Perko - stočni kelj

ja poceo juce da hranim krave sa perkom,kako se kod vas ishrana perkom odrazava na mlecnost za sada ima li povecanja?
 
Kod nas se tek sad polako pojavljije cvet,mada raste svaki dan kao lud.Planiram i ja ostaviti za seme jedno pola jutra,jel radis neki hemiski tretman s necim ili samo ostavljas pa kako ispadne?
Pa vrlo je tesko uraditi nesto on je pre dvadeseak dana bio skoro metar visine skoro nemoguce uci u njega neznam na kakv tretman si mislio jesi li ti radio sa necim, dosad nije bilo nikakvih problema godinama unazad
 
Ma nisam radio s nicim,al reko otkud znam jel se radi s necim,zasad nisam primetio invaziju rutave bube nadam se da ce tako i ostati.
 
Rutava buba bukvalno opase cvet,poznatija je kod vocara,a ko seje uljanu repicu takodje zna nesto vise o njoj,ima posebna tema na forumu,u biti dosta je opasna,jer nemoze hemijom da e odradi posao,jer stalno dolaze nove.
 
Odusevljen sam sa perkom,jako puno mase,lepo jede stoka i ovog proleca mi je spas,a sto je najvaznije do prvog maja ga skidam i sejem kukuruz znaci dve zetve,i narednih godina mi ulazi u setvenu strukturu sigurno,pravicu senazu od njega ima li neko predlog koji inokulant da koristim?
 
Evo kako mi to nosimo kravama :
270420131426.jpg

270420131428.jpg

Imam i snimak,cim ga stavim na net okacicu ga :)
 
suboticanin
Jesi uradio sta sa perkom? kod mene je zavrseno cvetanje i sad ga bas nesto ne rado uzimaju,stabljika ostaje,dok kad se isecka sa silokombajnom prodje ali nije to to,tako da ostaje za seme,mozda bi trebalo u cvetu ga silirati..kakva su vasa iskustva?
 
Cim precveta on gubi veliku kolicinu listova i stabljika mu postaje drvenasta a seme se ubrzano stvara i izduzuje se mahuna.Tada postaje i dosta manje hranljiv i ukusan nego kada je bio pun listova.
 
Perko ima mnogo vode, koliko znam, tako da bi ga za silažu trebalo ostaviti makar jedan dan da provene posle košenja, mene zanima da li je neko imao dva otkosa - jer kažu da može?
 
Sejem perka godinama i nema sanse 2 otkosa.Ako ranije dajes i kosis onde gde si poceo da kosis izraste nesto ali to je slabo.Neki ga kose ujesen pa imaju i u prolece ali uvek je ta druga trava nedovoljna.Ja sam vrlo skeptican prema silazi perka bas zbog velike vlage.Ali ako je neko radio i ako je dobro onda je dobro i za sve nas.
 
Bilo je na onoj emisiji što ide na Heppy ako se ne varam ove nedelje kako je neko radio silažu, samo što im je to prvi put, pa ćemo videti...
 
Gledao sam emisiju i totalno ne mogu da verujem,covek kosi i odmah silira i kaze da ce odmah da gazi.Pa tu ce biti 30% efluenta i ceo donji sloj ce biti kiseo.Ja bih takodje silirao ali mislim da se jako tesko uspesno silira.
 
Mislim da je jedina varijanta da se dobro uradi senaža - pokositi, ostaviti da provene dan - dan ipo i onda samoutovarnom ili ako može sa silokombajnom za trave u silotrenč.
 
Uradio sam i ja senazu e sad cemo videti nisam otvorio rov,radio sam sa samoutovarnom prikolicom,ali ono sto sam primetio jeste da sam ga trebao ranije uraditi dok je u fazi punog cvetanja a ovaj moj je zavrsio cvetanje tako da je to sigurno greska e sad videcemo koristio sam inokulant za senazu pa sad kako bude sledece godine cemo bolje ali ono sto je sigurno je to da ga je najbolje iseckati silokombajnom i onda krave pojedu sve i stabljiku ako se odrvenila a ovako bas i ne.

- - - - - - - - - -

Otvorio jamu sa senazom i poceo ga davati junadima,katastrofa ni da ga okuse bas sam se iznenadio,e sad videcemo kako ce krave da reaguju na njega.
 
Moj perko stradao,planirao sam da ostavim za seme jedan mali deo,no ostalo 2 jutra sto nismo pohranili pa kao ajde sve cemo,ali nisam se raspitivao previse oko hemiskih tretmana,i puna su stabla crvica,skroz su ga smazali,skroz je polegao,slikacu ovi dana da vidite,katastrofa ziva,mahune su pune i nalivene ali pitanje jel ce uci crvici i u mahune,trebalo je prskati u pocetku cvetanja,no sad kako bude,ako nista drugo ice tanjiraca pa sirak,vise srece nagodinu.
Evo obecanih slika:
120520131037.jpg

120520131035.jpg

120520131036.jpg

120520131034.jpg


120520131033.jpg

Bile su pune stabljike crvica,sad su nestali kad su sve prozdrli,ako uspe da sazri mozda bude nesto ali nemam previse nade.
120520131039.jpg
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh