Postupci sa jaradima od jarenja do odlucivanja !

Људи, има ли шансе и како одбити јаре од козе дефинитивно? То значи да се након неког времена не враћа кози да је сиса, тј. да га коза скроз одбаци. И ако је то могуће, колико времена треба да буду раздвојени? Моји вечерас спавају први пут сами, а још неко време ће бити дању са козама. Али у једном тренутку бих волео да их пустим заједно, а да јарад не сисају. То прошле године нисам успео. Негде сам прочитао да јарићи могу да се намажу нечиме, због мириса, али се не сећам чиме. Није ваљда нафтом? Хвала унапред!

Kolega ako nije kasno ja bi ti izlozio moj postupak. Posle sest nedelja pokupim jarad i premestim ih u drugi objekat po mogucnosti sto udaljeniji od koza majki.Umedjuvremenu su naucili da jedu koncentrat , plevu , lucerku i ostalo. Mesec dana su odvojeni od majki i kad ih vratim u zajednicki objekat ne pada im na pamet da sisaju a ako i koji pokusa same koze to saseku u korenu. Po meni je mesec dana optimalan rok za odbijanje. Toliko od mene. Pozdrav

- - - - - - - - - -

Људи, има ли шансе и како одбити јаре од козе дефинитивно? То значи да се након неког времена не враћа кози да је сиса, тј. да га коза скроз одбаци. И ако је то могуће, колико времена треба да буду раздвојени? Моји вечерас спавају први пут сами, а још неко време ће бити дању са козама. Али у једном тренутку бих волео да их пустим заједно, а да јарад не сисају. То прошле године нисам успео. Негде сам прочитао да јарићи могу да се намажу нечиме, због мириса, али се не сећам чиме. Није ваљда нафтом? Хвала унапред!

Kolega ako nije kasno ja bi ti izlozio moj postupak. Posle sest nedelja pokupim jarad i premestim ih u drugi objekat po mogucnosti sto udaljeniji od koza majki.Umedjuvremenu su naucili da jedu koncentrat , plevu , lucerku i ostalo. Mesec dana su odvojeni od majki i kad ih vratim u zajednicki objekat ne pada im na pamet da sisaju a ako i koji pokusa same koze to saseku u korenu. Po meni je mesec dana optimalan rok za odbijanje. Toliko od mene. Pozdrav

- - - - - - - - - -

Људи, има ли шансе и како одбити јаре од козе дефинитивно? То значи да се након неког времена не враћа кози да је сиса, тј. да га коза скроз одбаци. И ако је то могуће, колико времена треба да буду раздвојени? Моји вечерас спавају први пут сами, а још неко време ће бити дању са козама. Али у једном тренутку бих волео да их пустим заједно, а да јарад не сисају. То прошле године нисам успео. Негде сам прочитао да јарићи могу да се намажу нечиме, због мириса, али се не сећам чиме. Није ваљда нафтом? Хвала унапред!

Kolega ako nije kasno ja bi ti izlozio moj postupak. Posle sest nedelja pokupim jarad i premestim ih u drugi objekat po mogucnosti sto udaljeniji od koza majki.Umedjuvremenu su naucili da jedu koncentrat , plevu , lucerku i ostalo. Mesec dana su odvojeni od majki i kad ih vratim u zajednicki objekat ne pada im na pamet da sisaju a ako i koji pokusa same koze to saseku u korenu. Po meni je mesec dana optimalan rok za odbijanje. Toliko od mene. Pozdrav
 
^ Нажалост, не могу да се захвалим 3х :) А бих, јер ми олакшаваш ситуацију. Испаде да нисам једини који "филозофирам" и тражим и очекујем немогуће.

Одвојио сам ја јариће, већ тада када сам поставио питање, али немам баш услова да буду много далеко. Имам само један објекат и ограничен економски део дворишта. Неизбежно је да се чују међу собом, а како је "лепо" време ових дана, козе морам да уводим у исти објекат, да их музем, па се и оњуше повремено. Али вречање је све слабије изражено, и са стране мајки и са стране јарића. Верујем да ће са јарчићем ићи лакше, него са једном козицом, која је баш упорна да се споји са мајком. Ако не буде ишло, имам и варијанту да се мењам са познаницима за јариће, па ћу тако и да урадим. Ионако су сви намењени замрзивачу, па ме генетски потенцијал не брине, него само килажа.

