Pšenica 2022-2023

Kod nas je više od pola atara takvo i gore,ali danak uzimaju lake sejačice i tanjiranje do besvesti.
Lagana sijačica u ovako suvoj jeseni je ogroman problem. Imam sijačicu IMT 23 reda sa grabljama-zagrtačima iza i kad je fina priprema i ima vlage ječam i žito niknu odlično. Ali zato kad je malo lošija priprema e onda, ako ne padne kiša odmah poslije sjetve, nastaje problem. Takvih problema, u vidu ne niknutih traka, ove godine imam na par njiva sa ječmom. Priprema bila odlična, ali nije bilo kiše, a ona nije mogla usijat u vlagu. Sad će tek niknit ostatk njive, dok je veći dio niknio prije mjesec dana. Ako Bog dan na godinu će joj (imt-ovoj sijačici) doć zamjena.
 
Ja sam sve istanjirao i posejao u tri dana baš iz razloga da se ne presuši i skameni.Setva na 5 cm sa Sigmom, nicanje je o.k samo ima traka gde je bilo suvo a pogotovo uvratine gde se gazilo.
 
За ове услове кембриџ ваљак је мамара. Ја сам исто у два дана потањирао, припремио јер немам роторе на тањирачи, посејао и одма ваљак за сејалицом. Пријатељ сејао, а сетва катастрофа лоше потањирао и имт сејалица само скакутала по њиви. Ја да скратим пут прођем му преко њиве и спустим ваљак ту је никло екстра остало се ено мучи и у траговима ниче.
 
Onda nije krivac repa kao predusev nego neadekvatmo primenjena obrada i priprema.Kod nas u ataru na repistima odlicno niklo zito , zato je sejo tenk od sejalice
Kakve veze ima sejlica? Ista sejalica je sejala i ovo gore i ovo dole? Repa je izvadjena danas,sutra je istanjirano,prekosutra je posejano,onda zasuilo i eto ti nicanja loseg.
 
Baća verovatno hoće da kaže da bi trebao da kupiš sejalicu tipa Horš i njoj slične kao on što ima pa da ti nikne i u suvoj zemlji bez problema.
 
Baća verovatno hoće da kaže da bi trebao da kupiš sejalicu tipa Horš i njoj slične kao on što ima pa da ti nikne i u suvoj zemlji bez problema.
U tom slucaju samo Vederstad,sve ostale su smece.
Priprema je bila tanjiracom na nekih 10 cm,ali se zbog sabijenosti zemljista koju je holmer napravio istanjiralo dzombastije (tj bilo je dzombica) zatim sa isao setvospremacem da malo rotorima to pokusam usitniti ali bezuspesno. I posjeano sigurno na nekih 5 cm dubine,ali dzabe kad se isusilo i te dzombice se spekle.
 
U tom slucaju samo Vederstad,sve ostale su smece.
Priprema je bila tanjiracom na nekih 10 cm,ali se zbog sabijenosti zemljista koju je holmer napravio istanjiralo dzombastije (tj bilo je dzombica) zatim sa isao setvospremacem da malo rotorima to pokusam usitniti ali bezuspesno. I posjeano sigurno na nekih 5 cm dubine,ali dzabe kad se isusilo i te dzombice se spekle.
To je to, repa ubica sledeceg useva. Uvek u kalkulkulaciju repe ubaciti umenjene prinosa sl godine 20-50%...
Tako je bilo kod mene dok sam sejao svake godine, sta god posejao posle...
 
Suncokretiste je spremnjeno pre kise pokislo pa sejano,bilo vlage lepo i niklo odlicno. A repiste danas izvadjena repa,sutra baceno djubre i tanjirano,prekosutra sejano... I za tragovima od traktora isto nije niklo... posle se to tanjirano speklo i nema vlage za jednako nicanje...
To na repiste bolje preorati i posejati suncokret nego tako los sklop psenice ...
 
Baća verovatno hoće da kaže da bi trebao da kupiš sejalicu tipa Horš i njoj slične kao on što ima pa da ti nikne i u suvoj zemlji bez problema.
Ne nisam to rekao ,na repiste da se usudis da posejes kod nas samo jedna firma radi direktnom setvom,ili su pre toga gruberisali ne znam tacno ali je nicanje 100%.Nema tu sta ceprkanja sa tanjiracom i spremacem neces uciniti a okosti se ,nadjes sejalicu za to. Ako nema toga onda sejes zito na drugoj parceli ili ako si bas tako uporan spremi se da gledas taj sarendis od nicanja
 
Poslednja izmena:
U tom slucaju samo Vederstad,sve ostale su smece.
Priprema je bila tanjiracom na nekih 10 cm,ali se zbog sabijenosti zemljista koju je holmer napravio istanjiralo dzombastije (tj bilo je dzombica) zatim sa isao setvospremacem da malo rotorima to pokusam usitniti ali bezuspesno. I posjeano sigurno na nekih 5 cm dubine,ali dzabe kad se isusilo i te dzombice se spekle.
No till sejalice su vrh i za horsh i za vaderstad i ne treba uopste dirati zemlju ...
 
Jedan primer u vezi provlačenja gvožđa kroz zemlju. Svi trojica istu predusev.Levi komšija tanjiranje posle skidanja i đubrivo i tanjiranje par dana pred setvu,setvu sa IMT,Moja parcela jednom tanjirana posle 3 dana sejana.U planu je bilo dva tanjiranja ali mi je ispao telefon i nisam smeo oreći drugi put da ga ne zatrpam.Vratio sam se sa drugim i našao telefon ali je njiva samo ovlaš urađena ,zato je puna samoniklog suncokreta pošto je daleko nisam više vraćao tanjiraču.Sejala turkinja,đubrivo sa semenom.Desni komšija se najviši potrudio,orao,tanjirao,đubrio,drljao dva puta,IMT.
Posle te parcele još 30 ak kj sam samo jednom tanjirao i sejao urađeno sa dve različite tanjirače.
Slažem se sa Nikolom što se tiče direktne setve,ove koje pratim izgledaju najbolje,eventualno šta manje obrade.
Ja lično ću uzeti neku kvalitetniju i težu tanjiraču i radiri samo jedan prohod.Imam jednu parcelu gde sam samo izmalčirao šrtapove i usejao suncokret,fali malo zemlje turkinji,slikaću za koji dan.


upload
 
Stoji to da je sejalica uzrok dobrog nicanja, ali priprema zemlje u adekvatnom trenutku kad jos zemlja ima vlage, sa dobrom tanjiracom je jedan od glavnih faktora nicanja cak i sa obicnom Imt sejalicom.
Radjeno je 2 x kratkom tanjiracom vecina u soncokretistu i na par mesta u sojistu
Na svih 38 kj posejanih, pocevsi 19 Oktobra, psenica je nikla sva ujednacena i danas skoro da se zemlja vise ne vidi.
 
U ovakvim uslovima do izražaja su došle tanjirače koje ne oru i koje rade lepo sitno.Šta da se radi, niko nije računao da će ovako zasušiti.
 
Ja sam u psenici sebe zajebao u zelji da spremim sto lepse da ne bih imao problem sa neravninama u operacijama na prolece kao prosle godine. Tanjirao jednom odmah posle zetve suncokreta, posle se ispadala ona kisa u septembru. Cim su prosle kise bacio sam vestak i istanjirao drugi put pa posle 2 dana sve to prosao poluteskom drljacom ispalo je kao pista ali solidno isuseno. Da izbegnem moguce napade cikada i vasi nisam hteo da sejem 6-7 oktobra kad je bila gotova priprema a i javljali su za kisu u periodu od 10 do 15.10 pa sam mislio da sastavi vlagu. Nazalost cekao sam tek oko 20.10 da krenem u setvu ( mozda na kraju i ne bude nazalost). Rezultat je trenutno 20% nicanje, ostalo ceka kisu. Drugar sejao isto kad i ja od 20-25.10 ali sejao Turkinjom iz MBVa za razliku od mene i IMT sejalice. Gde je tanjirano pre septembarskih kisa i samo usla sejalica oko 20.10 nicanje 50% ostalo malo vise vlage gde je radio tanjiranje kad i ja samo bez drljace nicanje 20-30% i jedan mali procenat gde je tanjirao jedno suncokretiste i neka kukuruzista 2-3 dana pre setve nicanje 70-80%. Jbg da nam je neko rekao da ce nakon onih kisa u septembru da bude skoro 40 dana sa 3l iz 4 puta verovatno bi radili drugacije. Doduse mozda se i ne kajem bas toliko jer ima bas dosta cikada po nekim dobro izniklim zitima sejanim pocetkom oktobra, video sam samo jednog sa prskalicom ispraticu bas na prolece neke njive koje znam sigurno da nema sanse da su gazde prskale insekticidom.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh