Pšenica Apache

Balaton i Apač ne da su slični po kvalitetu nego nebo i zemlja. Trebao bi Balaton biti dosta kvalitetniji i od Evrope.
 
Kod nas se apach brije. Nema osata kao ns 40 ili autan itd.Ako je kod nekih brkat onda se stvarno postavlja pitanje ,ko ima pravi apach i kakav je prvi koji je usao na trziste.Zao mi je sto nema kod mene niko taj Balaton.
 
Cuo sam i ja da ima apaca bez osja,medjutim kod nas dolazi seme samo sa osjem.Sad se pitam da li je to isti apac,neka modifikacija,drugi tip....
 
Bez osja je apač a sa osjem je kalapač. :haha:

Neko je tu pobrkao lončiće. Taj brkati "Apache" će biti da je u pitanju Autan koga proizvodi ista ta kompanija LG koja proizvodi i apača.

Apač je izrazito stočna pšenica i to bez brkova, a na primer NS40s je brkat i spada u hlebne sorte mada niže klase. Odsustvo osja nije znak raspoznavanja hlebnih sorti kao što ni osje nije obeležje isključivo stočne pšenice i ako vizuelno asocira na druge žitarice namenjene prvenstveno ishrani stoke kao što su ječam, raž, tritikale...

- - - - - - - - - -

Pa sa osiljkom je,sto nije bas tipicno za psenicu.

Koliko je tipično ili netipično ne znam, ali naši stari su se verovatno krstili obadvema rukama kad su prvi put videli pšenicu bez osja. Pšenice stare mode su obavezno imale osje.
 
Ovdje se prica da je Apache nesto izmedju brkulje i obicne psenice, dakle, ima osje, ali nema ga puno i nije tako dugacko kao kod prave brkulje...

Meni na deklaraciji sjemena pise apache, i bas me zanima sto ce nici...
 
Bobo aj da se nadovezem na tvoje pitanje oko setve Apacha. Imam drugara koji vec dve god. seje ovo seme i prve god. je posejao sa 120 kg/kj sto znaci 210kg/ha i rodilo mu oko 2200 kg/kj. Jesenas je posejao sa 140/kj i imao je 2400 kg/kj.
Ja sam jesenas prvi put posejao Apach i to sa oko 170 kg/kj i imao sam 3400 kg/kj. od djubriva sam koristio 3x16 ruski 200 kg/kj i proletos 200 kg/kj San-a. Ove god. bacao sam 130 kg/kj Map-a 12:52 posejacu opet Apach sa isto 170 kg/kj pa cu na prolece bacati jos 200 kg An-a ili San-a i to je to! Nemoj me pogresno shvatiti ali kolko sam cuo po pricama mestana ko god je posejao sa kolicinom od 160 do 180 kg/kj imao je dobar prinos sto nije bio slucaj kod onih drugih sto su posejali sa manje kg.
 
Napisao sam komentar, ali je netko od moderatora ili premjestio negdje ili obrisao... nebitno...

Pisalo je nesto slicno ovome: Stari i ja NIKAKO ne uspijevamo izaci na kraj s nasomo sijacicom (IMT 15 redova, diskosni ulagaci) pa smo mislili da smo posijali oko 95-100kg/kj, i to smo tako racunali po preostalom sjemenu u vrecama ali nismo uzeli u obzir ono sjeme sto je u sijacici ostalo...

Sutra ce stari kompletan komad preci sijacicom jos jednom jer je ispalo da je posijano dosta manje od tih spomenutih 100kg/kj, bilze 70, pa kad podupla, to ce biti oko 140-150kg/kj i mislim da je to dosta...


Apache, kako mi se cini, ce mi se ubrzo zgaditi i da cu traziti ipak neku drugu sortu psenice...
 
Objasnio sam prije...

zitarka i super zitarka mi daju jako slabe prinose i hoce poleci u malo jacoj gnojidbi dusikom...

GABI je uz moju agrotehniku daval dosta bulje prinose nego ove dvije sorte, ali i dalje to nije TO. Mislim da tu ima jos mjesta za poboljsanje prinosa i mislio sam da ce mi Apache biti izlaz, ali kako citam zadnjih dana, naglo sam se ohladio od njega...
 
Bobo ako ima u Hrvatskoj nasih sorti(NS) probaj jer su se u Srbiji(ne pokrajini Vojvodini) dobro pokazale.
U Srbiji se seju na 70-80% pod psenicom.:ppozdrav:
 
Objasnio sam prije...

zitarka i super zitarka mi daju jako slabe prinose i hoce poleci u malo jacoj gnojidbi dusikom...

GABI je uz moju agrotehniku daval dosta bulje prinose nego ove dvije sorte, ali i dalje to nije TO. Mislim da tu ima jos mjesta za poboljsanje prinosa i mislio sam da ce mi Apache biti izlaz, ali kako citam zadnjih dana, naglo sam se ohladio od njega...
Ja sam sejao Apača zadnje 4-5 godina ali ove godine ga neću posejati ni zrno.Ispočetka je bio super i lako je rodio 3500-4000 kg po jutru i ako je "na oko" izgledao loše dobro je rađao ali zadnjih godina se nešto pokvario, iako sam pojačavao đubrenje on jednostavno nije mogao da prebaci 3000kg/kj,e sad dali je do semena ili do godine neznam a ni ne želim da znam.Sejem Balaton,simonidu,40s,zvezdanu i tako to.....
 
Bobo aj da se nadovezem na tvoje pitanje oko setve Apacha. Imam drugara koji vec dve god. seje ovo seme i prve god. je posejao sa 120 kg/kj sto znaci 210kg/ha i rodilo mu oko 2200 kg/kj. Jesenas je posejao sa 140/kj i imao je 2400 kg/kj.
Ja sam jesenas prvi put posejao Apach i to sa oko 170 kg/kj i imao sam 3400 kg/kj. od djubriva sam koristio 3x16 ruski 200 kg/kj i proletos 200 kg/kj San-a. Ove god. bacao sam 130 kg/kj Map-a 12:52 posejacu opet Apach sa isto 170 kg/kj pa cu na prolece bacati jos 200 kg An-a ili San-a i to je to! Nemoj me pogresno shvatiti ali kolko sam cuo po pricama mestana ko god je posejao sa kolicinom od 160 do 180 kg/kj imao je dobar prinos sto nije bio slucaj kod onih drugih sto su posejali sa manje kg.

Prosle godine sam sejao sa 125 kg / KJ a jos je i lose niklo a imao sam prinos nekoliko kg ispod 3400 /KJ. Djubrivo: 200 NP u jesen i 100 kg uree dan pre velikog snega.
 
Nazad
Vrh