Prašenje krmača

Pitanje za sve koji su imali problema u prethodnim postovima. Da li su krmace vestacki ili prirodnim putem osemenjeni i da li sumnjate da je problem sa te strane?
 
Pitanje za sve koji su imali problema u prethodnim postovima. Da li su krmace vestacki ili prirodnim putem osemenjeni i da li sumnjate da je problem sa te strane?
Parvoviroza se najpre i prenese nerastom,moj nerast je vakcinisan,nerastovi cije seme uzimam su takodje vakcinisani,tako da parvoviroza sigurno nije a sto se tice vestackog ili prirodne oplodnje uvek je sigurnije vestacko,nerast po selu pokupi sve zaraze pa na kraju ga pustis na svoju krmacu i eto ti belaja.
 
Sinoc oprasila krmaca 10 kom,drugo prasenje,prvo prasenje imala 9 kom. Mnogo bolje podnela nego prvo.
 
Sad se oprasila jos jedna nazimica jorksir,12 kom ,svi zivi ,sad sam malo drugacije postupio,oxitocin sam dao pod kozu,3ml,pa posle 2ml u misic i izgleda da daje rezultate,napone je imala ravnomerno i na svakih 10 do 15 min izbacivala po prase.
 
Nema to veze, samo si imao sreće po si povezao sa tom metodom. Videćeš kad prvi put ne bude delovalo.
 
Pietrenka oprasila 16 kom.-sesto prasenje, od toga jedno mrtvo i jedno kao pacov malo. Po prvi put sam dao sam oxitocin 2 ml, toliko mi rece jedan veterinar, a drugi pa vele 5 ml. Ja ipak dao 2ml u vrat i keva kaze da je imala fino prasenje, posto ja nisam mogao da prisustvujem do kraja.
 
2 ml za lakše životinje do 200 kg i 3 za teže i nikada više od toga i to ponoviti za 2 sata, ako i tada ne bude gotovo prašenje ponoviti za 4 sata da se materica malo odmori i krmača prikupi snagu. Nemoj da se plašiš prasad su živa do 15-16 sata nakon pošetna prašenja (moje iskustvo ne znam za teoriju).
 
Znaci djjova kako sam razumeo, 2-3 ml. posle prvog praseta, pa nakon 2-3 sata jos toliko = 5-6 ml(kako i kuka rece)), pa nakon 4 sata ponoviti sve (ako nije zavrseno prasenje) = 10-12 ml ukupno. Da nije mnogo? , sigurno je pisano o tome, ali da utvrdimo. Inace ne brinem za prasice, posto koliko puta je trajalo prasenje i po 12 sati bez oxitocina i sve je bilo u redu. Ali, definitivno sam za to da se pomogne krmaci i da bude sto krace prasenje. Ovo moje iskustvo je pokazalo da je bilo dovoljno 2 ml. jer se oprasila za 3 h i kako kaze keva nije bilo pauza, otprilike na svakih 10-ak min.-prase.
 
Poslednja izmena:
Znaci djjova kako sam razumeo, 2-3 ml. posle prvog praseta, pa nakon 2-3 sata jos toliko = 5-6 ml(kako i kuka rece)), pa nakon 4 sata ponoviti sve (ako nije zavrseno prasenje) = 10-12 ml ukupno. Da nije mnogo? , sigurno je pisano o tome, ali da utvrdimo. Inace ne brinem za prasice, posto koliko puta je trajalo prasenje i po 12 sati bez oxitocina i sve je bilo u redu. Ali, definitivno sam za to da se pomogne krmaci i da bude sto krace prasenje. Ovo moje iskustvo je pokazalo da je bilo dovoljno 2 ml. jer se oprasila za 3 h i kako kaze keva nije bilo pauza, otprilike na svakih 10-ak min.-prase.

Da ja to tako radim na preporuku veterinara, i nije mnogo ukoliko krmača ima slab napon. Uz to veoma je bitno da prasići od prvog trenutka sisaju jer se pri dojenjeu luči hormon oxitocin a samim tim i smanjuje potrebu za injekcijama.
Inače, ako je prašenje po redu i prasad izlaze na do 10 minuta nema uopšte potrebe za injekcijom.

Za kraj bez obzira lako ili teško prašenje ja dajem 3ml da bi krmača lako izbacila posteljicu.

