Plasman I cena maline u 2017 god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Naravno da mi nesmeta malina u Leskovcu Kraljevu Vojvodini, smeta mi da se ne postuje tradicija znanje ne postuju pravila ...i da se ovaj odlican posao uprapasti a Srbija izgubi primat i posebnost kvaliteta maline miker i vilamet koju ima u svetu.
Ono iznad necu komentarisati ali ovo moram.
Kako to mislis"kolega" da se ne postuje tradicija,znanje i ne postuju pravila?
Ja,kao instant malinar nisam imao ni dede ni tatu u ovom poslu pa da dodjem na gotovo nego sam sve ucio i jos uvek ucim na tezi nacin snalazeci se kako znam.
Sve sam sam platio,od sadnica,djubriva... do kanapa i kopci za vezivanje.
Ako je tradicija da se maline voze u volujskim kolima pakovane u drvene kutije valjda covek treba da tezi nekom osavremenjivanju..
Mislis da je tvoj deda imao mobilni toalet ili cesmu i sapun u malinjaku,ili i mi treba da se vratimo takvoj "tradiciji"..
Ja sam sa svojih 45 ari(20ari dvogodisnja i 25 prva godina) ubrao malo vise od 5t od toga 3,5t sa 20 ari i 1.571kg sa 25ari,nije rekord ali nisam ni nezadovoljan.
Kazes "kraljevacki proizvodjaci vrhunskog kajmaka"...e moj prijatelju pa ja u Kraljevu ne mogu da nadjem zgoreli stajnjak za njivu,nema krava,pusta sela sve firme koje smo imali od Magnohroma koji je imao 6.000 radnika,Fabrike vagona,Jasena,Autotransporta su opljackane u privatizaciji i od njih stoje samo goli zidovi.
Pricas o subvencijama,dobra je to stvar ali reci mi posteno imas li ti 4000e svojih para da ulozis u tu parcelu od 40ari pa kad sve platis sa tim racunima ides da podneses zahtev gde ce da ti gledaju svaki zarez pa se moli bogu da ne bude na salteru FT1P(fali ti jos 1 papir) a onda da prezivis do berbe(ako te posluzi vreme i mimoidju bolesti) i isplate od strane hladnjace(ako je bude,nekima jos nije placena 2016-ta..) a za sve to vreme uplacujuci po 16.000din svaki mesec na ime doprinosa jer si morao da registrujes poljo.domacinstvo..
Tako je i poznavalac pricao o "teorijama zavere" a evo vam i dokaz iz Ministarstva poljoprivrede sumarstva i vodoprivrede za taj famozni norovirus koji se izvlaci iz rukava cim krenu neki protesti malinara.
" MPŠV je preduzelo i dodatne korake u delu ukidanja naknadnih kontrola prilikom izvoza srpske maline, zbog eventualnog prisustva Norovirusa, čime je Srbija kao zemlja porekla, u delu zdravstvene ispravnosti malina, ponovo na listi potpuno sigurnih izvoznika."

p.s. izvinjavam se na sarkazmu i sveukupnom "tonu" posta ali me bas iritiraju komentari ljudi koji misle da je malinarstvo samo njima bogom dano..
 
Pobeze Limeni,pobeze Poznavalac,pobeze Radojca.utekose ko Brankovic sa Kosova.:haha:Ali mi ostali ostajemo jer seljak sluzi da u ratu brani i u miru hrani drzavu.(sad,kakvu takvu)

@Marko 17
Ja ipak nemam takvo poverenje u tradiciju,Sta vise,sve se menja.Ne zaboravite da su Ameri stvorili Vilamet,Tamo je dosta gajena ta sorta.Englezi su,jos ranije,bili ogromni proizvodjaci i konzumenti maline,mogli bi smo reci da su imali u tom pogledu jacu tradiciju nego mi.A danas?
Mozda je danas Srbija dostigla vrhunac u proizvodnji maline,cini mi se da drugi,pre svega Poljaci preuzimaju stafetu u masovnoj proizvodnji.Nama ostaju Vilamet i Miker,sa cenom koja ce tesko kada dostici vrhunac iz 2008,a mozda cak ni iz 2016.
 
Srbine ne karikiraj stvari oko tradicije...opisusej tvoj slucaj i upravo si ti taj novi malinar "bez tradicije od dede i tate" malinarsko "siroce " kako ja to u sali kazem. Razlog vise da slusas Stojice Karaklaice upijas svaki savet i ne "kucas na polu-otvorena vrata" vec uzdjes u kucu znanja....zasto ne ici prtinom sampiona, vec gaziti sneg do guse... slusajuci iskusnije i starije eliminises sigurne greske i zamke u koje ces uleteti iako si posebno radan i vredan.... o toj tradiciji znanju i pravilima ja pisem i ne napadam nikoga vec drugarski savetujem... (usput prinosi su ti na limitu rentabilnosti ako ti je cena za malinu bila 140 dinara ili vec koliko neznam u tvom kraju? )
Sto se tice povracaja subvencija (ostinskih ili republickih) kada je dokumentacija uredna i sve je kako sam vec pisao u tekstovima pre, zaista je mnogo jednostavnije nego sto mislis, ja sam sve pare dobio 2 meseca posle predaje kompletne dokumentacije...
Sto se tice 16000 dinara koje placas, pa to je za tvoju zdravstvenu knjizicu, buducu penziju (koliko god ona bila) a i poreze od kojih imamo skole vrtice bolnice, za sve nas... to je nasa zajednicka "kasa"
Pomesao si me sa nekim drugim ko ima 40 ari , ja imam nesto vise povrsina...
 
