Poznavanje lekovitog i začinskog bilja

Matic

Super Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
23 Apr 2009
Poruka
28.001
Biljari-sakupljači lekovitog bilja.
Da bi se uspešno sakupljalo lekovito i začinsko bilje potrebno je savladati neka osnovna pravila i znanja.
Kao prvo potrebno je tačno poznavati biljku koju sakupljamo,treba znati na kojim staništima raste i u koje doba godine se sakuplja.Biljke rastu u zajednicama(fitocenozama)a ređe ćemo naći neku biljku na tipičnim i neočekivanim mestima.Usamljene biljke se najlakše raspoznaju u vreme cvetanja pa je za početnika najbolje da obrati pažnju na cvetove biljaka.Potrebno je biljku upoznati u svim stadijumima razvoja a biljke kojima se sakuplja koren treba upoznati na kraju vegetacije uz morfološke karakteristike za prepoznavanje.Lekovitom bilju je važan i miris biljke.Ukoliko biljke nemaju miris treba ih protrljati između prstiju.
Kod upoznavanja sa lekovitim biljkama potrebno je krenuti od jedne biljke i onda postepeno širiti znanje na ostale biljke.

• Like
Reagovanja: zis

Deda Lala

Član
Učlanjen(a)
3 Jan 2010
Poruka
1.169
Matiću potpuno si u pravu!
Na žalost, ima mnogo onih koji se izdaju za biljare i poznavaoce lekovitog bilja.I,kao što na veseljima najglasnije pevaju oni koji nemaju sluha,najuočniji su oni koji u biljarstvu od obrazovanja imaju samo jaslice ili vrtić.Dug put je od amatera koji žele sami sebi da pomognu do vrsnog poznavaoca bilja i ,što je najvažnije,POZNAVANJA DELOVANJA BILJAKA I PROIZVODA OD LEKOVITOG BILJA NA LJUDSKI ORGANIZAM.
Da skratim,evo jedne sugestije o sabiranju ljkovitog bilja:
Biljke koje želite da sakupite ‚‚danas‚‚ malo OZLEDITE tako što će te ćupnuti poneki vrh lista sa svake biljke,pa sutra otidite i saberite ih .Između ta dva postupka ne bi trebalo da prođe više od 24
sata.Ostalo ima u‚‚starim‚‚ knjigama.

• Like
Reagovanja: zis

frenky9415

Član
Učlanjen(a)
20 Jan 2011
Poruka
773
Poznato je da je koza indikator lekovitih biljaka sto koza pojede gricka sigurno nije otrovno ili je cak lekovito ,pre jedno 40 godina ovde u mom kraju se jedan covek otrovao i preminuo od pecuraka to jest pogresnog izbora gliva

gandrad

Član
Učlanjen(a)
7 Mar 2014
Poruka
1.721
Mislim da sam našao adekvatnu temu...Naime, čitao sam i gledao neke fotose metvice, kao lekovite biljke...a danas sam u nekoliko njiva našao ovu biljku....ili sličnu njoj ...nisam siguran...
Zato sam i slikao, sa namerom da će neko, ko više zna od mene o tim stvarima, prepoznati i reći :to je to ili nije to -to...:

Inače su slikane u zasadu kukuruza i kako se vidi u ogromnom broju...Naravno da sam viđao ovu biljku i ranijih godina, ali nikako nisam siguran da li je to-to...
Hvala!

frenky9415

Član
Učlanjen(a)
20 Jan 2011
Poruka
773
Pa to je Rastavic ima ga i kod mene ,biljka bogata silicijumom.caj od iste dobar za kamen u bubregu i mokracne kanale koliko znam. Bere se u Avgustu tad je najlekovitiji.ima koren i vise od 5 metara.

Vrh