Prikupljanje pesticidne ambalaže

ljusha

Član
Učlanjen(a)
27 Okt 2009
Poruka
4.875
Lokacija
Laćarak
Ovde možete pisati obaveštenja o prikupljanju pesticidne ambalaže u vašem mestu.
 
BRAVO za ovakvu akciju. Ja sam pre par godina pričao nekim ljudima da samo Ministarstvo za zaštitu životne sredine, pa i Ministarstvo poljoprivrede sa Ministarstvom finansija zajedničkim snagama donesu uredbu i pravila po kojem:
-U radnji u kojoj je kupljen bilo kakav herbicid, insekticid ili fungicid (pa i oni razni preparati za prihrane i ostalo) tu se i vrati ambalaža i za to se na osnovu fiskalnog računa vrati PDV.
Neka se napravi jedan reciklažni centar sa više manjih prihvatnih centara po regionima i onda se sve to tamo lepo odradi kako i struka kaže za takve stvari. Onda i nećemo imati ovih plastičnih flaša ni po njivama, ni po putevima, a po najmanje u rekama.

Sve je ovo neko razmišljanje (mada verovatno negde u nekim zemljama Evrope to već funkcioniše) koje naravno može i da se koriguje ili doda. Svakako treba raditi na ovome i istrajati da to zaživi u celoj zemlji.
 
Ostali su popalili svoju ambalažu. :osmeh:
Da je država pametna kao što nije i da donese kaznenu politiku ukoliko se ne preda ambalaža da vidiš kako bi svi bili revnosni.
 
Nisam cuo da ima toga kod nas, imam ambalaze od zadnje 3-4 godine na gomili ne znam sta cu sa njom. Ne zelim da je palim a ne ide ni da je samo bacim u kontejner.. :confused:
 
Kupe kod nas svake godine.Lokalna PSS u saradnji sa SECPA udruženjem, odziv je dosta loš, ambalaže ima svuda po ataru, baštama, putu...
 
Raspitacu se u PSS. Gledam da nista ne bacam po ataru sto nije bio razgradivo.. Psujem redom kad izorem plasticnu flasu, pa jbt je l' toliko tesko da se ponese kuci pa da se baci..
 
Kod nas se prikuplja,bar 5-6 godina.
Na početku nas je bilo malo,sad svake godine sve više i više.
 
Било би добро да почне. Ја сам накупио амбалаже од шест-седам година и онда, видевши да никаквог скупљања неће бити, буквалнно боцу по боцу сам убацивао у котао када потпаљујем.
 
Ima firma,pošaljete email kažete im svoje potrebe ,pošalju vam ugovor i nose cam iz avlije kakos e dogovorite.Narqvno idnošenje je gratis jel recikliraju vaš otpad.
Nije loše pogotovo za one koji idu na IPARD,SCAP... i takve konkurse koje zahtevaju neki stepen savesti kod upravljanja ambalažom.
 
Raspitacu se u PSS. Gledam da nista ne bacam po ataru sto nije bio razgradivo.. Psujem redom kad izorem plasticnu flasu, pa jbt je l' toliko tesko da se ponese kuci pa da se baci..
Има око 15 година кад смо купили њиву која дуго није била обрађивана. Коров висине преко трактора. Нема чега није било: цигле, пластичне флаше, папуче, врпце, жице, играчке, најлон џакови ... Још увек се нешто закачи за плуг/спремач само нисам нашао кљешта која сам изгубио (додуше на другој њиви а има више од 10 година). Али да се вратим на тему: не знам да се код нас скупља амбалажа од хемије тако да сву бацам у канту за смеће и једном недељно се то односи. Сву хемију сипам у дворишту тако да немам шта да носим у атар а самим тим ни да враћам са њиве.
 
Kod nas je bila pre par godina akcija prikupljanja ambalaze od hemije.Od tad nista.Mi smo ogromno selo koje se prostire na 67 km2. S toga je nemoguce u jednom danu organizovati sve mestane da donesu i odloze ambalazu.Treba to drugacije resiti,tipa neki specijalizovani kontejner za tu namenu koji bi se praznili s vremena na vreme.Inace prosle godine odem coveku da oberem kukuruz,skoro 3h u komadu radimo,saradjujemo po prvi put.Pita me sta da ponese od pica,rekoh vode obavezno,posto je bila vrucina ostalo i nemora.Covek ladno poneo vodu u 4-5 flasi od hemije tipa terbis ili sta vec.Srecom poneo neki sok i par piva,koje inace izbegavam kad radim.Na moje pitanje gde je voda covek mi pruzi flasu od hemije i kaze evo i vode. Kaze u tim flasama mnogo duze drzi hladno jer je debela plastika i on uvek njih koristi kad ide na njivu.Ne mogoh coveku da objasnim da nije normalan!Ma kaze ne brini nista ja sam to lepo isprao nista to ne smeta.Cega sve nema u Bozijoj basti...
 
Ima firma,pošaljete email kažete im svoje potrebe ,pošalju vam ugovor i nose cam iz avlije kakos e dogovorite.Narqvno idnošenje je gratis jel recikliraju vaš otpad.
Nije loše pogotovo za one koji idu na IPARD,SCAP... i takve konkurse koje zahtevaju neki stepen savesti kod upravljanja ambalažom.
Pa jel bi hteo da kažeš koja je to firma?
 
Ја имам пуно двориште амбалаже од хемије, све кући скупљам и не знам шта ћу са њом. Знам да на депонијама није место за њихово одлагање, размишљао сам један дан да негде одем ископам рупу и све их спалим али ни то није решење. Отац хтео да ложи у централно нисам му дозволио реко оћеш све да нас потрујеш. Најгоре ми када видим у атару како велики "домаћини" и газде их одложе на гомилу и јебе им се што се годинама развлаче по атару. Сада су кад је почело прскање кукуруза "домаћини" бацили неколико кутија са празним балонима и ено их развлаче се по задружној њиви. Ја сам једном у општини на неком састанку у вези пољопривреде предложио да се направе контејнери на сваком излазу из, атара на пут и да се ту одлажу амбалаже од хемије, џакови од вештака и џамбо вреће. Али, јбг све остало, на предлогу.
 
Nazad
Vrh