Poslednja izmena:
Srbine ne karikiraj stvari oko tradicije...opisusej tvoj slucaj i upravo si ti taj novi malinar "bez tradicije od dede i tate" malinarsko "siroce " kako ja to u sali kazem. Razlog vise da slusas Stojice Karaklaice upijas svaki savet i ne "kucas na polu-otvorena vrata" vec uzdjes u kucu znanja....zasto ne ici prtinom sampiona, vec gaziti sneg do guse... slusajuci iskusnije i starije eliminises sigurne greske i zamke u koje ces uleteti iako si posebno radan i vredan.... o toj tradiciji znanju i pravilima ja pisem i ne napadam nikoga vec drugarski savetujem... (usput prinosi su ti na limitu rentabilnosti ako ti je cena za malinu bila 140 dinara ili vec koliko neznam u tvom kraju? )
Sto se tice povracaja subvencija (ostinskih ili republickih) kada je dokumentacija uredna i sve je kako sam vec pisao u tekstovima pre, zaista je mnogo jednostavnije nego sto mislis, ja sam sve pare dobio 2 meseca posle predaje kompletne dokumentacije...
Sto se tice 16000 dinara koje placas, pa to je za tvoju zdravstvenu knjizicu, buducu penziju (koliko god ona bila) a i poreze od kojih imamo skole vrtice bolnice, za sve nas... to je nasa zajednicka "kasa"
Pomesao si me sa nekim drugim ko ima 40 ari , ja imam nesto vise povrsina...

Nista ja nisam pomesao nego sam izvukao ulaganja u 40ari iz tvog posta..
40 ari (troskovi 4000 eura)
Ne sekiraj se ti za moje prinose i rentabilnost,SVE sto radim u njivi osim branja radim sam(u branju pomaze zena,tast i tasta),nisam platio ni jedan jedini dinar za okopavanje,plevljenje,prskanje ,branje...niti na sebe gledam kao na gazdu i malinarskog mogula sa "pedigreom".
SVE sto sam ulozio u malinjak ja sam izvukao i zaradio za jos 25ari vec prve godine gde sam imao SRECU da se pogodi i dobra godina i dobra cena a po nekom mom planu ja sam racunao da ce biti dobro ako posle dve godine budem na nuli odnosno ako izvucem ulozeno u prvu njivu..
Sto se doprinosa tice ni to ne placam,njive su od mog suraka koji ne mora da placa doprinose za penzijsko i zdravstveno jer zivi i radi u inostranstvu.
Sad predajem malinu na njegovo ime,pare lezu na njegov racun u Komercijalnoj a zena ima ovlascenje pa podize..
U tu "zajednicku kasu"kako je ti zoves ja sam dovoljno platio zato sam i penzionisan sa 34 god. zivota.
Kad sam hteo da radim po zakonu i transparentno pa da od suraka uzmem zemlju u zakup pa registrujem domacinstvo na mene kaze pravnica iz zavoda za zaposljavanje da moram da placam penzijsko 11.000din + naknada za nezaposlene dok za zdravstvo ne moram jer imam trajno overenu knjizicu.
Ako bi se sve ovo vodilo na zenu koja ne radi onda placam 11.000 +4.000 za zdravstvo+ naknadu za nezaposlene.Zabole njih sto zena ne radi i sto nema prihod sa te njive vec treba da ceka godinu dana,HARAC DRZAVI MORA DA SE PLACA SVAKI MESEC!
Te subvencije o kojima ti pricas moze da koristi samo onaj ko ima para da sve ovo plati,za nas"malinarske sirocice" to je pusta zelja.
 
Nesto mi je tu cudno "marko17"?Odslusaj ti malo snimak Karaklajica na Yutubu.Kao prije je imao plod velicine 2,5-3 grama ,a sada sa Bioplant florom ima plod krupnoce 4 grama(Ovo izjavljuje 2013) A vec je bio rekorder.Kako je on sa ovako sitnim plodom postao rekorder:Njegovi plodovi od 2.5-3 grama su ispod prosjeka i nevjerujem da je sa tako sitni plodovima postao broj 1 u svijetu.Ovo je izgleda samo reklama za Bioplant i nista vise!!
https://www.youtube.com/watch?v=onrS4rp9g3M
 
Poslednja izmena:
Malina Arilje. - kolega našao bih jednu primedbu. Kažeš troškovi oko 500 000 cena oko 150, zarada oko 400 000 ako sam dobro razumeo. Cena koštanja 066 centi po kilu.

Da li si tu računao svoje dnevnice i koliko?

Da li ne treba da ih uopšte računamo?

Znaš i sam da nam Požežani traže 3000 do 3500 za obradu. To je rentabilno rekao bih u kopanju. Ali uzmimo u obzir što sam ja berače platio 2000 plus 400 do 500 sa hranom.

Pitam se da li ja imam toliku dnevnicu kad sve saberem od početka do kraja. Ako možeš saberi svoje i dnevnice ukućana pa nam onda to oduzmi od ove gore cifre i reci nam zaradu.

Nije problem ako hoćemo da ne računamo svoje dnevnice. Pitam se samo koja je to cena maline po kojoj nam se nadnice sa hranom nadničara hvataju isto kao i nama samima. To je po meni granica rentabilnosti proizvodnje na veliko. To je po meni oko 1,20.

Uostalom nisam ja posadio malinu da pravim posao radnicima već zbog lične dobiti.

Ako vas je bralo troje ukućana recimo 35 dana to mu dođe oko 260 000 sa hranom. Toliko si mogao da uzmeš kod mene da si brao. Još toliko si sigurno nadnica ostavio do berbe ali po mome i više. To mu dođe da si više mogao da zaradiš da si celo vreme obrađivao i brao kod mene.

Nadam se da razumeš zašto moraš računati svoje dnevnice

Napisao sam da se iz ove racunice izuzimaju amortizacija gorivo i moj rad. inace mi svu malinu obradimo sami zena vodi radnike ja radim u hladnjaci znaci iz kuce jedan barac. Pa kad b racunao sve otisao bi u minus ali dodj to do oko 0.8 na kraju ja sam samo napisao za one parametre koje sam pratio i to stoji u tekstu. Takodje jos da dodam hrana nije racunata jer mi uglavnom sve proizvodimo tokom godine za malinu

- - - - - - - - - -

@Malina Arilje. Ali evo ga jos jedan koji maline proizvodi od 1389. god. Postujem zaista! Jeli, jesi i ti nakrivo nasadjen? Kada budes bio gotovo ne zavisan od hladnjace i maline koja mora da se zaledi, odnosno kada budes imao drugo mesto ili otkupljivaca ko ce da ti robu plati 50-100 din vise od hladnjace, onda mi se javi. Kazem ti opet, maline od doticnog sem krupnoce nemaju nista, ukus 0. To je vas prepoznatljivi kvalitet, ta ruza vetrova ili mikroklimat. Ja prosto ne znam kako ovi ovo kupuju od mene iz VA kada moje maline nisu proizvedene u Arilju??? Kazes pljujem doticnog, nije tacno. Samo kazem da je nista posebno. Ako me ubedjujes da ga slavim umesto slave, veruj mi necu. Kazes cena sabackih i eurofertil djubriva ista? Lupas. Ovde duplo skuplji eurofertil. Kazes krupnoca iskljucivo zavisi od eurofertila? Lupas. Ne znas koliko sam izdanaka ostavio po duznom metru, manje izdanaka krupniji plod. Jedan od segmenata krupnoce. Da ponovim i tebi, smeta ti sto vise ne moze da se zivi od 20ari malina, sto se sade maline po Srbiji, sto ne mozete da zabranite sadnju malina nikome sem vama pojedincima, pa si frustriran. Znam nije zgodno. A sto se tice beraca sa strane, i tu vas bije los glas, da ne isplacujete dogovorene sume na kraju sezone, da se ne ponasate dostojanstveno prema njima i ostalo...ali ja u to ne verujem...verovatno "lazu" beraci. Sto se tice otpustanja ili teranja ljudi iz malinjaka, svako ko mi dodje da radi bice isto placen nahranjen i ugoscen brao 40 30 ili 50 kg. On je za mene gospodin vredan paznje! Tako je kod nas. Treba biti covek. Misli malo o tome.
Ma brate u tvom malinjaku ti radi kako hoces. To sto se ti seces po malinjku tri meseca da naberes ono sto ja u vilametu naberem za 30 dana pa mozes da pricas tako.
hahhahahaha sta kazes nezavistan pa imam svoju hladnjacu da li je to dovoljno. Ne mogu bas da izvozim 50tona ali radimo i na tome bicete obavesteni. Kod nas su slicne ene tih djubriva bar koliko se ja secam mozda tamokod vas pa nabavljaju direkto od zorke pa imaju bolju cenu sta god vec da je nebitno.To sto ti navodis izdanke po duznom metru je nebitno ja vezujem ponegde i po 8 pa mi je sva malina krupna zavisi kako je uradis. Ta tvoja kuknjava oko sega sto neko ima a ti nemas pa NAPRAVI ko ti je kriv sto neces da ulazes u proizvodnju. I sta kazes gospodin vredan paznje hahaha koji si ti spadalo od coveka. Tebi je ovo predpostavljam zajebancija van redovnog posla pa mozes tako da se odnosim prema tome. Ima nas koji od toga zivimo takodje ima nas koji moramo da oberemo tu malinu za mesec i 10 dana jer joj je takva vegetacija i setaci kroz malinu nam ne odgovaraju.AKo neko ne postuje sav moj rad i mucenje predhodnih meseci dok sam taj malinjak dovodio do roda ne moze da se setka kao kod vas 3 meseca nabere koliko moze jer taj covek kod mene stanuje mesec dana i od mene se ocekuje da mu sve obezbedim a njegovo je da oprevda novac koji zaradjuje.Moja maline ne moze da opada isto kao sto i proizvodnja u nekoj fabrici ne moze da propada zbo losih radnika. Isto kao u firmi ja moram da prezivim godinu od onoga sto zaradim a ako radnik misli da moze da se setka i bere oliko on hoce pa neka ide u fabriku neka se setka i pokusa tamo da radi koliko hoce da vidimo hoce li da sastavi sedam dana. Ja ne vidim svrhu ovog ismevanja bez argumenata gde se samo vidi tvoja frustracija jer ne mozes da proizvedes to sto on moze. Taj doticni Stojic koji tebi nije nista posebno je na x parcela na razlicitim lokacijama postizao iste prinose.Hajde uzmi samo dve parcele na 1km udaljenosti pa napravi isti prinos (preko 250kg po aru) pa onda prosipaj pamet ovde i ja cu za sve da kazem aha tako u pravu si do tad moras nekako te fruztracije da obuzdas,da shvatis da niko ovde ne zivi od 20ari maline ako moze ja mu skidam kapu(to si pokupio od ovih beogradjana sa raznih b92 komentara) da je istina da nas ima svakakvih vlasnika plantaza i da se najbolje vidi ko je kakav po tome da li mu se radnici vrate naredne godine(moji su kod mene vec 3 zaredom) da u proizvodnju mora da se ulaze a ne da se kuka jao pa on baca pare na sve namodernije i krupnu malinu a moja sitna ali najbolja pa bas. Ja ne zna sta je tom stojicu trebala ta polka ali njegova odluka pa sad neka se on oko toga mlati. Ja se drzim vilameta i nista drugo necu ni saditi.

