Pravljenje koncentrata za tovne pilice

Их госн. Дуле па ви ко да се никад нисте бавили трговином .. мало блефирања никад није на одмет :osmeh:

Ma jos se bavim pa zato i pisem tako. Nemojte sve na trgovce.:osmeh::ppozdrav:
 
Jel' moze ovako? Gde treba prepravka?

Kukuruz prekrupa----55%
Sojina sacma -------25%
Suncokr.sacma------5%
kvasac-------------4%
DKF----------------2%
kreda--------------1%
premiks------------1%
tritikal-------------2.5%
ribovit-------------4%
So-----------------0.5
 
Najpre nisi napisao za koji uzrast pilica.Male kategorije ne vare dobro suncokretovu sacmu.Za jedinicu moze i bez nje.Ipak moze do 3%,a starije do 4%Tritikal nepotreban,zbog viska tesko svarljive celuloze.So 0,3 do 0,4%Ostalo bi moglo proci,pod uslovom da ribovit nadoknadi proteine.Nemam s njim iskustva,pa se ogradjujem.Bez obzira na sve bih dodao metionin.
 
Najpre nisi napisao za koji uzrast pilica.Male kategorije ne vare dobro suncokretovu sacmu.Za jedinicu moze i bez nje.Ipak moze do 3%,a starije do 4%Tritikal nepotreban,zbog viska tesko svarljive celuloze.So 0,3 do 0,4%Ostalo bi moglo proci,pod uslovom da ribovit nadoknadi proteine.Nemam s njim iskustva,pa se ogradjujem.Bez obzira na sve bih dodao metionin.

Pa napisao sam u predhodnim postovima da su u pitanju kilasi tj. imaju oko 4 nedelje. Hvala na odgovoru
 
juce klao pilica, dobar meso, ali mnogo masno, pogresio sam tumaci zbog pise (%) tesko shvatim. napravio sam koncentrat, kukuruz 40kg, soja sacme 10 kg, suncokret 1kg, premiks pola kg i so. kad spremao klao, jutros pokupi pilica jedan pilica mrtav mozda infarkt nevalja mnogo kukuruz. treba napise 100% kukuruz i 52% soja sacme racunam naprimer 40kg kukuruz i 24kg soja sacme.
 
slabo se snalazim u % pa ako moze mala pomoc da mi se ovo pretvori u kilograme i grame

Kukuruz 47,47 %
Pšenica 5 %
Sojina pogača 15 %
Sojina sačma 22 %
Kukuruzni gluten 3 %
Ulje 1,5 %
DKF 2,2 %
Kreda 1 %
Premiks 1 %
So 0,33 %
Lizin 0,25 %
Metionin 0,25 %
 
@draga85
Ako pravis koncentrat na 100 kg,onda su ti ove brojke izrazene upravo u kilogramima.Na primer:47,47kg kukuruza;2,2kgDKF;0,25kg lizina ili 250 grama itd...
 
Narucio sam danas tovne pilice za svoje potrebe.Od hrane imam kukuruz,sojin griz,sojinu pogacu i suncokretovu pogacu.Planiram dok su mali da ih drzim na kocentratu dok malo ne stasaju a dalje cu sam da im pravim smesu.Kako bi izgledao jedan recept i sta jos dokupiti da pravim sopstveni "kocentrat"
 
Prvo,promasio si temu.Ovo je pravo mesto za tvoj post.Sto se tice samog pravljenja koncentrata,nema se sta vise napisati,sto vec nije napisano.Znaci treba samo procitati.:ppozdrav:
 
Šta mislite o ovoj recepturi za COBB-a, jedinica je u pitanju?
Kukuruz 56%
Sojina sačma 25%
Sojin griz 12%
Stočni kvasac 4%
Kreda 1.5%
Premix 1.5%

Stočni griz je sa 45% proteina, u premiksu ima po 8% lizina i metionina?
 
U suštini ok receptura naročito za cobb-a(imam sa njim super iskustvo).Možda bi trebao dodati malo metionina i masti.Jesi li siguran za sojin(mislim da je ovo što si napisao stočni ustvari sojin)da ima toliko proteina,mada i sa standardnim prosentom si skoro dobar sa proteinima.
 
Stočni bi trebalo da ima od 45-50% proteina, ovaj ima 45%, gledao sam u onoj tabeli koja je prisutna na forumu OPTIMAL Z, po njoj ima 1.32 metionina i 22.12% proteina, masti ima 4.59, po uputstvu za cobb-a bi trebalo da je metionin ok jer ova tabela ne racuna premix.
 
Da se prvo razumemo,u prvom postu si napisao stočni griz,a ti izgleda misliš na kvasac što je ok sa proteinima.Drugo metionina treba da ima oko 0.50(1.32 verovatno misliš na lizin).Tabela ne vrši proračun ali ako kažeš da ga u 1.5kg ima 8% to je 120gr pa nije teško izračunati.Ti u tvojoj smeši imaš oko 0.46% metionina što se može reći da je dovoljno ali iz iskustva ti kažem da dobro napreduju i sa malo većom količinom.
 
U pravu si mislio sam na lizin, i na stočni kvasac, malo sam haotičan, ima 0,76% metionina + nešto iz premiksa.
 
Ne znam kako vršiš proračun smeše jer nam se ne slažu rezultati.Ja koristim proračun hranjivosti smeše na poljoberza.net.
 
Sad vidim u čemu je problem.Ovo 0.76%+nešto je metionin + cistin što nije isto što i sam metionin koga imaš 0.46%.Probaj proračun na poljoberzi daleko je pregledniji i sveobuhvatniji-
 
Nazad
Vrh