Postupci sa jaradima od jarenja do odlucivanja !

vidis zbog toga sam ja coveku odmah rekao da moje koze nisu rasne, jesu pripustane na jarca od najmlecnije koze i u stadu sam prosle godine imao od onih sa 2 litra mleka pa do 4-5. Inace imati bar nazovi rasne koze i pariti ih nekontrolisano pa takvu melez prodati kao selekcionisanu je i sramota i greota. ali svakakvih ljudi ima u danasnje vreme. da je dobro odradio posao i prodao ti dobru jarad sad bi imao bar jos par kupaca medju nama, ovako smo culi iz prve ruke o cemu se radi... :sta:
 
Narode kod mene krenulo jarenje... Za sada tri koze 7 jarica - 6 : 1 u korist jarceva...

Problem je sto je jedna koza ojarila troje, ali ima jednu zdravu sisu. Druga sisa je bila pod nekakvom upalom, pa sam je zasusio jos letos...veterinar dolazio i uspricao nesto u vime...bez promene. Iz vimena izlazi zuckasta smrdljiva, gusta tecnost... Ta sisa je problematicna od kako sam je kupio - sa tim falicnim vimenom je dosla kod mene.
Ojarila je tri jarca. Dva veca i jednom malisana...Ova dva velika se svadjaju oko zdrave sise, ali sisaju i onu losu...mozda je i poprave...Problem je sam malisom...on ne moze od ove dvojice da pridje sisi...uspe mu kad ovi spavaju... Ja sam ga vodio kod druge dve koze da tamo sisa...i sisao je, ali se plasim da za njihove jarice ne bude dovoljno mleka posto su se obe obliznile.
E sad pitanje - gde i koje mleko u prahu da kupim?

P.S. slike kacim sutra...
 
Mleko mozes koje hoces,ja sam koristio Inberg jer mi je bilo najblize.Kupujes u prodavnici stocne hrane.
 
Pazi da ne sisaju tu bolesnu, hoce da uginu od bakterija koje posisaju a kojih ima u tom mleku.
Pokusaj da ponovo zoves veterinara i da leci tu bolesnu sisu.
 
Ja za sada nisam imao toliko teške upale vimena kod koza. Primetim na vreme pa počnem prvo da mažem ihtiol-kamforom, a u krajnjem slučaju dajem bocke u sisu. To je taj prethodni gazda zapustio ili ju je druga koza povredila. Žuta i smrdljiva tečnost je najverovatnije gnoj.
Ja nemam taj problem, ali imam trojke kojima nije dosta mleka koliko njihova majka ima pa ih podmećem pod druge koze kojima pretekne. Jedna ima dvojke i izuzetno je mlečna, a druga je isto veoma mlečna, ali ima samo jedno veliko jare koje to ipak ne može za sada sve da potroši.
Ako imaš još koza, pokušaj možda i tako.
 
Uh, imam 11 koza. Za sada se ojarilo 5 - 11 jarica...9 : 2 u korist jarceva. Svaki dan se jari po jedna ili dve. Sve su ok sem ove gore pomenute.
To je Oberhasli - inace odlicna koza. Dva veca jareta sisaju nju i ostale koze, a dajem im i vestacko mleko ( danas kupio )...i mogli bi jos da jedu...Problem je kod treceg jareta koje hoce samo majku da sisa. Nece drugu kozu i nece vestacko mleko. Pokusao sam na sve nacine i ne vredi.
Oberhasli je inace krupnija koza i zbog toga sam pomislio da ce se ojariti mnogo ranije nego sto se to desilo. Video sam da joj je vime poraslo, ali sam mislio da je pustila mleko...medjutim samo jedna sisa je "otekla"...Pozvao sam veterinara i on je ubrizgao nesto u tu sisu...Posle toga sam ja izmuzao tu sisu, ali nista se nije menjalo. Uvek je izlazila ta smrdljiva, gusta tecnost. Nije gnoj vec kao kvarno mleko...
Elem, ojarila je tri jarca...ova dva veca se biju oko sise ( zdrave ) , ali sisaju i onu drugu sisu...malisa ceka da veliki zavrse i zaspe, pa onda sisa...Vec sam napisao da nece ni da pridje drugoj kozi, niti hoce vestacko mleko.