- - - - - - - - - -

Zanimljivo je slušati "dedine unuke" dok se hvale dedinim hektarima ,prinosima od 30tona...
Dedi bi bilo puno srce da čitaju forum.
Prinosi rekorderski a djubrenje samo kad se ptica uneredi kad preleti iznad maline.U dedine prinose i rashode i ja verujem ali u hektare ne.
Zanimljivo bi mi bilo da čujem šta kaže deda o unukovom razmišljanju da jaše kombajn po Vranama i ostalim nedodjijama u kraju gde koza pase pod ručnom.Šta misli deda o smanjenju troškova,tako što će radnici poneti svoju flašicu vode u nedodjiju.Šta misli o tome što unuk malini daje od"ptice mleko" a prinos manji od dedinog.Šta misli o tome da unuk u troškove proizvodnje ne računa ni svoje dnevnice a kamoli istrošenog deke i ostalih članova porodice.Šta deka kaže kolike su mu bile subvencije i šta misli o istim?Šta kaže o Stojićima i ostalim poznavaocima prilika?
Nisam ljubomoran pa vam želim da pobedite deke i postignete još veće prinose.Evo ja vam nudim i 50 ari bez ikakve nadoknade moje maline koja zadovoljava vaše kriterijume.Doduše,kriterijume od20t/ha.Razmak izmedju redova2.3-2,5metra.Pogodan za jahanje kombajna mada zbog nagiba terena nisam siguran.Ako ne prihvatite ,otići će u istoriju.

- - - - - - - - - -

Evo i fotkice maline koja se daje bez nadoknade


Još da kažem da ću ostaviti mesta "dedinim unucima" da se smaraju do "mile volje"
Žao mi je samo što svojim smaranjem oteraše neke "dede" sa ovog foruma od kojih je imalo nešto pametno da se nauči o proizvodnji maline

Ma kako ne shvatate da ovim glupostima mene ne pogadjate uopste. Evo da ti dam info sledece godine ces da radis ovo za 120 din i da budes srecan sto je toliko pa ti vidi hoces li da pravis 100ili 250kg. Opet ko i predhodnik frustracije ja imam hladnjacu preko ha maline radim otkup za veliku hladnjacu ne fali mi nicega i nemam razloga da se ovako istresam ni na kome. Malinjak izgleda lepo na slici koliko je to kg na kraju treba da se vidi.Ja ne mogu da postignem ono sto stojic moze niti cu verovatno ikada moci pa covek je godinama ucio kako zaperke da ostavlja sto predtavlja 50% prinosa. VI ocigledno nemate oga da pitate kako se nekada radila malina i tu frustraciju isklaljujete na nama ljudima kojima je proizvodnja maline tradicja duga skoro 40 godina. Reci cu ti ovo sreca tvoja sto si posadio malinu ovde gde si posadio jer po terenu vidim da je pogodno za malinu. Da ti pokazem ja moje zasade koji se nalaze na takvom mestu koji je sam po sebi ideala na zasad i koji daju oko 240kg po aru sta bi onda rekao. Nacin rada je se dotsa promenio morao je da se promeni zato sto su uslovi sada nepogodni za malinu zbog visokih temperatura a malina ne podnosi visoke temperature. Jedan savet za one koji sade gledajte da izbegavate ravnice suncane stane i pokusajte da sadite malinu na nagubu gde sunce zahladi bar do 16h ako zelite dobre prinose jer posle mnogo prodjenih malinjaka jedino je to konstanta koja je ista za sve. Podelite malo nacina rada nemojte samo pljuvati po drugima obrazujte se ucite od drugih niste popili svu pamet ovog sveta,a to sto mislite da vas ja lazem za mog dedu hahahaha pa to je vas problem on je covek bio najveci domacin u svom selu ja se samo trudim da tu tradiciju koju vi tako lepo ismevate jer je nemate nastavim. Svim dobrim ljudima sve najbolje ako mogu nekako da pomognem sa necim sto znam tu sam.pozdrav
 
Svaka ti cast koliki post si napisao! Cim ovoliko pises znaci da sam pogodio u centar. Veruj mi nikoga ne ismevam, opet lupas. A sto se tice sortimenta trenutno sa sadnjom jesenas imam 2,5ha fertodi i glen, a polke 0,5ha. Kazes da za mesec naberes vilameta koliko ja polke za 3 meseca, opet si lupio, vilamet je rodniji od nje. Sa srecom ti hladnjacarski posao, bas si pogodio "pravo" vreme kada da budes mali hladnjacar.
 
