Plasman zamrznute maline

Koja velika hladnjaca iz Arilja je najbolja za neki vid saradnje,ili kome uvek moze da se prodaju originali
 
U Arilju imas 10-ak hladnjaca koje gotovo uvek kupuju original.Niko od njih nije prevarant po mom misljenju,a sto se tice cene treba da se pregovara sa njima.U zavisnosti od njihovih potreba i cene su razlicite.
 
Da li je neko skoro prodavao ili jos prodaje zamrznutu malinu?Dobio sam informaciju da je izvoz stao i da je doslo do pada cene,kazu da niko ne trazi malinu (a ni ostalo voce),cak se ni ugovorene kolicine ne povlace.
 
Situacija sa malinom u izvozu je sledeca:
-rolend ne ide ima ga mnogo na stanju u srbiji pokusali smo da pravimo laznu nestasicu na svetskom trzistu i to je funkcionisalo sve do decembra od tada se pojavio cile sa novim rodom, poljaci kao i mi cuvali robu do decembra nadajuci se skoku cena a svi ovi odjednom ponudili mnogo robe u januaru - cene rolenda vrtoglavo padaju (odlicna prosla godina sa kvalitetom odnos griza i rolenda u orginalu)
-griza nema pojedine hladnjace lome orginal u griz nebi li ga prodale (cena rolenda i griz se skoro izjednacila)
-malina je sadjena svuda po svetu u zadnjih par godina sada je ima iz cilea,meksika,bosne,bugarske,madjarske,poljske i srbije (konkurencija zestoka) sadi se svuda i to na ogromnim povrsinama kao posledica odlicnih otkupnih cena u proslih par godina u svetu
- od kraja prosle godine malina srpskog porekla je strogo kontrolisana (zaustavljaju se kamioni ni granici sa EU) uzimaju se uzorci rade skupe labaratoriske analize na Noro virus, kamioni cekaju i po 15 dana, rizik je ogroman za izvoznike -uvoznike (ako se virus nadje roba se veaca posaljiocu i mora se unistiti to su stete i po 50000 eura po kamionu.
-ukoliko se sva roba ne proda do pocetka nove berbe ocekuje se pad otkupnih cena za svezu malinu u svetu
(kao napomena kupina srpska asolutno se ne izvozi i nema cenu, visnja je preskupa za svetsko trziste i takodje se ne prodaje)
 
Takve informacije i ja imam,kazu da kupinu niko nece ni po 80 dinara.Ako sam dobro obavesten,original je 250 dinara,ako uopste moze da se nadje kupac,a svi znamo koje su cene bile u oktobru i novembru.....
 
Situacija sa malinom i izvozom nije sjajna ali netreba sada prodavati budzasto robu jer to moze da obori cenu i za iducu godinu, ako neko ima orginale na prodaju neka se javi sto se kupine tice situacija je mnogo teza
 
koja je bila cena polovnih kutija?

- - - - - - - - - -

1.marta u Ivanjici min.poljoprivrede organizuje predavanje za hladnjace u vezi noro virusa i znacaja ispravnosti vode u hladnjacama.Sto se tice originala,svi jos drze cene iz novembra i decembra,pa se zato i ne trguje,ocekuje se cena od 1,9-2e,a kupina ce samo napraviti problem mnogim hladnjacama sa lagerom za nastupajucu sezonu,naravno i satroskovima.
 
Rolend se izvozi po ceni 3,5 do 3,6 a griz 2 do 2,1.Nista nije stalo kamioni samo piče.Analize se rade i kostaju 500 evra kupca,jedini je problem sto kamion ceka istovar sedam dana dok ne stignu rezultati,inace svi rezultati na nora virus su bili ok i ta marketinska prica zapadnjaka je pokusaj da nam obore cenu.A kupina se uopste ne prodaje.
 