Ајд' :ppozdrav:
 
Ojarila koza pre 10 dana 3 jarića i odmah uginula isti dan. E sad, oni su na kravljem mleku od prvog dana. Sada piju 5x dnevno po 150ml mleka po jednom. Planiram da krenem sa mlekom u prahu pa koliko bi trebao da im dajem dnevno u ml ili g praha? Koliko puta dnevno? I da li se posle smanjuje broj koliko puta dnevno piju a povećava količina i kako to ide jer sam ja amater u ovome?
 
Пошто тренутно имам 8 јаради, од којих су 2 моја, одбијена од коза, а 6 је купљено са 5-6 дана старости, пренећу ти своја искуства. Да се разумемо, не кажем да тако треба, него да ја тако радим. Водио сам се искуствима колега са овог форума и захвалан сам им до неба.

Заменом за млеко (тзв. млеком у праху) их храним 4 пута дневно (7, 12, 18 и 22 ч). Прво сам купио "Inberg", а онда "Milsan", јер прво нисам више могао нигде да нађем, а да се враћам у Банат само због тога је сулудо. Верујем да ти имаш бољи избор у твојој околини. Овде још само нас пар ентузијаста држи стоку, па пољ. апотеке немају рачуна да држе тако нешто. Имам утисак да су боље напредовали са "Inberg", али не бих да се ово схвати као реклама, него као помоћ колеги. Једни су сада већ старости око 3 недеље и они поједу 250 мл у сваком оброку. Други су тек око 10-12 дана стари, па поједу сваки пут до 125 мл. Млеко размућујем у топлој води, трудим се по осећају (подлактица) да буде 40-42С. Тако је и препоручио произвођач. Док га измутиш, падне то на испод 40 сигурно, па је таман за пиће. Ставим 200-250г на 2 литра воде. Пију из флашице за бебе 125мл, са хуманом цуцлом, али имам намеру да купим наменске цуцле и појилице.

Осим тога, одмах сам им ставио и сено, које грицкају од првог дана. Ови већи су такође почели да једу и зрнасто. Дајем им грануле, тритикал, кукуруз, прекрупу, мекиње.

Обзиром да ти је коза одмах угинула и нису имали прилике да попију колострум, мислим да не можеш очекивати од њих Бог-зна-шта. Ово двоје бараба, који су били уз моје козе првих месец дана, шишају ове купљене за 100% у свему. Такође мислим да не би требало да потпуно избациш кравље млеко одједном, него постепено. Нека пију бар први оброк како су навикли још бар недељу дана.

Живи ти, здрави и весели били!
 
Ja odvojih jarad ali kako cu da podnesem ovo vrecanje ne znam.Ovo je tako surovo!Dernjaju su svi uglas i koze i jarici!Strasno :bravo:
 
Recite mi sta je bolje,da ih vise ne spajam ili da pustim jarice preko dana sa kozama.Sta je isplativije generalno i sta je bezbolnije?
 
Aj da i ja napisem svoje iskustvo... Kad prodje 5 - 6 nedelja od rodjenja - jarice odvojim uvece. Ujutro pomuzem koze pa pustim jarice. Zajedno su ceo dan, pa opet uvece odvajanje. Posle 10 - 15 dana, vecina prestane da sisa. Naravno ima i onih koje ni puskom ne mozes odvojiti od sise. E takve odvajam potpuno na mesec dana. U tom slucaju koza uglavnom odbija jare i neda mu da sisa.

Sto se tice dohranjivanja jarica - koristio sam "Milkivit" i bio je odlican, ali u jednom trenutku zbog problema sa carinom - nestane ga u prodaji. Kupim nesto drugo...









Spremim ovo i dam jaricima...i jedno jare ugine posle sat vremena, a dva sam uspeo da spasem. Dao sam im vrucu vodu pa su "proterali" ovo sranje iz sebe. Nemojte koristiti ovo ni u ludilu!

Slucajno sam razmutio u vodi po uputstvu i ostavio da stoji pola sata. Na dnu flase se napravio talog - kao pesak. Ni posle nekoliko sati se nije rastvorilo.

Sada ih dohranjujem obicnim kupovnim mlekom. Inace jarici idu sa kozama na pasu, pa cupkaju po malo...
 
^ Протеин: 37%, маст: 3,12% !?:sta: Свака замена коју сам користио до сада (јуче купио Patent komerc, други пут им мењам врсту) је имала 21,22,23% протеина и 16, 17% масти. Је л' има неко паметнији да ово објасни? Је л' ствар у томе да је ово за прасад, а ја користим за телад? Шта је боље за јарад? Хвала унапред!
 
