Postupci sa jaradima od jarenja do odlucivanja !

druze koliko su jarad stara ako supoceli da jedu sijeno onda moze triput mlijeko ako nejedu nista onda mlijeko morada bude cesce a otava je sijeno drugo sto se kosi pozz drug :ppozdrav:
 
Koliko su stari? JA sam hranio na 2 sata do 15 dana starosti,150ml vode i 2 supene kasike mleka.Onda povecavao dozu i razmak izmedju obroka.Sa mesec dana jutro i vece po 250ml i 3 supene kasike mleka u prahu i kasika koncetrata za jagnjad.Inace otavu-drugi otkos trave,sam stavio vec sa 15 dana i granule za jagnjad.Naravno sveza voda i bez grumena soli.
 
Ne,zadnji obrok u 10 uvece,prvi u 6 ujutru.Naj..bao si sledecih 15-ak dana ::namigivanje::
Kao da imas bebu u kuci,takve su ti obaveze.Pazi da ti se neprejedu.Mozda ce im biti malo tih 150ml,ali bolje gladni nego proliv.Ako se desi proliv smanji kolcinu mleka.Mozda je bolje da krenes sa 120ml vode i 2 kasike mleka,da bude gusce u startu jer su mali.
 
Dva piju super a jedan izbegava ,dobio proliv juče ,da sam mu streptomicin vidim da je danas ok ali slabo pije.
Da sam znao kakva je avantura :nono:
 
Sta mi pricas,pokajao sam se treci dan.Ali dobro,ima i svojih lepih strana-kad ti se bukvalno popnu na ledja :haha:
Pocece i on da pije,polako samo,i bez prejedanja.I pazi,bolje jace mleko nego slabije.Od slabijeg dobijaju proliv,kao i od kravljeg.
 
ljudi a sa cijim granulama hranite jarice? jel ima vise velicina granula? cena?
imam 3 jareta stara mesec dana ali mi izgledaju mali pa reko da ih poguram
 
Mislim 420 din/10kg,ali nisam siguran,jer uzimam vise vrsta odjednom.A ja cu uskopiti klestima,nekako mi zao da stavljam gumicu.To boli par dana,a klesta odjednom prekidaju.
 
Posto su stari samo mesec dana,onda bolje davati granule.Tritikale je inace odlican i njega treba ubaciti u ishranu sa odprilike 2~2,5 meseci starosti.Sto se tice izbora granule,tu se u potpunosti slazem sa Nidzom(i ja dajem 100% i nemam nikakve zamerke na njega) mada ne mislim ni da su ostali losi.Bitno je samo da sa kojom granulom pocne da se hrani,ne treba menjati(zbog mogucnosti pojave dijareje,tj. proliva)
 
Pozdrav ljudi...
Za desetak dana ocekujem prve jarice (imam 15 skoznih koza) i sada se razmisljam i istrazujem s' cime ih hraniti, dohranjivati... sta im ciniti? Koze su svakodnevno na pasi, livada suma, zir... Primetili smo da se dosta lakse koze u odnosu na komsijine koje su maltene cele godine u stali.

Do sada smo uvek pustali jarice da sisaju 2-2.5 meseci pa ih tek onda odbijali. A i ne napreduju mi bas nesto posebno, neki se sa3 meseca izvuku na 30kg a neki jedva doguraju oko 20... za to vreme nema mleka/sira :( a potraznja za jaricima nikakva, cena jos gora. Zbog toga sada istrazujem kako da ih kontrolisano hranim, da ih odbijem sa 15 dana pa na flasicu? Koje mleko i koliko? gde moze da se nabavi? koji koncentrati/granule? Vido sam u postovima da se preporucuje 100%...

I da moze li neki kontakt od tog munje iz cacka? Uzo bih bar 5 malih cisto da ubacim novu rasu u stado i onako cuvam sve i svasta :) al bitno da imaju dobro mleko i lepo ocuvaju jarad...
Za sad toliko pisite vasa iskustva i preporuke pa da pokusam i ja :)
 
Jarad 1000din

Pozdrav.Procitao sam tu da kupujete jarad od 3-4 dana za 1000dinara kod "Munje" pa ako bi mi rekli ko je to i odakle je ili nesto malo detaljnije,uzeo bih i ja!?
 
Sto se tice "Munje" broj telefona sam izbrisao,jer mi vise nije trebao.Farma se nalazi u Ljubicu,pored Cacka.I verujte mi da tu nema nikakve selekcije,u sta sam se kasnije i licno uverio.Jarad su izrasla u katastrofe:mrsavi,kilavi,izmelezeni do ludila.Svi su zavrsili u pecenjari,svi do jednoga.Tako da vam to nepreporucujem.
 
Pa sta bi,oni jarici od prosle godine sto si kupio kao male su svi otisli na klanje? P.s (nisam procitao predhodne postove mrzi me)
 
Nazad
Vrh