Kozu sam kupio sa malom kvrgom na toj istoj sisi, a bivsi vlasnik me ubedio da ce to da se povuce. Povuklo se , ali se evo vratilo i to mnogo zesce nego sto je bilo... Pozvacu veterinara, a ako neko od vas ima slicna iskustva - nije na odmet da to napise. Hvala unapred.
 
Људи, има ли шансе и како одбити јаре од козе дефинитивно? То значи да се након неког времена не враћа кози да је сиса, тј. да га коза скроз одбаци. И ако је то могуће, колико времена треба да буду раздвојени? Моји вечерас спавају први пут сами, а још неко време ће бити дању са козама. Али у једном тренутку бих волео да их пустим заједно, а да јарад не сисају. То прошле године нисам успео. Негде сам прочитао да јарићи могу да се намажу нечиме, због мириса, али се не сећам чиме. Није ваљда нафтом? Хвала унапред!
 
Питао сам, а не филозофирао. Како ја могу да знам да је немогуће, немам козе ни годину дана? Прошле године сам купио козе са неодлученим јарадима старим 3 месеца, па сам се намучио да их одвајам до краја. Хвала на одговору, ма каквим тоном био написан. :ppozdrav:
 
Nekad uspe nekad ne.
Kod mojih je uspevalo posle 2meseca fizičke odvojenosti posle odbijanja do spajanja.
Međutim jedna mala ni sa 6 meseci starosti nije htela da prestane da sisa i tek kad su prodali majku onda je bila odbijena :)
 
Што пише Немања, ја сам ипак, кад мало боље размислим, успео да одбијем јарад од коза прошле године. Једно је требало да прође кроз сач за Славу, да бу престало да сиса, а једно је морало да буде замрзнуто. Треће је одбијено на пола, па половине продате. Значи да може!
 
Malog jarca mozes da odbijes od sise bez vecih problema, ali malu kozicu - tesko...Jedna moja je sisala do 8 meseca...i onda sam pustio jarca na nju. E tad je prestala da sisa...sad cekam da se ojari.
Inace, za sada mi se ojarilo 8 koza - 17 jarica...minus jedno...jutros sisalo i leglo pored majke, a ova ludaja legla nekako na njega i ugusila ga... Ta koza se jarila na carski rez...Nesto se jarici bili poprecili ( zapravo nesto su uvrnuli i nije bilo sanse da se ojari normalno ).

Vec sam pisao o kozi sa losim vimenom - tri jareta...hranim ih sa vestackim mlekom i piju ko blesavi. Trce zamnom ko da sam im ja majka... i najbolje napreduju - najveci su!


i jos malo...


:ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
I posle se ljutiš kad ti neko odgovori u istom šaljivom tonu :ppozdrav:

:sta: Ја? Не љутим се никада кад је шала, чак сам први који се нашали, најчешће на свој рачун. Али кад га неко шиљи, немож' да останем дужан, так'а ми природа (прочитај потпис).

@Serbduck: Да знаш да су сјајни. Прекјуче сам у Алибунару купио 3 јаренцета, немају ни 10 дана (иако је телефоном рекао да имају више), која сад храним на флашицу, мало оригинал козјим, а мало вештачким. Узгред, ја сам тај који ти је "лајковао" филмиће
 
Da vam predstavim dve curice koje su od juce uvecale broj koza u mom domacinstvu :bravo:




Uploaded with ImageShack.us




Uploaded with ImageShack.us




Uploaded with ImageShack.us

Mama im se sama ojarila iako sam ceo dan proveo napolju i povremeno iz daljine bacao oko na nju i jos jednu ovcu koja takodje treba da se ojagnji. Kad god pogledam koza mirno lezi i preziva, kasnije je vidim da je izasla do jasala i jede a jedna ovca stoji par metara od kapije i naculjenih usiju gleda u jednu tacku. Tako ta ovca reaguje kad vidi kuce ili macora koji samnom redovno ide u obilazak dok ih hranim. Dodjem do kapije i tamo zateknem dva jareta (vec suva) kako leze uz kapiju a ovca ih zacudjeno posmatra kao da se pita kakvi li su ovo vanzemaljci ::super::
 
Nazad
Vrh