Pojilice za krave(junad).

bikove drzim vezane,a planiram i ja da poredjam bale slame da sto vise izolijem,tako da cu zatvoriti celu ovu prednju stranu sto je otvorena sa slamom,uzecu i tu izolaciju sto se stavlja na cevi pa cu je navuci,pa valjda nece zalediti...odprilike na ovakvu izolaciju mislim http://www.etazgrejanje.com/katalog.php?prodID=288
 
neki sistemi napajanja krava u slobodnom drzanju

alfa laval poklopcima teoretski se ne bi trebale smrzavati ali u praksi se smrnznu na -20 do toga nema problema

acde0680.jpg




36a3d4d9.jpg


Suevia ima ugradjen 12V grijac

f8669cd6.jpg


5b5f3d4c.jpg


i korito

7a88ba46.jpg
 
nisu moje, bratove su na prvoj, trecoj i cetvrtoj slici a od kolege na drugoj i petoj.
 
Kod mene su isto krave u slobodnom sistemu na prostirci od slame, a poilicu sam napravio od bojlera 80l ubacio sam ventil od vodokotlica okolo sam zabetonirao a zimi na okiten crevo i ventil nabacam stajnjak tako da ne smrzne.
 
ja kad bi pravio isto bi na taj sisrem od vodokotlica brat mi kaze da je vido da je covek napravi po celoj stali obetonirane neke plasticnu kante isvu su spojene jedna za drugu sa debljom metalnoom cevi .onaj sistem spojenix sudova .stop se uci u skoli i na kraju stale ima jedan bazencic .a mozda je to i bojler sto kaze kifer.meni su pojilice dozlogrdile .sto mana imaju.retko kad sastavim dve tri nedelje,a da naka necrkne .opadne pritisak vode one sve procure ko da nemaju onaj feder ..namenjo sam ix sto vrsta .postacu na kraju majstor za pojilice.da ti iskreno kazem ija razmisljam da pravim taj sistem vodokotlica sa plovkom .ja mislim da je to garantovano puno bolje nego pojilice .kad crkne taj plovak promenis ga za minut iteraj dalje .drzim ja taj projekat vec otprilike u glavi
 
ventil od vodokotlica nije lose rjesenje ali je dosta nesigurno jer on cesto "zašteka" mada to kod krava i nije opasno ali kod mene je covjek ostao bez par stotina pilica zbog tog ventila. i dalje sad koristi isti sistem ali je spojio dva u seriju tako je smanjio mogucnost havarije. ventili koji se koriste na ovim pojilicama u obliku valova (korita) su dosta masivniji napravljeni od inoxa koji je ispoliran tako da se smanji mogucnost talozenja kamenca. brat ima dvije plave na 40 krava a ove grijane je jedna na dva boksa u svakom je po 6 krava, sto bi ako ih usporedimo s klasicnim kod krava na vezu (dvije krave na pojilicu) ove plave bile koristene 40 g. a ove okrugle 24 g. (preracunat broj otvaranja i zatvaranja ventila) i za sada nije bilo nikakvog kvara na njima.
 
slazem se sto se tice talozenja no i to se da resiti zavrnem ventil sundjer u ruke protrljas malom kofom izbacis vodu ponovo odvrnes ventil i to je to . ali sto se tice cene ta poilica sa dva otvora kosta min 400e a moja kosta malo cementa polovna boca od bojlera ili boca sa odpada od kamiona , ventil 300din i taj ventil vodokotlica 150din bitno je samo da plovak ventila bude zasticen da ga krava ne dohvati jezikom i to tako najednostavnije i naj jeftinije bezprekorno funkcionise.
 
Ideja sa sistemom vodokotlića je odlična,ali recite mi ,da li je to sistem jedan plovak-jedna pojilica,tj,interesuje me kako se održava nivo vode u pojilici
 
to ti je zorane sistem spojenix sudova bitno je da pojilice stoeje u istoj ravni .to moze da se radi sa onim providnim dugackim crevom sto rade zidari kod nas se to zove vagres .i imaces isti nivo u svim pojilicamai utom bojleru koji moze da sluzi kao pocetna tacka nemora to da bude bojler moze bilo koji veci sud samo da ima vise vode.i da njega namontiras plovak od vodokotlica
 
na farmi trajkovic u skorenovcu poilice su tako namestene sistem spojenih sudova samo sto su cevi veceg promera fi 200 od prilike jedan veci sud gde se nalazi ventil a ovo sve je redno povezano u celom objektu odprilike 50 grla.
 
Kod mene taj sistem funkcionise odlicno vec 7-8 god. bez ikakvih problema do sada.Od vodovodne mreze je plasticnim crevom od 3/4 dovedena voda do bazencica (120 litara plasticno bure ubetonirano u visini pojilica),a onda isto crevo ispod betona prosledjeno od pojilice do pojilice(ukupno 7komada deblje plasticne kofe takodje ubetonirane uz jasle).I naravno u bazencicu ventil iz vodokotlica gde regulisem nivo vode u pojilicama.Desi se i da nestane vode iz vodovodne mreze,onda iz bunara napunim bazen,pa ako zatreba jos jednom,bitno zavrsava posao.
 
najveći problem je u zimskom periodu ma kakav sistem bio,
zato ja koristim najprimitivniji sistem pojilica a to je polutka od bureta...
imam u blizini tova česmenu cev sa hidroforskom pumpom i za par minuta napunim korita od bureta a zimi i ako malo zaledi bikovi sami razbiju ili dodam odozgo nove vode i led se podigne....
 
sta ti je to desno ?, ako tuda prolaze goveda onda to nije dobro namesteno odkinuce plasticnu cevku i onda poplava.
 
Nazad
Vrh