Pomotehnika u vocnjaku

Conferans

Član
Učlanjen(a)
16 Dec 2009
Poruka
122
Lokacija
Prnjavor
Pomislio sam da bi mozda trebala ova tema da se nadje na ovom forumu. A i ne znam gdje bih ubacio ove slike.

Post je spojen: [time]1266057818[/time]
_________________________________________________
Moracu malo da sacekam, nesto mi se ne daju uploadovati slike :nono:
Post je spojen: [time]1266136933[/time]
_________________________________________________
vg3czs.jpg



Post je spojen: [time]1266166347[/time]
_________________________________________________
2198gzt.jpg

in8vmg.jpg

Post je spojen: [time]1266195306[/time]
_________________________________________________
e9vwxj.jpg
 
2qxrvqc.jpg

Evo malo i rovasenja.Za rovasenje sam procitao u jednoj knjizi u kojoj su strucnjaci napisali da se to iskljucivo radi u februaru, martu mjesecu.Meni to nije bilo logicno jer kad zarovasis u februaru do maja rana zaraste.Ja probam u junu mjesecu kad ono funkcionise.Ovo je rezultat
 
Ja sam nov u voćarstvu i ako bi hteo da mi kažeš šta je rovasenje ? Koliko sam shvatio iz slika služi da se mlade grane usmere u željenom pravcu, oblikovanje krune drveta .
 
omegapn je napisao(la):
Ja sam nov u voćarstvu i ako bi hteo da mi kažeš šta je rovasenje ? Koliko sam shvatio iz slika služi da se mlade grane usmere u željenom pravcu, oblikovanje krune drveta .
Rovasenjem se naziva zasijecanje kore iznad spavajuceg pupoljka na drvetu koliko sam ja saznao.U slucaju da ti ostane prazan jedan (strucno celav :D ) onda ako imas spavajucih pupova na tim mjestima zasijeces koru iznad njih.Odnosno gdje god se javi potreba za granom tu i zarovasis.Postavicu i slike samo malo kasnije zeza me upload tako da ne mogu odma.Kod kruske i jabuke je dosta ucinkovito, kod sljive bas i nije toliko.
 
kako ide kod tresnje, imam neke sadnice u planu da donesem za kucu, pa je lakse da stignu jadnogodisnje nego razgranate.

Isto pitanje za dunju?
 
aremane je napisao(la):
kako ide kod tresnje, imam neke sadnice u planu da donesem za kucu, pa je lakse da stignu jadnogodisnje nego razgranate.

Isto pitanje za dunju?
Koje pitanje?
Tresnju ako je za kucu onda brate uzmes neki slobodni uzgojni oblik, nema potrebe nista izmisljati, neka vaza ili nesto
 
conferans tema i slike su skroz :D :D :D
Ajde malo više slika o rovašenju,da budem iskren nisam se susretao sa tim.
Ako mi se dobro čini ti su tu voćku na poslednjoj slici na tri mesta zasekao i jako je lepo terala grančice.Da li ima nekih negativnih posledica zbog toga(dal si primetio).Stvarno jako interesantno.
pozdrav
 
Conferans je napisao(la):
aremane je napisao(la):
kako ide kod tresnje, imam neke sadnice u planu da donesem za kucu, pa je lakse da stignu jadnogodisnje nego razgranate.

Isto pitanje za dunju?
Koje pitanje?
Tresnju ako je za kucu onda brate uzmes neki slobodni uzgojni oblik, nema potrebe nista izmisljati, neka vaza ili nesto

hocu iz turske da donesem neke sadnice bez prevremenih hrana.

Treba mi malo da se igram sa vocem a za jelo ce uvek da bude
 
2akbtzl.jpg

280i3h0.jpg

2q86j5s.jpg


Post je spojen: [time]1266250648[/time]
_________________________________________________
Prve tri slike je viljamovka, a ovo je na junskoj lepotici.Ona jako tesko daje grane i kasnije prorodi.Na njoj sam samo probao ljetos, na jednom stablu, i tek posle kad sam vidio da ima efekta bilo vec kasno nisam mogao na ostalim da to uradim.Nisam primijetio nikakve negativne posledice.
o08phl.jpg

n15l40.jpg

11ce69e.jpg


Post je spojen: [time]1266279565[/time]
_________________________________________________
aremane je napisao(la):
hocu iz turske da donesem neke sadnice bez prevremenih hrana.

