Podizanje novog malinjaka - sadnja

@ben roj
skrati ih na 25cm, a kada pored tih starih izrastu nove mladice iz zemlje i dostignu oko 10 cm, odseci stare skroz do zemlje.
 
zasadio sam 5000 malina u jesen, zemljiste je ilovasto, ph mi je 7, sta treba dodati i kad i u kojoj kolicini da bi smanjio ph vrijednost , hvala unaprijed
 
Pozdrav,proslu subotu sam zasadio oko 1000m/d vilameta,sadnica je bila solidna,uradjena analiza.Prema istoj bio potreban stajnjak i krec.U nedostatku stajnjaka isao sa guanitom.Zemlja je pred sadnju delovala da ima vlage.Jos uvek nemam sistem za navodnjavanje,pa me interesuje koliko sadnica moze bez kise i kakve su sanse da se primi.Danas sam gledao na nekim sadnicama kada skinem pupoljak unutra je zeleno i prilikom freziranja jednog dela medjuprostora postoji jos uvek vlaga.Malo glupa pitanja ali ka si pocetnik .......:sta::osmeh:
 
Ok hvala na odgovoru.Mada od utorka najavljuju neku kisu,sacekacu do tad, pa ako ne padne moram zalivati
 
imam 1100 kom sadnica vilameta koje mi je preteklo , ako nekome trebaju . sadnice su iz brekova kod arilja
 
@ Sove Zahvalojujem na dogovru.

A kada se odprilike moze ocekivati da nove novi maldari izrastu do 10 cm.

I da li sada da zemlju nadjubrim malo amonijakom i kada da stavim staljnjaka , imam i njega.

Koliko cesto da zalivam, da li jednom nedeljno ili na koliko.
Imam sve uslove jer je malo sadnica a imam vodu i crevo.
 
Ovako potpuno sam nov u ovome zanima me kolicina ulaganja za 60 ari, znaci sadnice sistem kap po kap i tako to ako moze pomoc bio bih veoma zadovoljan...
 
Pozdrav Smoljinac.
Prvo analiza zemljista, pa sve ostalo.
Od nje ti zavisi sta trebas da uneses u zemljiste kako bi ga pripremio za sadnju.
Dalje stavke zavise i od toga koju sortu/sorte planiras jer to odredjuje cenu sadnica, da li imas stubove ili ne itd.
Jos jedna stavka je kako ces zalivati, tj. da li imas bunar ili nemas i sl. a i to da li je zemljiste pod nagibom odredjuje koja creva/trake stavljas, jer ako je pod nagibom potrebna su ti kompezujuca creva/trake koja su skuplja od onih za ravne terene.
Daj malo detaljnije podatke, pa ovi koji su strucniji od mene i iskusniji mogu da ti kazu preciznije.
 
Ovako potpuno sam nov u ovome zanima me kolicina ulaganja za 60 ari, znaci sadnice sistem kap po kap i tako to ako moze pomoc bio bih veoma zadovoljan...

Cena zavisi od toga sta hoces,koja sorta maline,trake ili creva,imas li mehanizaciju i radnu snagu ili sve radis sam...moras biti malo detaljniji.
Za pocetak evo kako mozes okvirno izracunati koliko ti sadnica treba za 60ari
Pretvoris 60ari u kvadratne metre,to bude 6000m2 pa podelis sa razmakom koji si planirao izmedju redova recimo 2,6m pa sve opet podelis sa razmakom izmedju sadnica recimo da se odlucis za Polku to bi bilo otprilike 0,35(35cm pretvoreno u metre).
Znaci 6000:2,6:0,35 to dodje okvirno 6593 sadnice.
 
Nazad
Vrh