Imam jedno pitanje, koliko jarici stari 7 dana mogu da popiju mleka, tj da isisu kozu? Imam jednu kozu koja je vec na trecem jarenju, ima jedno jare, jare sisa tri puta dnevno, a koza nema vise mleka kad probas da je pomuzes posle jareta. Zapravo ima ujutru ali vrlo malo. Koza ide u pasu i jede kukuruz. Doduse kod mene je tek 5 dana.
Ne znam da li se kozi povecava mleko vremenom posle kozenja ili ova koza ne valja?
Izvinite na ovako dugackom postu, ali zabrinuta sam i za kozu i za jare :sta:

- - - - - - - - - -

Nesto razmisljam, vi hranite jarice po 4, 5, 6 puta u toku dana , da nije to problem kod koze pa nece da da vise mleka? Nemam prostornu mogucnost da pustim jare da bude sa kozom, pa moram da ga odvajam. Da mozda pustam jare vise puta u toku dana da sisa?
 
i ja jedno pitanjce, zamenili smo jagnje za jarad, sad posto je ovcje mleko jace od kozjeg, a jarici su meseipostari, da li treba i koliko razblaziti ovce mleko da se dohrane jarici ili mogu da jedu nerazblazeno,
 
Ja sam jutros izmuzla ovu kozu, a jare sam stavila na drugu da sisa. Koza je jutros dala 1l mleka, sto je po meni ok, obzirom da je prethodni vlasnik nije puno hranio, a ona isla sa ovcama samo u pasu, juce smo im kupili i so, tako da verujem da ce se popraviti.
Samo ovo moje malo jare popije 2l mleka, dal je to normalno? Meni ovamo kazu da ono ne moze vise od 200 do 300 grama da pojede.
 
По мојој некој логици (не мора да буде исправна), што више попије - тим боље, брже ће да расте. Ако теби не остане да измузаш, значи да јаре све попије. Ако јаре дречи, бекеће, значи да нема довољно и да је гладно. Све остало значи да је све о.к. Ове године сам прошао школу, имао прва јарења, па да поделим искуства са тобом.

И сад да напишем како је код мене прошло одвајање јарића од коза. Били су прво месец дана одвојени, само су се чули и повремено оњушили кроз палете од боксова. Онда сам пробао да их пустим са козама. Једна коза, за коју сам и иначе приметио да није нека посебно брижна мајка, је прво одбијала јаре, није му дала да сиса. После је почела да попушта. Друга је одмах притрчала јарету и подметнула се, а и оно је било много упорније да сиса. Она је ионако боља мајка. Онда сам јариће вратио у изолацију на још 15ак дана. Када сам их поново пустио, првој није на памет пало да дозволи сисање, а није се ни јаренце (иначе козица) посебно трудило. Друга се коза прво нећкала, па је после пар сати опет дозволила јарету (иначе јарчићу) да сиса. А он мученик не зна шта ће пре, да сиса или да је наскочи (наравно, још је мали да нешто уради). Зато сам одлучио да се мењам са једном женом за јаре и тај јарчић је променио стадо, а код мене је један други. И сад су сви заједно напољу.

Закључак: Није немогуће и није филозофирање, него све зависи од газде, коза и јарића.

Надам се да ће моје искуство помоћи другима, који чувају козе на начин као ја, јер ипак је данас много већа зарада на млеку, него на јарићима, који би иначе посисали сво млеко. Моје козе су напољу у брсту по читав дан и стварно би ми била мука и трошак да вештачки храним јариће до клања, а не би се ни исплатило финансијски.

Ајд'!
 
Evo da se javim i ja
imamo 12 jarica, sest su velika oko 15 do 20 kg, i ona ce u subotu na pijac, pa kakva im bude sudbina. Doduse ima jedno vece jare koje izgleda da ce biti lepa kozica, pa videcemo, mozda njega ostavimo, ali to jos nije sigurno.
Poslednje tri koze koje smo uzeli imale su jedno jare koje nije sisalo, zapravo predhodni vlasnik se nije ni trudio da ono nesto mnogo sisa, davao mu je vestacko mleko, pa je malo zakrsljalo, ali mi ga ovde stavili pod kozu i ono za jedan dan naucilo da sisa. Inace ono jede i brasno i seno i sumu, i vodu pije, ma sve sto mu das, jedino mu sisanje nije islo kad je doslo, ali sad je super. Ocekujem da se popravi za jedno mesec dana.
 
Nazad
Vrh