Vlado odvazno si krenuo u tri sorte koja svaka ima svoju "narav" u redu je.... One su za trziste sveze maline i mi nismo u istom registru stvari: ja proizvodim sorte za zamrzavanje i dalju preradu a ti sorte namenjene za konzumaciju u svezem stanju... Misim da treba da se otvori tema: Plasman i cena maline za sveze trziste u 2018 u kojoj ce kolege iz tog dela posla (sa Polanom, Tulamenom Fertodijem, Glenom itd) diskutovati medjusobno o temi koja njih dodoruje a za koju mi "industrijalci" nismo ni spremni ni obuceni niti imamo tradiciju...(vilamet i miker)
Mislim da tu lezi razlog nasih nesporazuma. Veruj mi kada se bude otvorila ta tema necu je ni posecivati niti poslati nijedan komentar jer o proizvodnji maline za sveze trziste neznam nista ( i to je potpuno durgi sektor u malinarstvu) Nisam u tom poslu jer smatram da sve dok nebudemo imali Avio prevoz -Kargo iz Ponikva, Ladjevaca...(sto je drzava najavljivala vise godina u nazad) da je iluzorno parirati Poljacima (koja se granici sa Nemackom a u EU su i nemaju granicne kontrole) Meksikancima ili Cileancima ciji je Kargo prevoz svezeg voca generalno do perfekcije doveden...i baviti se izvozom sveze maline koja od dana berbe pa drumskim prevozom, carini na ulazu u EU, izgubi 3 dana minimalno pre nego sto se pojavi u rafovima supermarketa u Evropi. Ostaje trziste Beograda i Srbije (supermarketi i pijace) koje je za sada jedino resenje. Mozda gresim ako je tako ispravite me, ali je to razlog da se nisma upustio u proizvodnju maline za trziste sveze (sa sigurno boljim cenama kako kazete ovde na forumu od 5 eura i vise po 1 kg) Zato cenim tvoju odvaznost i zelim ti puno uspeha u daljem radu, bez ijedne zelje da vise sa tobom komentarisem pricu o mojoj "industriskoj" malini (prinosima tehnici rada itd) jer mi nismo u istoj prici...u istom poslu..

Mali dodatak, oni koji su stvarali razlicite sorte ove -gore navedene- stvorene su za prodaju u svezem stanju, i pravljenje profita u tom sektoru, nemojte se cuditi da prednost (vilameta i mikera) selektiranih za zamrzavnje imaju visu cenu u otkupu kod hladnjaca , od polke polane fertodia glena itd.. i to su dva razlicita sveta i price ...po ukusu kada se industriski prerade u jogurt djem sladoled ili kolac...Zato nas i kupci zamrznute maline sirom sveta i prepoznaju po tom specificnom kvalitetu sorti za zamrzavanje i preradu vilamet i miker i eto plate u ariljsko -pozeskom delu Srbije nesto vecu cenu svake godine nego u drugim krajevima Srbije (to se zove tradicija i nadam se buduce "geografsko poreklo" ) isto kao kraljevacki kajmak koji je najbolji, zaista najbolji ali i skuplji od drugih proizvodjaca "kajmaka" po Srbiji.
 
Poslednja izmena:
Svaka ti cast koliki post si napisao! Cim ovoliko pises znaci da sam pogodio u centar. Veruj mi nikoga ne ismevam, opet lupas. A sto se tice sortimenta trenutno sa sadnjom jesenas imam 2,5ha fertodi i glen, a polke 0,5ha. Kazes da za mesec naberes vilameta koliko ja polke za 3 meseca, opet si lupio, vilamet je rodniji od nje. Sa srecom ti hladnjacarski posao, bas si pogodio "pravo" vreme kada da budes mali hladnjacar.
Meni je odlicno sa mojom hladnjacicom. Saradjujem sa divnim ljudima sve mozemo da se dogovorimo kvalitet koji obezbedjujem se ceni i naravno plati sta vise da trazim. Pa ja de trudim da obrazlozim svoje stavove za razliku od drugih a sto se tice branja gore pomenutog ja sam napisao da mi moramo vilamet da oberemo u 3 puta kracem periodu zbog vegetacije kad vec moram da ti crtam jer pises nesto nepovezano. Ja ne znam kakav si ti to centar pogodio ja i dalje stojim pri onom od pre da svoju frustraciju time sto ne mozes da postignes kvalitet ploda kao stojic usmeris u pravcu ucenja ,unapredjivanja proizvodnje i vecem ulaganju u kvalitetniji repromaterijal,a ne u kuknjavu po forumu kako on ima mreze i bunare a ti jadan nemas jer zaboga neces da bacas pare na repromaterijal a imas 3ha maline pa ne moze ona da bude krupna samo zato sto ti tako hoces moras malo i da je nahranis.
Evo imam i jedan savet za tebe ako ti to nesto znaci u sirokom krugu izbegavaj yara repromaterijal. Od onoga sto reklamiraju ne daju ni 50%. Posle par godina koriscenje kombinacije yarainih i haifinih djubriva uradjena analiza zemljista. Sve ono sto je dodavano samo kroz yaru recimo fosfor u zestokom manjku(bacano 800kg po ha yara kompeksa sto je 50kg vise od max preporucene kolicine) ono sto je bacano od haife samo recimo kalcijum(haifa cal ) poznaje se na analizi CaCO3. Mora mnogo da se uci ali bolje iz tudjih gresaka nego kao ja preko svojih pa mi fosfor u malinjacima gotovo minimalan

