Polka

ikli pri kosenju npr trimerom odskoci kamencic kao kod mene sto se desava
 
Ljudi, jel moze da se presadi sad malina, kod komsije je druga godina i treba da razredi a kod mene dosta propalo novembarska sadnja, jel mogu ja od njega da navadim i da popunim, sa sve zemljom da presadim, ne bih stresao zemlju sa zila, da li je kasno???
 
@malimali, ja sam jesenas ostavio sebi jedan red malo gušći bas u slucaju da se neke ne prime (a ne prime se) i da imam za "rezervu", pa sam pre dve nedelje popunio jedan red bas iz radoznalosti hoce li moci da se prime... I primile se :osmeh: Naravno, ako mozes, sa zemljom ih prebaci, nemoj da treses sa korena... I zalivao sam ih rucno par dana uvece da se ukorene tu lepo :)

E sad, verujem da ce biti i roda jer da ti ja ne kazem ne bi znao koja je presadjena, koja ne... Rastu kao one do njih. Probaj i ti tako jedan red, pa sacekaj par dana pa ako bude ok, nastavi... Jos bolje sto je sada i dosta vlage u zemlji.
 
Mogu se prenjet sa zemljom ijasam tako popunjavo,isjeci 20x20 cm busjen zemlje sa lastarom i prenesi u pripremljenu rupu gdje ti hvali.Najbolje podnose prenosenje manji lastari 10 do 20 cm visine.I kao sto kaze gore kolega zalij sa vodom,ako nije vlazna zemlja
 
Mogu se prenjet sa zemljom ijasam tako popunjavo,isjeci 20x20 cm busjen zemlje sa lastarom i prenesi u pripremljenu rupu gdje ti hvali.Najbolje podnose prenosenje manji lastari 10 do 20 cm visine.I kao sto kaze gore kolega zalij sa vodom,ako nije vlazna zemlja

A da li je kasno za to, i moze li se primiti neki koji su skraceni na tu visinu???
 
Probaj na nekoliko mesta u jednom redu... Ne bi trebalo da bude problema ako izvadis sve lepo sa zemljom... Ali jos i najbolje ovih dana dok je velika vlaga...

Pa nam javi kako je 'operacija' prosla :ppozdrav:
 
Ma primice ti se sigurno, ja sam presadjivao i primilo se.
Samo ce listovi da se kao malo sparuse i padnu al vec posle par dana ona krece.
Iskoristo ovo kisovito vreme..

Sent from my SM-J510GN using Tapatalk
 
Pa nemora ih skracivat,ima medjuredno gdje kosi,izbijaju ko ludi lastari,,probere manje primaju se sigurno i stice na rod,kao sto kaze"pocetnik020" nekoliko dana kao savijeni budu ,osamuceni,a onda nastave normalno rast.
 
[/url]
jel se ovo racuna da je iz korena ili iz stabla, ispod zemlje je sve???

- - - - - - - - - -

Ne mogu sliku da okacim, izdanci su krenuli negde 3 cm od vrha stabla koje je zaseceno do zemlje, i izasli su na povrsinu i sad su na nekoj visini od 20-25 centimetara od zemlje, ali nisu krenuli skoz dole iz zile, nego povise zile, prakticno iz stabla koje je pod zemljom, i iz kojeg idu male zilice...
 
Poslednja izmena:
Ako je iz stabla, tj. kako kazes da jesu iz stabla (posto ne vidimo) onda ti se odgovor sam namece na tvoje pitanje ;) Mora da potera iz svog korena, prakticno da bude nezavisno stablo od 'osnovnog' koje je zasadjeno. Tj, prostije receno, da ako izvadis to staro stablo, ono novo mora da ima svoj koreni sistem i stablno koje ce tu ostati i dati ti onaj pun rod kojim svi mi tezimo da imamo :)
 
Ako je iz stabla, tj. kako kazes da jesu iz stabla (posto ne vidimo) onda ti se odgovor sam namece na tvoje pitanje ;) Mora da potera iz svog korena, prakticno da bude nezavisno stablo od 'osnovnog' koje je zasadjeno. Tj, prostije receno, da ako izvadis to staro stablo, ono novo mora da ima svoj koreni sistem i stablno koje ce tu ostati i dati ti onaj pun rod kojim svi mi tezimo da imamo :)

Pa dobro to, ali ovo joj je tek prva godina, u novembru je posadjena...
 
Pa dobro to, ali ovo joj je tek prva godina, u novembru je posadjena...

Pravi rod,nebitno da li je prva,druga ili bilo koja godina,daje lastar koji izbija iz korena.Onaj koji izbije iz pupoljka stare sadnice daje manji rod nakon cega se susi ali je bitnije sto on vuce hranu i vodu pa usporava rast mladih lastara.Znaci generalno od tog stabla imaces vise stete nego koristi.
Sacekaj da izbiju mladi lastari iz korena,ova kisa je omeksala zemlju i uz nekoliko suncanih dana trebalo bi da se promole iz zemlje,pa ove sto su krenule iz stabla(ako vidis koje su) orezi.Slobodno malo zavuci makaze u zemlju kad orezujes..
 
Pravi rod,nebitno da li je prva,druga ili bilo koja godina,daje lastar koji izbija iz korena.Onaj koji izbije iz pupoljka stare sadnice daje manji rod nakon cega se susi ali je bitnije sto on vuce hranu i vodu pa usporava rast mladih lastara.Znaci generalno od tog stabla imaces vise stete nego koristi.
Sacekaj da izbiju mladi lastari iz korena,ova kisa je omeksala zemlju i uz nekoliko suncanih dana trebalo bi da se promole iz zemlje,pa ove sto su krenule iz stabla(ako vidis koje su) orezi.Slobodno malo zavuci makaze u zemlju kad orezujes..

Mozda ja nisam lepo objasnio, ona raste iz panja, ne iz pupoljka, ovo odakle ona raste je i kod prethodnog gazde bilo u zemlji, a sve sto je bilo nad zemljom i kod mene i odakle je izvadjena je poseceno jos odavno, jedino sto nije iz zile koja ide iz panja i dugacka nekih 10-20 centimetara, nego samo iz panja, i ide prvo ona bela klica i onda izlazi na povrsinu, mozda ni to nije dobro, ali sta da im radim, ja sam njih orezao dokle su i pre bile u zemlji... U svakom slucaju hvala na odgovorima...
 
Kako da izbacim sliku, kad idem ovo dodaj sliku ono mi uzbaci neku marginicu da se nesto upise i iznad pise URL, ja u tu marginu ubacim naziv slike i ono izbaci samo kao da sam napisao nesto, videli ste, nece sliku da izbaci...
 
Nazad
Vrh