Plasman Kajsije

Rakija se najlakše proda, tu mislim na kajsiju, sa šljivom je druga situacija. Ako ispoštuješ sve šta treba i napraviš dobru rakiju,nećeš imati problem da je prodaš. Moj otac proda sve što ispeče za 800 do 1000 dinara litar a komšija koji nije vadio koštice, jedno bure mu se "prevrnulo" itd ne može da proda ni za 700 jer je kisela. Činjenica da sam ja u Beogradu uveliko olakšava prodaju, ali mislim da bi i ti mogao dosta da prodaš. Suvo voće se prodaje oko Nove godine, uskrsa i slično, ostatak godine niko ne kupuje pa je malo rizično. Džem nije loš ali isto tako ja ne znam nikog ko bi kupovao tolike količine, prodaš jednu teglu i to ljudima traje, dok litar rakije znaju da stuku i za jedno veče kad se skupi ekipa, pogotovo što džem tj zdravu hranu retko ko i jede i to se uglavnom jede zimi a alkohol se pije ko blesav cele godine... :ppozdrav:
 
U pravo si... Kod mene u selo imaju dosta ko pece rakiju. Jako tesko moze ovde kod nas prodati dobru rakiju od kajsije za 1000 din. Ljudi su siromasni i kupuju to sto je najjeftinije.Moj cale pece godisnje 500 litara rakije od ciste cacanske sljive i jedva moze da proda nekoliko litara . Mi ovde prodajemo za 400 dinara. Plasim se da cu tako proci i sa rakijom od kajsije. Trebalo bi naci dobre kupce za dobru rakiju .
 
#lajbi
U pravu si za cenu rakije od kajsija.
Pred novu godinu na onom malom vašaru u Subotici (na malom korzou) čovek prodaje rakiju po 1 000 dinara.
Kaže nema šanse da dobije više.Ja mislim, obzirom na cenu kajsije, da je to malo.A sa druge strane, ljudi nemaju para, a malo je sladokusaca koji cene vrhunsku rakiju.
A što se tiče pekmeza: verovatno znaš je u pekmezima najveći procenat bundeve, a ostalo voće se dodaje radi ukusa.
Pa ako od kajsije, koja ima povisoku cenu, praviš čisti pekmez opet će ti prizvod biti preskup...

Ja se nešto mislim da napravim jednu ovakvu mini sušaru na sunce, čisto za svoje potrebe, a ostalo u rakiju.
http://www.youtube.com/watch?v=s-tK3CNw8D4&feature=related
 
Ne vidim kako je 1000 dinara malo kad sam je pekao od domaće kajsije koju nisam mogao da prodam ni za koje pare jel nije ličila ni na šta niti je imala krupnoću ali je zato rakija prva liga? I koliko je kila pa otišlo, 5-10 kila za litar rakije, malčice šećera, kazan, kad to odbiješ ispade da sam kilo kajsija prodao za 100-150 dinara, a ponavljam bile su nikakve, jedino za 35 dinara u rinfuz da sam prodao...
 
#oktopod
Za 1 lit rakije treba 10-ak kg kajsije.To ti je 400-600 rsd.
Kao što kažeš, treba dodati i uslugu kazana, ogrev, rad...
Ja bez 1200 rsd ne vidim neku zaradu.

---------- Poruka napisana u 23:13 ---------- Prethodna poruka je at 23:10 ----------


---------- Poruka napisana u 23:16 ---------- Prethodna poruka je at 23:13 -------
bild0502.jpg
[/IMG]
Ovo je slika većine mojih kajsija i mislim da vrede para koje sam pomenuo.
 
U mom slučaju to bi bilo 350 dinara. Na tih 10 kila dođe šećera za 30 dinara. Kazan za 10 kila košta oko 100 dinara. Ogrev mi je od orezivanja. Voda za kazan je zanemarljiv trošak ali eto nek bude 50 dinara. To je sve ukupno nešto oko 500 dinara. Aj nek bude 600. Za 400-500 dinara rada za skupljanje 10 kila kajsije bih radio ceo život :osmeh: Kantu od 20 kila napunim za 3 minuta. Znači da je minut i po rada plaćen 500 dinara. Pošto ja ne pečem već dođe čovek sa kazanom, sem što promuljam kominu, ja mislim da bolje plaćen posao ne postoji :osmeh:
 
Ja barem tako mislim,da naravno vredi praviti rakiju. Cena bi trebalo da bude 1200 din,al ja bi bio i zadovoljan sa 1000 din. Problem je da nemogu prodati. #oktopod, verovatno ,ti vec duze vreme se bavis sa prodajem rakije i verovatno vec imas dobre kupce. Mi na nasem kraju nikada ne stavimo secer u dobru rakiju. Cale mi pece godisnje 500 litara rakije od sljive i nestavi ni kasiku secera.

