Pšenica 2013/2014

Najbolje odma tretirati jer sto vise se ceka vise vremena treba da se zito izleci. Najbolje je tretirati zdravo zito ali situacija se promenila kod nas za 4 dana i po nekom mom utisku nije krenulo od ranije posejanih nego sa jedne strane atara prema drugom. Tako trskaste izgledaju zbog bolesti sad ce da pocne da crveni pa da se uvrce pa da zaostaje u rastu i onda katastrofa..
 
Po mom iskustvu kako se borim sa tim bolestima u pšenici i vrsim ta prskanja (oko 6-7god), Najbolje rezultati se postizu kada se tretiraju zdrave pšenice ,i kad nema bolesti .Kada je ovkvo stanje kao na slikama od @savle@ imam jako losa iskustva. Nazalost kod mene je tako.I zemljista su mi zbijena i podvodna pa i to doprinosi razvoju bolesti.

Šta misliš spasoje spremiti njivu ravno kako i ide , pa onda Dondijem za kanale uraditi kanale paralelno na odredjenu dubinu dosta gusto po njivi , recimo na svakih nekolko metara , čisto da se dobiju nekakvi banketi , tamo gdje je zemlja problematična sa ležajem vode zimi , pa tek onda sijati ?
 
Бити или не бити, питање је сад.
2342014ksalas.jpg



За ову годину изгледа легендарна Звездана.
Пре десет дана изгледала овако:


Тада третирана Дует-ом а стање се погоршало.
Шта чинити и шта све нема на њој зна ли неко, јел имао неко искуство са оваквом пшеницом?
Ако се болест не заустави све ми изгледа да ће се оврћи за десетак дана и посејати нешто пострно.
Никад у мом животу, а отац каже ни у свом, није имао овакву пшеницу.

Kad ovako krene u povrcu da zuti na krugove znam da je grinja u pitanju,sto ne nadjete nekog dobrog zastitara da pogleda pod lupu list od te zute psenice da vidi da nema nekih grinja ili tripsi?ili koren da vidi pod lupom da nema u zemlji nematoda?
 
i u mom ataru ima dosta takvih pa mozda i u gorem stanju nego @savla moja je sva tretirana i drzi se vise nego odlicno ns 40, posle ove kise izgleda bolje nego prosle godine i bice zdrava do zastite klasa, a malo me brine zvezdana tek tek se pojavljuje pratim situaciju i da li se siri dalje a za nekoliko dana ce poceti da izbacuje vlat pa je svakako ceka tretman... Inace najlosija je situacija upravo sa njom u ataru, inace ima dosta koji su nastradali jer ni jednom jos nisu primenili zastitu "jer godinama su oni tako radili i nikad nije bilo problema a ove specije su kisela voda za uzimanje para" sada su uglavnom krivi zbog toga gmo lobi, semenske kuce, avioni i kisela kisa koja je padala u aprilu..
 
Ima i vasiju dosta u zitu.....Dosta je 100mil/h Fastaka,obara sve.....Kod @kristala mislim da je Simonida u pitanju,ona je tako sva retka,gadna na oko.
 
Šta misliš spasoje spremiti njivu ravno kako i ide , pa onda Dondijem za kanale uraditi kanale paralelno na odredjenu dubinu dosta gusto po njivi , recimo na svakih nekolko metara , čisto da se dobiju nekakvi banketi , tamo gdje je zemlja problematična sa ležajem vode zimi , pa tek onda sijati ?

Posejati njivu i napraviti sliceve samo do kanala pa ako bude vode lako se provuku kanali po njivi a tako praviti kanale pa onda sejati je cisto zezanje.. treba to posle posejati pa prskati a i ne znace kanali nista ako nemaju gde da odvuku vodu. Mi takvu zemlju podrivamo cesce i oremo sto dublje da voda i ako dodje moze bar malo dublje da ode..
 
Ima i vasiju dosta u zitu.....Dosta je 100mil/h Fastaka,obara sve.....Kod @kristala mislim da je Simonida u pitanju,ona je tako sva retka,gadna na oko.
Ovog puta se sa tobom nikako ne mogu sloziti,bas naprotiv,simonida izgleda bas onako za ponos i diku,ako ne legne.
Rekao bih da je neka strana sorta.
 
Moja pšenica je 1/4 delimično bolesna, 1/2 se oporavila a zadnja 1/4 je izbacila klas.
Taj deo gde je isklasala, tu nisam imao dovoljno stajnjaka pre dve godine...
 
@Kish
Eto vidis npr kod mene i u ataru je takva,nije onako puna njiva...


@kristal
Aha on,jbg moja greska...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh