26 dana u kontejnerima zalivao u proseku 1x nedeljno i uspevao sam da uvek taj dan bude suncan mada sa grejanjem to nije toliko bitno.
Evo i danas sam imao nekoliko biljaka paradajza koje su skroz dehidrirale i nisam ih zalio_Oporavice se nocas same.Prskacu ga kek tamo pred sadnju 2x.Jednom fungicid i jednom bakar.To cebiti u drugoj polovini marta.
Sada na pikiranje ga zalijem pa ako izdrzi dok ne prodje ovaj hladan talas nema zalivanja.

Hvala puno na informacijama. Koliko sam uspeo da ukapiram kada rasad ima dosta toplote i vode on napreduje u visinu i slabo se razvija ? On ce biti u sobi jer je tu grejano sve dok se ne otopli dok cu nocu da ga prebacujem u garazu u okviru kuce koja se ne greje i tu je temperatura oko 15 stepeni nocu.. Da li mi mozete jos reci sta vi koristite kao fungicid i kao bakar ? Takodje plastenik ce biti 7x15 da li i na koji nacin mogu da upotrebim sav rasada koji imam ? Imam oko 200 paradajza , krastavac oko 90 komada i paprike 120 komada.
Evo kako je sinoc izgledalo nakon 3 dana krastavac
28313196_10215962245757019_167834077_n.jpg
 
Tvrdoglavi sta mislis oce li salatu koja se uglavicila u plasteniku sa duplom folijom zastititi 4 agrila 17 gr na -10 napolju.[/QUOTE
Nesme agril ležati na salati,probati da je salata što sušja,bez vlage i zemlja da je što više suha.Mi u našem kraju smo više orjentirani na kristalke,one su manje kritične od puterica.Kod nas za sada prikazuju 4 dana u nizu od preko -10.Mi stavili duplo agrile.Nek nam je svima sa srečom
 
@dragan cak da ga drzis direktno na prozoru bit ce problema zbog svjetlosti i paradajz ce se izduzivat krivit i bjezat prema svjetlosti,tesko ces mu u kuci dati potrebnu svjetlost koju napolju ima,ako je sad nikao a ti ga i dalje budes drzao tu za 10dana ce izgledat kao igla tanak izrastao i od toga nemas nista,kad nikne narednih par dana je potrebno snizit temperaturu (15-18c) a u svakom slucaju je bolje i da ima 12 -15c nego 25c ,previse zaljevas vjerovatno ti radiator isusuje prebrzo zemlju

u plastenik sirine 7m mozes napravit 7-8 redova za sadnju
paradajz ti ide u jednom redu na minimalno 0.4m jedan od drugog,papriku krastavac mozes i na 0,3m

- - - - - - - - - -

@Jura i ovdje kod nas je isti slucaj,kod nas je dosta trazeno volovsko srce i vecina ga ovdje radi jer ima bar 50%bolju cijenu od hibrida,ali problem kod njega je vrucina te to sto ne moze dugo stajati,tako da sad prelaze na pink koji je bar do sad placan isto kao i volovsko,ja sam tri godine sadio pink heart bude dobar 2 max.3 sprata onda pocne pucat sve po redu sta god mu radio i od tog sam odustao,original pink rock kazu da tu manu nema al jbg ja ga proslih godina nisam mogao nabaviti ovdje
 
Temperatura u sobi je konstantna i iznosi 23-25 stepeni i ima lepo osvetljenje jer je kod prozora koji je direktno izlozen suncu. Da li da ga preko nocu prebacujem u garazu gde je temperatura oko 15 stepeni a preko dana da ga vracam tu ? Da li je dobro da se svakog dana zaliva ovako po pola litra ? I da li da prskam i cime i kada ? Izvinjavam se na ovoliko pitanja na koja mogu da nadjem i samo odgovor ali kada citate od jednom temu onda vam sve postaje konfuzno. Hvala unapred na odgovorima.
Godinama sam proizvodio rasad u sobi sa prozorima na istočnoj strani. Ukoliko nemaš drugog rešenja probaj da mu obezbediš rasvetu, neonke za akvarijume i neonke sa ''dnevnom svetlošću''. Bitno je da mu je kod ''stopala'' toplo (20-25 celzijusa) a oko izniklih biljaka noću mi je temperatura oko 12 celzijusa. Kolega godinama unazad u podrumu proizvodi rasad: koristi silikonske kablove kao grejače i obezbedio mu je rasvetu.
 
Godinama sam proizvodio rasad u sobi sa prozorima na istočnoj strani. Ukoliko nemaš drugog rešenja probaj da mu obezbediš rasvetu, neonke za akvarijume i neonke sa ''dnevnom svetlošću''. Bitno je da mu je kod ''stopala'' toplo (20-25 celzijusa) a oko izniklih biljaka noću mi je temperatura oko 12 celzijusa. Kolega godinama unazad u podrumu proizvodi rasad: koristi silikonske kablove kao grejače i obezbedio mu je rasvetu.

Da li je bitno da je topla svetlos ili ne ? Ja mogu preko stedljivih sijalica koje su na bazi led svetla da mu obezbedim sve to ali one ne daju toplotu vec samo svetlost. Kolika temperatura treba da je napolju da ne bi skodilo da ih vadim preko dana napolje ?
 
Poželjno je da svetlost bude 'topla' što bi značilo da vuče ka žutoj. Ali takve led sijalice ćeš teško naći a i skupe su. Zato koristi te 'bele' za svetlost a postavi obične sjalice koje daju toplotu. Mi imamo jedan mali priručni plastenik koji držimo u hladnoj sobi. Postavili smo jednu led i jednu običnu sijalicu od 100w. To je prilično dobra kombinacija a kad je hladnije pokrivamo i utopljavamo i postavljamo balone sa toplom vodom. Dovoljno napravimo rasada da imamo za baštu i da nam stigne prvo povrće.
Generalno za toliko možemo i na pijacu i da dobijemo od prijatelja rasada ali uživanje je da se proizvede rasad od svog semena....
Ipak se ovde govori o velikim količinama i velikim plastenicima... uglavnom prilagodiš uslove za svoje potrebe....
 
Za svetlost možeš koristiti samo sijalice koje imaju oznaku preko 5000K, to je svjetlost bijele boje a ne žute.
 
Nazad
Vrh