Sutradan i naredna dva dana obavezno dajem neopen (penicilin) od 8.000.000 kako bi predupredio infekciju. Iz dosadašnjeg iskustva kod intenzivne proizvodnje u 80% slučajeva se dešava da posle trećeg dana krmača dobije beli mutni ili braon iscedak, a onda idu i penicilini i gentamicin a možda čak i jeftini kobaktan.

Neznam da li se kod vas javljaju zatvori kod krmače, ali kod mene su se javljali dok nisam počeo da krmače hranim prirodnom hranom, a ranije sam in obavezno davao uveče po pet tabletica panlax iz humane apoteke.
 
Hvala djjova, sve je jasno. A za ovih 3ml. na kraju prasenja, da bi lakse izbacila posteljicu si potpuno u pravu. Upravo se desava da je to bas izmuci i produzi agoniju.

Trazio sam od veterinara naki penicilin, u stvari ceo set injekcija : neostrep, dexametazon, analgin, ali on kaza ne, ne, ne treba ti nista vise od oxitocina. Bas cu obratiti paznju za iscedak, cini mi se da sam imao takve slucajeve braon iscedaka, nicim nije reagovano i tako to proslo.

Nisam odavno imao problem sa zatvorom kod krmaca, a pojasni malo sta tacno podrazumevas pod prirodnom hranom: razne trave, koprive, detelina...?
 
Trebalo bi dati neki antibiotik posle ili pre prasenja,a moze i nesto sa produzenim dejstvom,oksitetraciklin LA,ja dajem enrocin ili penstrep a kmacu posle prasenja drugi dan obavezno isperem penicilinom ili lotagenom,problema sa zatvorom nemam,treba voditi racuna o ishrani 5dana pre i posle prasernja.
 
Pod prirodnom podrazumevam smešu bez premiksa (hemije) već lucerka, riba, suncokretova pogača , sojina pogača, dkf, kreda, kvasac, so, kukuruz, ovas, pšenica. Čini mi se da je to sve, a da i mekinje.

Ranije sam dodavao laneno seme, ali to mi malo skupo pa sam odustao. Sada počinjem da suprasnim dajem seno koliko hoce da jedu.

Što se tiče oxitocina, u intenzivnoj proizvodnji na kraju prašenja je obavezno. Nisam nešto primetio da su izmučene više nego bez. Mnogo je gore da ne izbace posteljicu celu pa da tu nastane veći problem.

I meni su veterinari pričali da ne dajem ništa pre nego što '' zaglave'', a ondakreću oni u akciju sa računim i uslugama kao vatra skupim. Ja veterinara plaćam za intervencije i savete, a lekove nabaljam pod njegovim patronatom direktno od prodavca koji ugovor sa veterinarom prilae uz to nabavku.
 
A ne, veterinar po struci koji drzi veter. apoteku (znaci trgovac) nije imao manje pakovanje nekog antibiotika i onda mi je rekao u fazonu bice to u redu. A sto se tice analgina, posto sam poslusao navodno njegov savet (ja sam to znao i bez njega) da krmaci pre prasenja -5 dana dajem samo mekinje, rekao da ne mora ni analgin, jer je pripremljena za prasenje i nece biti posebnih bolova-nervoze. Znas kako, ja sam veoma obazriv-skeptican kod upotrebe antibiotika, lekova i uopste hemija kod zivotinja, a i ljudi posebno. Samo kad mora, ja ih prepustim veterinarima, smatrajuci da su u strucnim rukama, sto nje uvek bas tako. posavetujem se sa vise njih, pre nego sto se hvatam za spric ili .. Na primer, ja se pozalio na ucestali proliv kod skoro svakog legla na sisi, a on mi predlaze da odmah po prasenju dajem po 2 ml. kaodiara-S, sto smatram da nije u redu davati antibiotik organizmu koji je tek stupio na ovaj svet nicim izazvanim, sto sam mu i rekao i video po izrazu lica da se on slaze samnom. A nije on prvi koji mi to savetuje. Jeste da kad nastupi problem, onda bude i teze i skuplje, ali treba dati sansu organizmu da se sam bori. Mozda razmisljam kao amater, ali..
 
Ako pustis organizmu da se sam bori bez tvoje podrske (prirodna selekcija)onda treba da drzis i rase svinja koje su tome prilagodjene.
 
Nazad
Vrh