- - - - - - - - - -

Vlado odvazno si krenuo u tri sorte koja svaka ima svoju "narav" u redu je.... One su za trziste sveze maline i mi nismo u istom registru stvari: ja proizvodim sorte za zamrzavanje i dalju preradu a ti sorte namenjene za konzumaciju u svezem stanju... Misim da treba da se otvori tema: Plasman i cena maline za sveze trziste u 2018 u kojoj ce kolege iz tog dela posla (sa Polanom, Tulamenom Fertodijem, Glenom itd) diskutovati medjusobno o temi koja njih dodoruje a za koju mi "industrijalci" nismo ni spremni ni obuceni niti imamo tradiciju...(vilamet i miker)
Mislim da tu lezi razlog nasih nesporazuma. Veruj mi kada se bude otvorila ta tema necu je ni posecivati niti poslati nijedan komentar jer o proizvodnji maline za sveze trziste neznam nista ( i to je potpuno durgi sektor u malinarstvu) Nisam u tom poslu jer smatram da sve dok nebudemo imali Avio prevoz -Kargo iz Ponikva, Ladjevaca...(sto je drzava najavljivala vise godina u nazad) da je iluzorno parirati Poljacima (koja se granici sa Nemackom a u EU su i nemaju granicne kontrole) Meksikancima ili Cileancima ciji je Kargo prevoz svezeg voca generalno do perfekcije doveden...i baviti se izvozom sveze maline koja od dana berbe pa drumskim prevozom, carini na ulazu u EU, izgubi 3 dana minimalno pre nego sto se pojavi u rafovima supermarketa u Evropi. Ostaje trziste Beograda i Srbije (supermarketi i pijace) koje je za sada jedino resenje. Mozda gresim ako je tako ispravite me, ali je to razlog da se nisma upustio u proizvodnju maline za trziste sveze (sa sigurno boljim cenama kako kazete ovde na forumu od 5 eura i vise po 1 kg) Zato cenim tvoju odvaznost i zelim ti puno uspeha u daljem radu, bez ijedne zelje da vise sa tobom komentarisem pricu o mojoj "industriskoj" malini (prinosima tehnici rada itd) jer mi nismo u istoj prici...u istom poslu..

Mali dodatak, oni koji su stvarali razlicite sorte ove -gore navedene- stvorene su za prodaju u svezem stanju, i pravljenje profita u tom sektoru, nemojte se cuditi da prednost (vilameta i mikera) selektiranih za zamrzavnje imaju visu cenu u otkupu kod hladnjaca , od polke polane fertodia glena itd.. i to su dva razlicita sveta i price ...po ukusu kada se industriski prerade u jogurt djem sladoled ili kolac...Zato nas i kupci zamrznute maline sirom sveta i prepoznaju po tom specificnom kvalitetu sorti za zamrzavanje i preradu vilamet i miker i eto plate u ariljski -pozeskom delu Srbije nesto vecu cenu svake godine nego u drugim krajevima Srbije (to se zove tradicija i nadam se buduce "geografsko poreklo" ) isto kao kraljevacki kajmak koji je najbolji, zaista najbolji ali i skuplji od drugih proizvodjaca "kajmaka" po Srbiji.
Ma oni svu malinu koju izvoze u svezem stanju izvoze za Rusiju znam ljude koji od Stojica uzimaju malinu i voze kamionima za Rusiju. Naravno malina ide u malo pakovanje podhladjena na 2 stepena i kao takva moze da se odrzi bar 20ak dana na rafu supermarketa ako ne i vise.

- - - - - - - - - -

Jos samo da dodam da se distanciram od ovih rekordera. Meni je fascinantan kontinuitet proizvodnje koji je stojic imao na vilametu gde je na vise udaljenih parcela ima slicne prinose preko 250kg,a iole iskusan malinar zna koliko je to tesko jer je svaka parcela i uslovi u njoj posebna.knjiga koja mora da se procita
 
MalinaArilje, mora da te ispravim.... samo pothladom na 2 C (i bez upotrebe inertnog gasa u strecovanim paletama prilikom transporta) nemoguce je sacuvati svezinu maline za prodaju u svezem stanju 20 dana... (malina maksimalno 3-5 dana za gore navedene sorte)
 
MalinaArilje, mora da te ispravim.... samo pothladom na 2 C (i bez upotrebe inertnog gasa u strecovanim paletama prilikom transporta) nemoguce je sacuvati svezinu maline za prodaju u svezem stanju 20 dana... (malina maksimalno 3-5 dana za gore navedene sorte)
Covece meni je tulamin stajao 4 dana na sobnoj temperaturi nije se mrdnuo isti kao ubran. Palete se strecuju uvek ali ovo sto ja znam je da se mala pakovanja pakuju u kartonsku ambalazu da li x6 ili x8 po kartonu i tako idu na paletu. Docaraj mi ovo oko inertnog gasa nisam upoznat sa temom. Hvala
 
Moze ako se bere u polu-sazreo ali onda izgubi u ukusu da dobaci 7 dana (sve preko toga moze biti predmet reklamacije) sa inertnim gasom koji koriste meksikanci za USA i druga trzista proces "raspadanja" se moze produziti za jos toliko dana... to je ono sto sam naucio posle posete sajmu Fruit Logistika u februarau ove godine u Berlinu (otvorena diskusija-seminar o transportu svezeg voca i maline) ali je izvoz bio po standardima za EU.
 
Poslednja izmena:
Evo malo podataka Republickog zavoda za statistiku o kretanju cena u izvozu i otkupu..na grafikonu se vidi PROSECNA CENA u izvozu i otkupu a ne kao sto neki ovde za cenu u otkupu uzimaju najvecu a za cenu u izvozu najnizu po kojoj se izvozi griz pa na osnovu toga izvlace "zakljucak"da je malina "preplacena" i da su hladnjace u "strahovitim problemima" i da "rade na zilet"..