Treba mi malo da se igram sa vocem a za jelo ce uvek da bude
Onda najbolje ako je vec za hobi pustis je da raste sama pa kako izbaci grane, formiras neku vazicu i to je to
 
Conferans koliko duboko se zaseca ? ili sečeš samo koru? :sta: i dali ideš skroz okolo ili samo do pola stabla iznad pupoljka?
 
jhona DERU je napisao(la):
Conferans koliko duboko se zaseca ? ili sečeš samo koru? :sta: i dali ideš skroz okolo ili samo do pola stabla iznad pupoljka?
Prvo sam isao skroz okolo,posle se pokazalo da nema potrebe za tim, samo iznad pupoljka.Zasijecao sam samo koru ali zato sto je stablo bilo mlado,ne bas preduboko jer bi se moglo desiti da precvikas stablo.
talianu je napisao(la):
conferans, a koje je najoptimalnije vreme da se uradi mislim u kom mesecu si radio?
Koji alat koristiš u zasecanj? :ppozdrav:
Najoptimalnije vrijeme je jun, jul i avgust. Onda kad vegetacija ide najbolje tad se to radi.Koristio sam kukerice a imaju i testerice za to zasijecanje.Sa testericama je lakse.

Ovo nije nikakav moj izum, ja sam to procitao u knjizi, samo sto je tamo pisalo da se to radi u fubruaru i martu, a ja sam to probao u ljeto u doba najjace vegetacije. :ppozdrav:
 
samo sto je tamo pisalo da se to radi u fubruaru i martu, a ja sam to probao u ljeto u doba najjace vegetacije.

Ni meni nije jasna njihova logika, u starijim knjigama mozes da nadjes da se svo secenje radi u vreme vegetacije kada i najlakse zarasta rana, dok novije kazu da se radi van vegetacije. Verovatno je u pitanju opet ona logika da se ne izgubi nimalo roda a sa stablom nek bude sta bude.
 
Ne znam sta je u pitanju, ja sam probao i vidim da to funkcionise, tako da ako na ljeto grane ne budu isle tamo gdje trebaju znam sta cu da radim.
 
U jednoj po meni dobroj knjizi o rezanju voća piše da je ovo poluprstenovanje. Iznad pupoljka koji želi da se aktivira u granu koja nedostaje zaseče se u obliku slova V naopako sitnom testericom (bonsek- za metal), isto tako piše da je najidealniji uslov kada krene vegetacija feb.-mart. Ali iz ličnog iskustva Conferans izgleda da je bolje u leto
 
omegapn je napisao(la):
U jednoj po meni dobroj knjizi o rezanju voća piše da je ovo poluprstenovanje. Iznad pupoljka koji želi da se aktivira u granu koja nedostaje zaseče se u obliku slova V naopako sitnom testericom (bonsek- za metal), isto tako piše da je najidealniji uslov kada krene vegetacija feb.-mart. Ali iz ličnog iskustva Conferans izgleda da je bolje u leto
Poluprstenovanje, prstenovanje, rovasenje, to po meni dodje jedno te isto samo se drugacije zove, koliko sam shvatio.U kojoj si knjizi procitao to, ko su autori?
 
Odgovoriću ti sutra koja je knjiga i ko je autor, za mene kao početnika više nego dobra i puno sam naučio iz nje samo da sačekamo vreme i da sprovedem u delo naučeno. Ostala mi je na poslu, čitam je opet ispočetka da utvrdim gradivo ha ha !
Conferans je napisao(la):
omegapn je napisao(la):
U jednoj po meni dobroj knjizi o rezanju voća piše da je ovo poluprstenovanje. Iznad pupoljka koji želi da se aktivira u granu koja nedostaje zaseče se u obliku slova V naopako sitnom testericom (bonsek- za metal), isto tako piše da je najidealniji uslov kada krene vegetacija feb.-mart. Ali iz ličnog iskustva Conferans izgleda da je bolje u leto
Poluprstenovanje, prstenovanje, rovasenje, to po meni dodje jedno te isto samo se drugacije zove, koliko sam shvatio.U kojoj si knjizi procitao to, ko su autori?
 
,,Rezidba voćaka"
autor: inž. Mihailo Tošić
Conferans je napisao(la):
omegapn je napisao(la):
U jednoj po meni dobroj knjizi o rezanju voća piše da je ovo poluprstenovanje. Iznad pupoljka koji želi da se aktivira u granu koja nedostaje zaseče se u obliku slova V naopako sitnom testericom (bonsek- za metal), isto tako piše da je najidealniji uslov kada krene vegetacija feb.-mart. Ali iz ličnog iskustva Conferans izgleda da je bolje u leto
Poluprstenovanje, prstenovanje, rovasenje, to po meni dodje jedno te isto samo se drugacije zove, koliko sam shvatio.U kojoj si knjizi procitao to, ko su autori?
 
Nazad
Vrh