---------- Poruka napisana u 22:11 ---------- Prethodna poruka je at 22:00 ----------

#Kompaj
Jako je interesantna ova susara. Sad si mi stavio bubicu u glavi :osmeh:
 
Kao što se Kompaj i ja složismo preko privatnih poruka, rakiju se isplati praviti od rinfuzne kajsije, znači one koju ne možeš da prodaš kao stonu za barem 60 dinara.
Ja ne pravim neke velike količine, mada mi je u planu sve više, a prodam uglavnom po komšiluku, na poslu kolegama i otac takođe kolegama...tako da sam ja u tom smislu u malo povlašćenijoj poziciji od ljudi koji prave velike količine i žive i rade na selu...

Što se šećera tiče, mislim da moj otac stavlja oko 3 do 5 kila šećera na 100 kila kajsija što mislim da uopšte nije puno a stavlja da bi vrenje bolje krenulo...
 
Što se šećera tiče, mislim da moj otac stavlja oko 3 do 5 kila šećera na 100 kila kajsija što mislim da uopšte nije puno a stavlja da bi vrenje bolje krenulo...
Samo malo racunice da napravimo 100kg kajsija daje u proseku 8l rakije prave neke sorte vise neke manje . Kilogram secara daje 0,7litara alkohola bilo tu voca ili nebilo , znaci u tvojim rakijama ima od 2,1-3,5l secernog alkohola nedaj boze to piti. Ako vec hoce da vrenje ide brze nek stavi vinski kvasac a ne secer . Meni nemoras ni reci dali ima u rakiji secera popijem casicu 0.03 u roku od pola sata mi kida glavu i to dva dana ,tako da ja prvo uvek pitam dali ima secera i ako ima pistoljem me namores naterati da popijem .
 
Samo malo racunice da napravimo 100kg kajsija daje u proseku 8l rakije prave neke sorte vise neke manje . Kilogram secara daje 0,7litara alkohola bilo tu voca ili nebilo , znaci u tvojim rakijama ima od 2,1-3,5l secernog alkohola nedaj boze to piti. Ako vec hoce da vrenje ide brze nek stavi vinski kvasac a ne secer . Meni nemoras ni reci dali ima u rakiji secera popijem casicu 0.03 u roku od pola sata mi kida glavu i to dva dana ,tako da ja prvo uvek pitam dali ima secera i ako ima pistoljem me namores naterati da popijem .
Prijatelju mislim da si malo preterao,mozda ako popijes 3,3 litre, zaboli te glava.U rakiju se stavlja secer ali u normalnoj kolicini 2-3 %.To sto tebe zaboli glava od casice rakije-nisi ti za to pice pa ma koliko bilo ili nebilo secera u njoj,bolje se ti uhvati soka.Pa da pijes i zozovacu nemoze te zaboleti glava od te kolicine.Nakon dodavanja kvasca se dobije rakija koja ima slabije izrazen miris a dobije se rakija koja nista ne doprinosi kvalitetu pica.Doduse sadrzi nesto manje metil-alkohola ali je metil alkohol REDOVAN SASTOJAK SVIH RAKIJA OD VOCA(dr Jovic-spravljanje rakije).Vise mi se svidja ova oktopodova prica!
 
Prijatelju pele uhvati se matematike i logike pa ces videti da nisam nimalo preterivao , od 100 kila 2-3%je 2-3 kilograma ako ovako gledas nije puno ali kad gledas u rakiji to izade 20% a mozda i vise , puno hvala ali neka popije ko hoce tu rakiju ja bogami necu . Nepijem cesto ali onda volim popiti redovnu rakiju a ne dibru , to sto sam osetljiv na takve rakije to je moj problem , ali zato kad popijem redovnu makar i vise od litru nemam nikakvih problema i nista me neboli . Posto poznajem ljude koji piju takve rakije sto se pravi od maltene cistog secera mogu reci da su pravi zombi i puno njih nije umro od starosti . Svako ima svoj recept za pravljenje rakija u moj se secer ne nalazi .
 
Ove godine izgleda da necemo piti ni sa secerom ni bez njega zbog onog minusa!
 
Moj vocnjak je u gradu malo zasticeniji od onih sto su vani i nadam se da je i steta manja ali kod cvetanja cemo da vidimo.
 
J*b*š rakiju u koju se stavlja šećer!
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja sam bio prinuđen to da uradim jer sam imao u početku dosta nedozrelih plodova koji su otpali, a nisam hteo da ih bacim. Rakija je ispala super, ko god je proba pohvali je i kupi koje kilo, niko se za sad nije žalio. Ostao sam vam dužan informaciju da proverim sa ocem koliko je tačno šećera stavljao.
 
Treba u stranu negde ostaviti da dozreju malo i onda ubaciti u kominu , ja barem tako radim , to sto ubacujes poluzrelu kajsiju u kominu od toga nema puno rakije , a secer zaobici u sto vecem krugu .
 
Kečkemetska ruža na taj način dozre, ali nju sam prodavao zbog dobre cene, a u rakiju sam ubacivao ovu staru domaću sortu koja ne može da dozre, već usahne, pa krene da buđa a ništa ne dozri.
 
U Irigu kajsija za preradu plaća se 35 din/kg, otkupljivač "Frigo Srem".
 
Nazad
Vrh