"Srbija je treća najkonkurentnija zemlja kada je reč o malinama pokazala je studija o konkurentnosti poljoprivrede Srbije koju je sprovela konsultantska kuća SEEDEV uz podrušku projekta GIZ."
malina_izvozna_otkupna_cena_1.JPG

"U pomenutoj studiji navodi se da Srbija povećava trgovinu svežom malinom (30 odsto brže od svetskog proseka), a i intenzivno se podižu zasadi sa dvorodnim sortama. U smrznutoj malini i pored pada izvoza 2016. godine u odnosu na predhodnu godinu Srbija je svetski lider ispred Poljske i Čilea.
Ono što je neosporno jeste da je Srbija i dalje veliki izvoznik zamrznute maline. Vrednost izvoza zamrznute maline u periodu 2010-2015. godine je 241 milion dolara. Izvoz od 2014. godine do 2016. godine je bio od 277 miliona dolara, a rekordnih 309 miliona naša zemlja dostigla je u 2015. godini. Jedino Čile ostvaruje veću jediničnu vrednost izvoza od Srbije dok je druga Poljska koja ima konkurentniju cenu zbog manjih troškova proizvodnje."

p.s.sad ocekujem neki komentar a la milojko pantic kako je "statistika kao bikini...":osmeh:
 
Vidim da su pojedini hladnjacari isprovocirani pisanjem"Vlade Nikolica i framboise"izasli sa cijenom za sljedecu godinu.120 din,Neznam kako znaju 8 mjeseci unaprijed cijenu?Mozda nam "poznavalac prilika" objasni kako je ovo moguce,ja sam mislio da trziste odredjuje cijenu!
 
Znaju zaledjeni, pa imaju naredjenja od svojih predpostavljenih , kako da se ponasaju...A izgleda da su i drugovi clanovi....
 
Poslednja izmena:
Srbine hvala na samopregornom radu i tabelama koje si nam prestavio na ovom forumu... upotrebljivo, vrlo poucno... ima nesto gresaka u tabelama, npr. izvozna cena maline u prolece 2016 bila je veca, i presla je liniju od 3 eura, odnosno griz se prodavao 2.75 eura a rolend preko 3,2 eura , (takodje je greska u tabeli otkupna cena iz 2016 jer je otkupna cena proizvodjacima u nasem kraju bila 2 eura-ili priblizno, i to je greska u tabeli, budimo realni )pad je krenuo od proleca 2017 kada se cena u izvozu opasno srozala...sada je na minimumu, i nivou je od 2011...sve sto pisu ovi iz i kojekakvih izvora je "gresno" najbolje znamo mi na svojoj kozi "realne cene" nase maline.
 
Poslednja izmena:
Marko moguce da ima gresaka ipak ne znamo kakve kvalifikacije imaju ljudi koji rade u Republickom zavodu za statistiku niti znamo koju su metodologiju koristili..:haha:
Sad da se malo uozbiljimo.
Otkupna cena u VASEM kraju je bila 2 eura-ili priblizno,ali su na grafikonu prikazane PROSECNE cene(srednja cena postignuta kod izvoza i kod otkupa).
Da jos malo pojasnim npr. na jugu Srbije pocetna otkupna cena maline u 2016-toj se kretala od 120 do 200din,u zapadnoj Srbiji od 200 do 230din u centralnoj 185 do 220din...isto je i kod izvoza,nisu sve hladnjace postizale istu cenu u izvozu nego se uzimao prosek..nadam se da ti je sad jasniji grafikon.
 
@Vlada Nikolic


Cemu takvo pisanje prema jednom clanu koji @marko17 koji se trudi da ljude uputi u to kako treba da se koncipira savremena
poljoprivredna proizvodnja, koje nove tehnologije treba da koristimo, kako da ono sto uvek pisem, budemo bolji od konkurencije ili
kako da se izdvojimo u odnosu na njih. Da li vi smatrate da ovde na forumu svi treba isto da pisemo i isto da razmisljamo? A tradicija, zasto
vam smeta tradicija, pa najbolja italijanska vina, svajcarski sir ili nemacka kobasica se upravo dobro prodaju zahvaljujuci tradiciji, jer time
potrosacima dokazujete da vi taj posao znate da radite. Ostavite sujetu po strani to vam je moj najdobronamerniji savet.


@MalinaArilje


Bravo za odgovor, doticni gospodin koga pominjete je osvedoceni strucnjak a ovi drugi sto ne veruju u to njihov problem. Navodnjavanje
iz reke nije bas dobro resenje, jer ima kupaca koji ce traziti upravo taj podatak kako se malina navodnjava, ne moram vam reci sta sve
moze da se nadje u nasim recnim tokovima... Vidite ta vasa tradicija vam puno znaci jer znanja i iskustva prenosite sa kolena na koleno a
ako nesto i ne znate uvek imate koga da pitate. E sad ta slava po meni malo vas je i uspavala, jer nemate vise najbolji kvalitet kao nekad,
postali ste nekonkurentni , ne koristite svoje geografsko poreklo koje je zasticeno. Iz nekog razloga oterali ste ljude koji su ceo projekat zastite
geografskog porekla izneli (proverena informacija) a cak ste i dozvolili da vam ceo projekat cami u fioci par godina . Sujeta ili sta vec to
vi na lokalu najbolje znate. Imate puno prednosti, znanje iskustvo i tradiciju, morate nastaviti da radite i morate imati uz sebe ljude
koji znaju posao i koji imaju ideje i vizije. Nedostaju vam inovacije, nesto po cemu cete se izdvojiti u odnosu na druge.
Konacno da neko potvrdi moje pisanje koliko kosta proizvodnja 1kg willameta.


@marko17


Ne morate se nikome pravdati ko vas razume razume a ko ne, njihov problem. Malo je realnih ljudi na ovom forumu. Iskustvo, tradicija
i nove tehnologije je ono o cemu vi pisete a sto nam je neophodno da nasu proizvodnju podignemo na jedan visi nivo.


@vilamet2012


Ako nesto ne znate uvek mozete da se ugledate na one uspesnije od vas.


@Vlada Nikolic


Vi ste bas frustrirani ne znam iz kog razloga... Ako cemo posteno prvo je malina pocela da se gaji u Valjevu a onda je iz ne znam
kog razloga unistena. Tek posle toga pocinje proizvodnja u zapadnoj srbiji tacnije Arilje, Pozega i taj deo gde se postizu
neverovatni rezultati i stice svetska slava koja je iako ozbiljno poljuljana ostala i do dana danasnjeg.


@framboise


Da malo vise slusamo nase stare onda bi smo sigurno i bili uspesniji.


@Zoran55


Po ko zna koji put cenu maline odredjuje trziste i tu niko ne treba da se mesa, uslovi na trzistu su isti za sve.


@Srb1n


Mi treba da uzmemo najbolje iz nase tradicije a uz sve to da upotrebimo najsavremenija znanja i vestine kako bi smo
u ovoj proizvodnji bili uspesni. To sto ste instant malinar je i prednost ali i velika mana zavisi kako se gleda. Procitajte
malo sta drugi pisu, daju se subvencije, drzava pokusava da pomogne koliko moze , treba to iskoristiti. Nije nikome
u interesu da se broj nezaposlenih povecava. Noro virus je detektovan puno pre nego sto se i znalo da ce biti protesti u BGu.


Ne morate biti nervozni tu smo da pomognemo jedni drugima koliko mozemo.


@jevto


Nisam nigde pobegao kako vi napisaste, jednostavno puno putujem i ne stizem bas uvek da pisem a stojim iza svake
svoje reci.


@marko17


Jako losa osobina kod nasih ljudi je sujeta, niko nije spreman da prizna da neko drugi zna vise od njega a kamoli da moramo vise paznje da
obratimo na tradiciju. Po meni to nas koci da idemo napred.




@Srb1n


Ipak je znanje i iskustvo na nekoj drugoj strani, hteli vi to da priznate ili ne... Sto pre priznate bice vam lakse da nesto naucite da bi bili
jos bolji i uspesniji.


@MalinaArilje


Jako realana post. Vratio bih se samo na to sto ste napisali da ne mozete da izvozite jer imate 50 tona... Ko kaze da vi ne mozete da izvezete
50 tona maline? Ako imate kupca i ako mozete da zadovoljite njegove uslove mozete i da izvozite. Pa lista izvoznika ide od prvog
sa 10.000 tona pa sve do nekog broja poslednjeg na listi koji je izvezao samo 2 tone... Pustite predrasude i neproverene price, citajte
moje postove od pocetka i tu cete naci resenje da idete jos jedan korak napred a to je da pocnete sami da izvozite.


@Vlada Nikolic


Mala ili velika hladnjaca to je nebitno , vazno je ko kako radi. Bolje uraditi manju kolicinu kvalitetno nego puno vecu uz more problema i bez
kontrole samog procesa.


@marko17


Ide i sveza malina daleko, ima kargo iz BGa, a ljudi vec izvoze nase voce sveze i za Norvesku a i za Dubai npr, ovo su proverene informacije.
Potrebna je samo dobra organizacija. Kada se ponikve otvore bice to samo korak blize ka trzistu svezeg voca.


@Srb1n


Ta statistika isto kaze i kolika je prosecna plata u Srbiji a realnost je malo drugacija, tako da podatke mozete uzeti u obzir ali sa velikom dozom
rezervisanosti.


@zombi


Kako su neki izasli ranije sa prognozom za sledecu sezonu, pa prosto je , vide ljudi sta se desava na trzistu. Maline ima jako puno u ponudi,
od Bosne, Srbije, Bugarske, Kosova, Ukrajine, Poljske pa cak i Albanije.... Takvo stanje stvari ne obecava nam bas lepu prognozu za sledecu
godinu uz naravno (uvek moram da se ogradim) eventualno neke velike vremenske nepogode koje bi nas ili nasu konkurenciju zadesile.
Niske cene, nije to nista novo, problem je sto su se pojavili ovi novi "instant malinari" koji bi novac da zarade brzo.
Podvucite crtu udjite u posao dugorocno i garantujem na bilo koji vremenski period od 5 godina (podignut zasad) ili 7 godina
(ukoliko je zasad morao nanovo da se podigne) bicete pozitivni i u plusu. Brze i lake zarade nema, makar ne u ovom poslu, a to
sto su mnogi nagrnuli posle visokih cena zeleci da se bave proizvodnjom maline to je njihov problem. Oni pravi
malinari ni ne kukaju znaju da ce i period niskih otkupnih cena proci ako ne 2019 onda sigurno 2020 godine. Trziste ce sve regulisati.


@Zoran55


Previse verujete u teorije zavere.
 
@poznavalac prilika Vidi, apsolutno nisi kompetentan da diskutujes u ovoj temi. Drzis se svojih teorija kao pijan plota. Jedno te isto pises iz posta u post, a sve sa istim ciljem. Samo ti pokusavaj, ali mene neces ubediti u to sto pokusavas.
 
Po starom obićaju, @poznavalac presipa iz šupljeg u prazno i tako u nedogled. Pa daj ako si toliki poznavalac daj šta konkretno, npr. koja je trenutna izvozna cijena? koliko je maline izvezeno i koliko je još leži u hladnjačama? koliko je iz BiH uvezeno u Srbiju? po kojoj se cijeni uvozi iz BiH ? Nešto konkretno!!! Molim te nemoj samo reći da je to poslovna tajna i nešto u tom smislu ponovo da presipaš iz šupljeg u prazno. KONKRETNO !!
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh