Proizvodnja rasada u plastenicima

mana ovih kocki koliko sam zapazio je da ukjoliko su zbijene korenje biljaka se preplice i prilikom rasadjivanja dolazi do povrede (razcupavanja) korenja sto dovodi do nezeljenog stresa biljke, samim tim biljkama u ovim kockama treba vise prostora kako bi se korenje odrzalo unutar jedne kocke, a gledao sam i u irigu da se kocke obruse i deluje kao gomilica zemlje u kojoj raste biljka..... istina da je ovo najekoloskiji vid proizvodnje rasada.... al opet..... nije za mene... bar za sad :osmeh:
 
Hvala na odgovorima i ponudama za fizicku pomoc.
Planirao sam da dimenzije kocke budu 4x4x5=80 cm3 sto mislim da je dovoljno za papriku. Od 1l ove smese izadje 12.5 komada sto znaci da mi je potrebno 1440 litara smese.
Receptura kaze ovako ;
3 kofe od 10 litara treseta sa 50% belog i 50% crnog ili braon (bolji je nemacki)
1/2 solje kreca i to najpre pomesati
2 kofe peska ili perlita dodati i opet mesati
1 kofa baznog djubriva verovatno bi to bio glistenjak
2 kofe komposta'
E sad, to sto sto se kocke raspadaju ponajvise zavisi od komposta.Crni ili braon kompost ima potpuno suprotne osobine od belog. Beli vezuje stukturu,ne propusta i ne upija vodu nema propusta kiseonika i njegov odnos sa bron doprinosi ocuvanju strukture ali i ovih drugih osobina.
Perlit je tu da akumilira vodu i da je kasnije odpusti.
Sto se tice korenovog sistema koji se formira ovakvim uzgujem, mislim da je oblik mnogo prihvatljiviji nego uzgojem u kontejnere jer nema efekta uvijanja zilica.
Sam proces rasadjivanja je brzi jer nema vadjenje iz kontejnera odlaganja praznih njihovo pranje dezinfekcija skladistenje i cuvanje.
Takodje postoji vrlo jednostavna i jeftina sprava za ove svrhe.

sadilica-presadnice-povr.jpg
[/IMG]
i mislim da nije komplikovana za izradu.
 
Poslednja izmena:
Evo par slika od hranjivih kocki salata i paradajz OPG gore naveden.
Koliko sam vidio po slikama Irig radi vrhunsku rasadu.
A treća slika je moja rasada paradajza iz kontejnera pikirana u čaše i kad se usporedi u kocki i ova moja razlika u kvaliteti je ogromna ja sam ipak za za stari način u kontejnera pa pikiranje u čaše..




 
Pa dobro ali mislim da se na osnovu poredjenja ove dve slike ne moze doneti konacan zkljucak. U tvojoj saksiji imas preko 600-700 cmm3 supstrata koji moze da istera biljku i preko ove visine. U kocki jedva 80 cmm3 supstrata i treba je pre rasadjivati. Mislim da je kod sadnice aprike situacija malo drugacija i obzirom na kilicinu vise isplativija. Uostalom videcemo, ja cu pokusati i aktivnostima redovno izvestavati.
 
Ne bih da razbijam ničije iluzije ali što se Iriga tiče nije to baš uvek tako bajno, ja potičem iz Iriga pa sam imao prilike i da vidim šta ljudima umeju da uvale tj kakvu rasadu dobiju, prvih godina su bili vrhunski a sad se baš ne bih smeo kladiti na njih...

Što se tiče kontejnera i čaša u potpunosti podržavam sve što je Batmanbg rekao u pravu je sto posto
sticajem okolnosti ja proizvodim plastične čaše za rasad i jako je veliki broj ljudi koji se vraća sa kontejnera na čaše ( ovo nije reklama)
prilično razočarani u kontejnere
 
Za susenje supstrata se slazem.Tu posle nastupa veliki problem zaliti i to je jedan od problema.
A da bi se zalilo treba kamara vremena.
@indoor neka je sa srecom
Meni je paradajz nikao solidno(Mondijal), a Atiya(ako se tako pise) 99%,krastavac sejemo verovatno u utorak
 
meni je Matias nikao dosta dobro,a krastavac cu sejati za sledeci vikend. ne mogu pre, jer imam dosta paprike da posejem i da ispikiram. Mislim da ne kasnim,a i prva mi je godina sa krastavcem. inace,umesto Ekrona sam uzeo Centaur F1 od spanske kuce Fito.
 
Za MATIAS deklarisana klijavost 89 kod mene niklo 80... sijano u stiroporske kontejnere,rasad na grejnoj foliji..jel to dosta dobro il je loše?:sta:
 
problem je sto semenke od razlicitih biljnih vrsta nisu istog oblika i za ovaj vid sadnje su najpogodnije okrugle semenke.... ja koristim nesto slicno za rotkvice

kupusnjace se isto jednostavno seju sa ovom spravicom...al ostalo.... hmmm:sta:
 
Za MATIAS deklarisana klijavost 89 kod mene niklo 80... sijano u stiroporske kontejnere,rasad na grejnoj foliji..jel to dosta dobro il je loše?:sta:
Pozdrav jagodic1972.Kod mene niklo 94 ,isto u stiropor u roku 4 dana ali mi je temperatura substrata bila 28 stupnja.Kako pada temperatura substrata tako ti pada i klijavost slijedom nejednakog klijanja.Vjerojatno će ti još što isklijati.Još nešto,ja ti sjemenke prije sjetve namačem u toploj vodi oko 6 sati ,pogotovo starije sjeme.
 
prvu fazu proizvodnje rasada radim na elektricnim cebadima(elektricnim tepisima) gde je temperatura konstantna. i bas ovo sto kaze Ljubek, konstantna temperatura supstrata je od 22-25 c. mora da izadje za 5 do 7 dana,ako je seme ispravno kao i sama dubina sadnje.

Ja sam ove godine prvi put koristio elektricni tepih i, sad, ne znam jesam li naisao na loseg proizvodjaca, ali imao sam zestoko neujednaceno nicanje. Iako mi je paprika na stolu i uokvirena daskama (ispod stiropor i pesak), seme na sredini stola je niklo bukvalno 20 dana pre onoga sa oboda. Kasnije, kad sam provalio da mi je temp. na obodu niza, menjao sam im mesta, ali kasno.
Inace, imao sam i muku da iznad zemlje postignem 20-ak stepeni ,a da pri tom ne presushim supstrat u donjim slojevima.
Mozda zato sto mi je mali tunel napravljen od agrila?

- - - - - - - - - -

www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
 
Ja radim godinama na tepisima i nisam imao tih problema. Inace, ako si primetio 10cm po obodima nemas grejace,tj.zice. ne znam od kojeg proizvodjaca imas tepihe, ali mojma je vec treca godina i rade bez greske. Svale godine ih slozis i stavis negde gde ih ne ubija sunce. Nemaju uv stabilizator i raspadaju se. Ja sam radio ovako. Paleta na paletu,pa stirodur,pa pesak,pa tepih,pa pesak,pa dobar nailon preko. Sve to se nalazi u mini plasteniku(pokriven je folijom od 150mikrona),a taj mini se nalazi u klasicnom plasteniku sa dve folije. Taj mini plastenik je visok oko 2m. Termostat od tepiha treba da ti bude zaboden u substrat. Jer ti je bitna optimalna temperatura supstrata za nicanje. Kad izadje paprika, skidas temperaturu na cebetu na 16c nocu. A temperaturu u vazduhu sa regulisao kaloriferom
 
Nazad
Vrh