Prema info koje ja imam cenu su oborili izvoznici jer mnogo malih i srednjih hladnjaca jos uvek cekaju da cena poraste nije im bilo dosta evro preko otkupne nisu hteli da daju pa su se ovi dogovorili da cenu drasticno obore. Inace svako ko drzi malinu u hladnjaci posle 15 januara taj se kocka jer sve posle tog datum je zestoko nesigurno.
 
problem celoj prici je taj sto strani kupci znaju da su otkupne cene maline u srbiji bile najnize a nasi izvoznici bezobrazno podigli izvozne cene zloupotrbljavajuci nestasicu i visoke otkupne cene u poljskoj i cileu, umesto da su izasli na trziste sa normalnim cenama i privukli jos novih kupaca( jer ce nam trebati zbog povecanja kolicina koje se ocekuju u narednim godinama)oni su napravili veeeliku gresku koju ce opet prebiti preko ledja proizvodjaca,imam informaciju da su izvesne kolicine maline usle u srbiju poreklom iz kine koje se prepakujui vrsi reexport u eu i sad eto velike opasnosti od norovirusa
 
Cunami velika opasnost od Norovirusa dolazi iz svakog malinjaka gde nema wc-a na odgovarajucem mestu i gde se posle vrsenja velike nuzde ne operu osuse i dezinfekuju ruke beraca ....takvih malinjaka ima i u kini i u srbiji zato je najveca opasnost po cenu srpske maline iduce godine da nam na kontrolama nadju noro virus u nasoj malini u vise uzoraka i vise kamiona (u tom slucaju nam mogu i zabraniti uvoz u eu) moramo svi biti svesni opasnosti i svi raditi na tome da se malinjaci obezbede.i higijena podigne na najbolji moguci nivo ..u protivnom jedan od najboljih poslova u vocarstvu srbije -malinarstvo moze postati nocna mora za mnoge
 
Citajuci ove vase postove,sticem utisak da ce malina ove godine biti 100 dinara,a da kupinu nece uopste otkupljivati.Ili se varam?
 
Poslednja izmena:
I ja sticem isti utisak,a i deluje mi kao da neko hoce da zaplasi ovaj narod pa kad bude cena kupine 30 a maline 100 da ljudi kazu CUTI DOBRO JE I OVO...
 
Mozda nece malina biti ove god. 100 din,ali sledece vrlo lako,pa onda 2-3 god.niska cena,pa mogi se tada razocaraju i pocinju da vade zasade,to nije nista novo kod nas,setite se svih otkupnih cena od 2005 do danas.A kupina mozda bude bila i 30 din ove godine
 
Pa da platis beracu 2ooo hiljade,i cigare i dva obroka i litar soka,i on ti nabere 70 kg kupina i kada se sve sabere ti si u minusu taj dan 600 dinara.A ulaganje do tada i rad do tada zaboravis.Ma kako da ne.
 
A zasto ne moze da bude malina 250 a kupina 125 npr...
Zasto mora da naredne 2-3 godine bude losa cena...Sta ako bude dobra,sto se sve uvek gleda sa losije strane...
Ne vidim nikakav optimizam samo mislite na lose
 
Mi sad mozemo samo da nagadjamo kako ce da bude i sta,to vam je isto kao sa vremeskom prognozom,dugorocnom.Ali da ce biti sjajno,ne verujem,cim je meni stigla kupina na rod.
 
koliko god cudno zvucalo dok ne dodju strane hladnjace i ne naprave konkurenciju ovoj nasoj bagri od izvoznika nema neke vajde. Pricaju mi ljudi iz Arilja da je bila zestoka svadja sa deskurom prosle godine jer je on dizao cene inace hteli su da nas ostave na evro i po.I da su im pretili i da se svasta dgadjalo. I ove godine deskur je najavio da ih malo zabole za ovu nasu bagru i da ce oni da placaju koliko misle da treba.DAJ BOZE da je to istina jer mozemo da ocekujemo makar proslogodisnju cenu ako ne vecu sto je opet koliko toliko dobro
 
Nazad
Vrh