Prašenje krmača

jucin

Član
Učlanjen(a)
21 Nov 2013
Poruka
248
Za mastitis ili uopste MMA sindrom je delotvorniji oksitetraciklin LA ,inace ne moras da bacas ostatak bocice ni jednog leka na probuseni gumeni cep nakaplji malo voska i moze da saceka do sledeceg prasenja.
Isti efekat kao injekcije mozes da postignes mesanjem Triguarda ili Neosulfoxa u hranu i dajes krmaci 5 dana pred prasenje i 5 dana posle.
Ma daću joj i OXITOCIN,posle prvog ili drugog praseta,a Neostrep po završenom prašenju,a dali posle ta 72 sata kada treba da ponovim Neostrep samo ili i OXITOCIN??
Na bočici piše da posle otvaranja,lek traje 28 dana?

Poslato sa ALE-L21 uz pomoć Tapatoka

milan971

Član
Učlanjen(a)
2 Jun 2011
Poruka
3.648
Oxitocin (hormon) i Oxitetraciklin(antibiotik sirokog spektra) su razlicite stvari.
Ponovi samo penstrep.....
Pise na bocici ,ali provereno u praksi moze da traje duze samo uradi kako sam napisao.

vosi

Član
Učlanjen(a)
27 Sep 2009
Poruka
1.542
Moram da pitam jer neznam i nisam mogao čoveku da pomognem.Komšiji se oprasila krmača i posle tri četiri nedelja izgubi mleko,ostade samo 3 praseta i to neki kilavi,njih je odbio a krmača posle 5 dana primila ponovo bravca.
Šta je moglo da prouzrokuje da krmača ostane bez mleka?

milan971

Član
Učlanjen(a)
2 Jun 2011
Poruka
3.648
Mnogo uzroka : stres, neadekvatna ishrana ,mastitis ,starost krmace , genetska predispozicija....
Ali posle 3-4 nedelje nije trebao izgubiti toliko prasadi jer se na mnogim farmama u tom uzrastu prasad zalucuju i vec uveliko konzumiraju cvrstu hranu.

jucin

Član
Učlanjen(a)
21 Nov 2013
Poruka
248
Svinja je osemenjena,V.O. 25.10"18 god.i do danas joj je 116 dan,ako sam lepo izračunao,ima oko 250 kg.i do sad se prasila od 113-115 dana.Sada sam gledao i nema mleka ni malo na sisama,pa sam malo zabrinut,šta dalje?

mityoo

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
14 Dec 2008
Poruka
9.142
Nije to nista strasno... Meni je sad pocela da se prasi jedna krmaca osemenjena istog dana, ako ima manje prasica u njoj moze jos 2 dana ladno da odvuce...

Petar 90

Član
Učlanjen(a)
10 Dec 2010
Poruka
4.389
Imam krmacu koja se konstantno prasi 120-121 dan,tako da ako se na oko vidi da je suprasna,nemaj brige

Послато са TA-1021 уз помоћ Тапатока

mityoo

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
14 Dec 2008
Poruka
9.142
Ako je nemirna znaci da krecu bolovi, lako moze da se desi da ujutro bude pun obor prasica...

savkelepaja

Novajlija
Učlanjen(a)
20 Okt 2015
Poruka
24
Pozdrav,

Citam postove i nikako da vidim dali se nekom desavalo da krmaca 6 do 7 dana posle prasenje krene da izbacuje posteljicu, svih ovih dana vesela bez temperature dovoljno mleka, 6 prasica oprasila prvopraskinja. Sorte landres-joksir pripustana na pijatrena ne ciste rase.
P.S. posle prasenja izbacila posteljicu normalno?

Послато са LG-M250 уз помоћ Тапатока

savkelepaja

Novajlija
Učlanjen(a)
20 Okt 2015
Poruka
24
Buduci da jos nema odgovora da se nadovezem. Krmaca uzbacila jos jedno mrtvo prase 5 dana od prasenja bio i veterinar u medjuvremenu. Po njegovim recima najbolja praksa je davanje injekcije prilikom prasenja.
Krmaca dobila antibiotik pa vesela normalna vid3cemo sta ce biti. Pozz

Послато са LG-M250 уз помоћ Тапатока

jucin

Član
Učlanjen(a)
21 Nov 2013
Poruka
248
Evo je ona,oprasila 12 komada,ali 4 je i ugnjavila,jbg,bez ukljestenja?!!Ostala dva crna ,dva bela i četiri šarena,valjda neki Durok,kako mi je kazao veterinar.Puštam ih ujutru i uveče u šetnju jer mi je plac ogroman,ali ona što rije zemlju,pa to je čudo.Ne moram ni obrađivati u voćnjaku,radi kao podrivač.

Vlado 89

Član
Učlanjen(a)
10 Feb 2011
Poruka
183
Pozdrav,

Citam postove i nikako da vidim dali se nekom desavalo da krmaca 6 do 7 dana posle prasenje krene da izbacuje posteljicu
Evo i moja nazimica prekjuče tokom noći oprasila 9 komada, juče izbacila jedno mrtvo i posteljicu tokom dana, bio veterinar, dao joj valjda oxitocin i kaze sad će izbaciti za 15 min ako je još šta ostalo. Kad danas zateknem još jedno mrtvo u posteljici...

Vrh