Pomotehnika u vocnjaku

Pa kad je već to radio, trebao je na krajevima ovih letvica napraviti ureze, ne bi li to malo dobilo na statici!
 
Voć@r, ovo je primjer kad je neko neupućen u ono što treba da uradi i postigne. Ali namjeru treba pohvaliti. Hvala i tebi za slike.

Fruitboy, nema ovo veze sa statikom, jer upravo je učinjen suprotan efekat od traženog. Grane guraju jedna drugu i provodnicu pa se sve krivi, a i ne postiže se ništa jer nije dovoljno savijeno.
Čak šta više ako se bolje pogleda, ispravljaju jedna drugu u uspavan položaj. Letvice su već počele da ispadajaju.

Mnogo lakše i brže bi se savijanje postiglo sa žicom savijanjem "odozdo" pa na provodnicu, tj. stablo. Ovako je gubljenje vremena, a rezultati neće biti očekivani. Treba ovdje još orezati grana.
 
Poslednja izmena:
Kojem vocu je najpotrebnije povijati grane? Imam od svega po malo zasadjenog u selu u poslednjih godinu-dve pa me zanima cijem povijanju da se posvetim najvise (jabuka, kruska, sljiva, tresnja,dzanarika, kajsija).
 
Da li se grane savijaju dok su sadnice bas mlade (posadjene u poslednjih godinu dana)? U koje doba godine je najbolje povijati grane? svih 12 meseci ili samo u vreme vegetacije?
 
Pa najbolje ti je da novonastali porast oboriš u toku ove godine, tačnije negde u junu. A ako imaš grana koje nisu u dobrom položaju, uvek ih možeš saviti nekim od načina, samo što je to teže!
 
Hajmo da razmislimo malo
Povijanje grana smanjuje bujnost i pri diferencijaciji pupoljaka povecava procenat generativnih, dakle povecava rodnost.
Na tom tragu treba traziti odgovor na pitanje kada i kod kojih stabala treba povijati grane. Kod onih gde se zeli smanjiti bujnost i kod onoh koja ne formiraju dovoljno rodnih pupoljaka.
Ako bismo uvek povijali grane cesto bismo dolazili u poziciju da povecavamo rodnost i smanjujemo bujnost kod krzljavih stabala a posle bismo rezidbom morali da radimo suprotnu operaciju, da smanjujemo rodnost da bismo imali vegetativni prirast.
Kod sljive, ako se radi o najcesce gajenoim sortama, cacanske sorte, pozegaca, stenlej... ako se koliko toliko pravilno reze se veoma retko desava da ne formira dovoljno rodnih pupoljkaka vec se desava najcesce suprotno, formira ih i previse koji se rezidbom moraju uklanjati jer dolazi do prerodjevanja. Kod nje, sljive, se moraju povijati grane samo uslucaju da se bujnost mora obuzdati a ta potreba se javlja kod silovanja genetike gde se izrazito bujna biljka na bujnoj podlozi zeli (najcesce bez ikakvog valjanog razloga) gajiti u gustom sklopu.
Kod dzenarike povecavanje rodnosti povijanjem grana mislim da nikada nije potrebno.

Povijanje grana je zahvat koji se radi po potrebi a nije redovna operacija.

Dovodjenje grana u pozeljan polozaj prilikom formiranja krosnje je nesto sasvim drugo.
 
Naravno, treba povijati grane dowla, i to od početka formiranja krošnje pa i narednih godina po potrebi. Povećava se prinos, koji se lako reguliše rezidbom, a od bujnih grana koje idu vertikalno nebu pod oblake sa oštrim uglom grananja u odnosu na stablo nema ništa,
a i rezidba je kasnije problematična. Neke voćne vrste su sklone da prirodno pružaju grane u stranu, a neke upravo suprotno. U svakom slučaju povijati i samo povijati. :)

Kolega ironman je samo djelimično u pravu, džana daje dobar prinos i bez razvođenja ali je i vrlo čest slučaj odčlijenjivanja i lomljenja grana upravo zbog ne razvođenja istih. Naravno količina roda nikad ne može biti tolika da bi se zbog njega odlomila grana (ako je pravilno razvedena i na vrijeme). Ako je preopterećen i neki kompletan dio krošnje zbog kojeg dolazi do loma onda je u pitanju nedovoljna i neodgovarajuća rezidba, razvođenje itd i opet se vraćamo u krug. :)
 
Koji nacin povijanja bi bio najlaksi za laika poput mene? Pokusao sam uvrtanjem - ne ide. Da li cackalice, kanap pricvrscen za zemlju ili sta vec? (sadnice su posadnjene proslog i ovog proleca tj. mlade su)
 
Dowla, jа сам користио повијаче. Користе се само за тек настале младице у мају и јуну. Постоје код нас двије врсте. Једна врста мијења чачкалице и добро ради посао. Друга врста повија гранчице даље од дебла и није баш најљепше рјешење јер се јављају прегиби на гранчицама као на следећој слици. Повијачи не могу да савијају прошлогодишње гране.

[url]http://poljoinfo.com/showthread.php?1997-Srne-i-ze%C4%8Devi-(glodari)-na-vo%C4%87njaku&p=454717&viewfull=1#post454717



[/URL]
 
Ja sam poceo sa stavljanjem savijaca i cackalica. Probao sam i sa uvijanjem grana ali mi je inzenjer iz rasadnika rekao da nema potrebe sa uvijanjem i da se to radi samo u ekstremnim situacijama kada vise ne postoji ni jedan drugi nacin.
Mada, sve grane koje sam do sada uvio izgledaju bas lijepo... Da li da poslusam ing. ili da nastavim sa uvijanjem ?
Uradio sam i pinciranje tamo gdje zo to ima uslova.
Postavljam slike uskoro.
 
Све зависи од воћне врсте, мени су се гране кајсије ломиле у јуну јер брзо одрвене, тако да њих повијам већ сада. А, рецимо за повијање јабуке је још рано.
 
Imaš još dovoljno vremena, počni 10.juna sa uvrtanjem i povijanjem i nakrivi kapu posle toga!
 
Nazad
Vrh