Pšenica 2012/2013

Koliko planirate posejati pšenice na jesen?

  • Isto kao ove godine

    Glasovi: 74 37,9%
  • 50% manje

    Glasovi: 14 7,2%
  • 50% više

    Glasovi: 40 20,5%
  • 100% više

    Glasovi: 31 15,9%
  • 100% manje

    Glasovi: 3 1,5%
  • 10% manje

    Glasovi: 3 1,5%
  • 20% manje

    Glasovi: 4 2,1%
  • 30% manje

    Glasovi: 5 2,6%
  • 40% manje

    Glasovi: 4 2,1%
  • ništa

    Glasovi: 17 8,7%

  • Ukupno glasača
    195
  • Anketa je zatvorena .
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Po čemu je bolji i ko od nas poseduje uređaj za pravilno nanošenje tečnih fungicida na seme?
 
Da li ste sejali 3 puta psenicu,na psenicu?

Gledaj to da izbegneš. Razumem ja jeftinija priprema itd, ali ko ne plati na mostu platiće na ćupriji. Nijedna monokultura nije preporučljiva. Navući će se gamad i boleštine karakteristične za pšenicu jer priroda teži da uravnoteži prisustvo populacija živih organizama. Tamo gde imamo prenamnoženje određene biljne ili životinjske vrste(u našem slučaju pšenica), po prirodi stvari gomilaju se prirodni neprijatelji te vrste(npr. žitna pijavica lema melanopus) Ako kojim slučajem dođe do prenamnoženja tih terminatora, dolaze njihovi prirodni neprijatelji i tako dok se ponovo ne uspostavi prirodna ravnoteža. Zato su ljudi još u antičko doba otkrili blagodeti smene plodoreda i time preduhitrili reakciju prirode. Nisu u pitanju ni samo prirodni neprijatelji nego i promet hranljivih materija.
Sve u svemu ne bi trebalo tri puta uzastopno pšenicu na istu njivu.

- - - - - - - - - -

Po čemu je bolji i ko od nas poseduje uređaj za pravilno nanošenje tečnih fungicida na seme?

Rekao čovek iz Galenike na prezentacij. Svakako se to radi mešalicom za beton i on baš zato kaže da je Akord bolji jer ga je jednostavnije naneti u kućnoj varijanti.
Ja sam radio jednom tritikale sa Mankogal + pivo i to zato što sam taj Mankogal već imao kod kuće, inače bih kupio akord kako je stručnjak preporučio.
 
Recimo ja.Akord je mnogo skuplji od Mankogala a funkcija im je ista pa mi nešto ne pada na pamet a ni pare sa neba za Akord.
 
Recimo ja.Akord je mnogo skuplji od Mankogala a funkcija im je ista pa mi nešto ne pada na pamet a ni pare sa neba za Akord.
E pa lepo moram na ovo odgovoriti kao da sam ja moderator i zamolio bih vas kolega Matiću da ako ste to iskreno mislili da je Mankogal i Akord jedno te isto da ne lupate bez veze jer lično me dotiče pogotovu iznošenje nepravilnosti u vezi pesticida uopšteno jer greške ako ih neko primeni mogu biti katastrofalne. Što se tiče nanošenja tečnih fungicida na seme JA je imam i radi besprekorno a onako i da znate imam i za praškasto nanošenje, molio bih vas Matiću da nesvatite ovo suviše lično jer ovo iznosim zbog ostalih forumaša.
 
pitanje,posijo sam pšenicu i ječam priprema je odlična i sad sam u nedoumici dal da valjam ili ne.Čitam da neki članovi obavezno valjaju kod mene u selu to niko ne radi a vjerujem da bi nicanje bilo bolje.Malo mi pojasnite svrhu valjanja sada i u proljeće
 
Danas poceli sejati psenicu 1 +2 kj (sojiste posejena to je idealno ),kukurizte malo losije odnosno na sojiste ali dobro stavi sejacica seme u zemju (sve je tanjirano)
 
Danas krenuo sa setvom prijatelju, sorta zvezdana 230kg/ha, uradjeno 16 kj za 7h, potrosnja 1,4l/kj, evo kako se to radi kod nas, domacin nema sta!

img2010.jpg
 
Nikola misliš da će se raskaljati?Takođe sve spremno za setvu samo seme nikako da stigne.Nadam se da u Ponedeljak,Utorak startujem.
@Ganga u redu je.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh