Pecanje, kao odmor moždanih vijuga

Sjebao sve onaj manjov korovina od ribe, koje smislio samo to da donese u nase vode, tacno bi ga obesio za jaja
 
Ribu sa prve slike smo zvali amerianac.Dok sam vodio decu na pecanje ,pre 20-25 godina,bilo ih je prilično.Sada ne znam.
 
Ako pecaš do 50 m. nema potrebe za olovom većim od 60 gr.
Ja vezujem malo drugačije.U rezervi su mi samo vezane udice,sa dlakom, koja na drugom kraju ima vrtilicu.Najlon provlačim kroz bužir i olovo i vezujem za vrtilicu.Gledam da imam što manje čvorova.
 
Mi smo ga kao deca pecali i zvali šareni karaš. Ne preveliki, stalno grize glistu, bodlje strahovite, i meso je ukusno.
Код нас се зове свиленац. А боде толико да још памтим како бриде руке... Са герминама које су преправљене тако да се не користи машиница него се најлон веже за чеони, горњи спроводник пронађеш рупу колико можеш да добациш... Попецаш двадесетак свиленаца и силне црвенперке и бодорке.... Онда после пет шест дана сталног пецања и бацања мамка почне по која бабушкица.... Онда кад ухватиш бабушкицу будеш цар у друштву.... Е онда наиђе штукица која ти или покида струну или се у исту упетља па је онакву од 25 центиметара закачиш за неки прутић и поносно прошеташ неколико пута по сокацима да се похвалиш... Сачекаш да се отац врати с посла и онда добијеш похвалу у стилу... Свака част за пенкало.... А за викенд награда пецање на каналу са балеринама.... И са сајлицом као предвезом.... И први пут блинкерисање са зарђалим лептиром... Док не добијеш поверење за мали мепс... А о кашики си могао да сањаш....
Или кад скупиш храброст и лудост и "украдеш" варалицу и блинкер... па закачиш мепс за пањ и откинеш и остане ти у води... Онда код тетке једно недељу дана док се смири ситуација и док не скупиш паре да купиш нови... :)
 
Код нас се зове свиленац. А боде толико да још памтим како бриде руке... Са герминама које су преправљене тако да се не користи машиница него се најлон веже за чеони, горњи спроводник пронађеш рупу колико можеш да добациш... Попецаш двадесетак свиленаца и силне црвенперке и бодорке.... Онда после пет шест дана сталног пецања и бацања мамка почне по која бабушкица.... Онда кад ухватиш бабушкицу будеш цар у друштву.... Е онда наиђе штукица која ти или покида струну или се у исту упетља па је онакву од 25 центиметара закачиш за неки прутић и поносно прошеташ неколико пута по сокацима да се похвалиш... Сачекаш да се отац врати с посла и онда добијеш похвалу у стилу... Свака част за пенкало.... А за викенд награда пецање на каналу са балеринама.... И са сајлицом као предвезом.... И први пут блинкерисање са зарђалим лептиром... Док не добијеш поверење за мали мепс... А о кашики си могао да сањаш....
Или кад скупиш храброст и лудост и "украдеш" варалицу и блинкер... па закачиш мепс за пањ и откинеш и остане ти у води... Онда код тетке једно недељу дана док се смири ситуација и док не скупиш паре да купиш нови... :)
Baš se vratih u detinjstvo.
Moj pokojni otac nije mario za pecanje, pa sam pecao sa nekom priručnom trskom. Pecali na kanalima kod nas. Jedne jeseni pecali na plovak u kanalu gde je bilo došta štuke. Ja upecam neku ribicu, vučem je ka obali, kad udaru štuka, pokida ono malo sirotinje, narednih 2 sata sedeo i gledao u ostale što su pecali, ja bez pribora. Ništa rezervno nisam imao.
A tek grdnje posle jednog kišnog pecanja, vukli biciklove sa točkovima punim blata, umrsili pecaljke tj najlone, preselo nam to pecanje, i dan danas se sećam toga.
 
Ako pecaš do 50 m. nema potrebe za olovom većim od 60 gr.
Ja vezujem malo drugačije.U rezervi su mi samo vezane udice,sa dlakom, koja na drugom kraju ima vrtilicu.Najlon provlačim kroz bužir i olovo i vezujem za vrtilicu.Gledam da imam što manje čvorova.
Koliko mi je učitelj objasnio .Jedan krak kanala može manje olovo (tu još nisam pecao) a ovaj krak ,gde smo jesenas pecali ,bez 100-110 g nema ništa od pecanja .Uglavnom mora i kontra olovo,da bi najlon spustio na dno ,pošto struja gura i dosta trave..
Kaže da je ove godine dobro ,mogli smo da pecamo u kontra obalu .
Imam vezanih olova kako si objasnio (na osnovni najlon ) ali ovako lakše menjam ako treba menjati olovo.
 
probao sam T sajlu, ali nekako mi se cini da je mozda onaj fiksni plasticni deo trebao da bude duzi, jer opet se desi da se riba zakaci za glavni najlon, jel se to nekom jos desilo?
Mislio sam da probam da ubacim jos malo plasticne cevcice da pokusam da jos udaljim kedera od glavnog najlona i da li plastika mora da bude neke posebne boje ili moze i bela?
 
Trebalo je iskoristiti odličan dan, a sad ako je riba imalo radila, to je dodatni plus.
 
Nazad
Vrh