Otvaranje oranja u 4 prohoda

Orao sam njivu prije komšija ( kukuruzovinište brano beračem), sa jedne strane neizvađena repa a sa druge pšenica neorana samo prskana totalom . Kao što sam rekao prvo sam prošao jedan krug do komšija i naorao na svoju njivu pa isti taj prohod vratio nazad. Kada sam zatvarao razor pošto sam puštao i preko do puta ostao je još jedan prohod na drugi kraj odakle sam i počeo sa zatvaranjem razora.
Sredina oranja
slike.php
[/URL][/IMG] Predzadnji prohod
slike.php
[/URL][/IMG]
slike.php
[/URL][/IMG] Nevidi se daje plug na površinu izbacio žetvene ostatke koi su zaorani.:ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Ako si mislio na rasturanje razora mislim da će ova slika odgovarati, ovo je zatvaranje razora u jednom krugu ili dva prohoda a kad bi napravio još jedan krug nebi se ni poznavalo posle prohoda setvospremača, da dodam da je ovo rađeno sa trobraznim plugom.Što reče kolega Dukej bitno je i da se lepo izore taj razor i šta bih dodao kad je završen četvrti prohod kod otvaranja brazde i treba da se počne sa punom radnom dubinom nebi bilo loše napraviti 5-6-i prohod sa 3/4 radne dubine pa onda ići punu radnu dubinu da bi se izbegla stepenica koja hoće da se vidi pošto je prelazak sa (predpostavimo da je radna dubina 25cm)12-13cm (pola radne dubine) na punu 25cm ipak velika razlika, na tako nekim cakama ljudi gube poene na takmičenju oranja ali no, to su neka moja zapažanja.

Uptavo i ja ovako uradim...ali dukej je otvaranje brazde tako lepo dokumentovao da bi bilo lepo da i zatvaranje tako uradi sa sve slikama,dogodine,pa nek bude evidentirano...

- - - - - - - - - -

Ne sumnjam naravno u tvoje oracko umece,bez obzira sto si potplatio sudije na takmicenju...mozes i ti da ovako lepo dokumentujes i objasnis faze zatvaranja..
 
Svaka čast Dukej,školski objašnjeno i slikovito,što je još važnije.Nisam neki orač i idem prvi prohod samo sa jedne i u povratku desnim točkom da uzorane zemlje malo pliće nego uobičajeno,pa mi malo štrči greben i to nije problem ali sam svestan da mi je u sredini ostao faktički neuzorani kaiš.Na ovaj bačin koji si ti pokazao, sve je podriveno.Kad bi ovako mogao da nam ilustruješ i zatvaranje brazde.Čitam Bojčetićev iskaz i pratim do pola izlaganja,a onda me glava zaboli i moram nešto da popijem.Sa slikom je to mnogo bolje,nego samo sa tekstom.
 
ha ha jest opširan tekst sustaneš dok ga samo pročitaš, a dešava mi se da zaboravim šta sam pročitao pa moram da se vraćam na sredinu ili početak teksta da bih povezao sve kao celinu.
 
Svaka čast za objašnjenje. U pravu ste da treba sa slikama da se dokumentuje kako se obavlja završetak oranja za razor. A isto tako slikama može da se opiše i početak ili završetak oranja do komšijske njive.
 
Svaka čast Dukej,školski objašnjeno i slikovito,što je još važnije.Nisam neki orač i idem prvi prohod samo sa jedne i u povratku desnim točkom da uzorane zemlje malo pliće nego uobičajeno,pa mi malo štrči greben i to nije problem ali sam svestan da mi je u sredini ostao faktički neuzorani kaiš.Na ovaj bačin koji si ti pokazao, sve je podriveno.Kad bi ovako mogao da nam ilustruješ i zatvaranje brazde.Čitam Bojčetićev iskaz i pratim do pola izlaganja,a onda me glava zaboli i moram nešto da popijem.Sa slikom je to mnogo bolje,nego samo sa tekstom.

Ha,ha onda je jednostavnije da se kupi plug obrtač i da se ne mora toliko razmišljati.:osmeh:
 
Emigrant pa kako se počinje s obrtačem do komšije? Jel isto ovako kako je dukej objasnio u 4 prohoda sa običnim plugom (samo ovde sa obrtačem treba 2 prohoda) ili samo nabacuješ?
 
Jako zanimljiva tema i ja to otvaranje oranja vec dugo radim na taj nacin,najgore sto meni teorija slabo ide ja dok ne vidim sliku ili video ne vredi mnogo objasnjavati.Da je jos da negde nadjem zatvaranje razora jer to mi nikad ne bude onako kako bih ja zeleo ma koliko se trudio negde zabrljam.
A evo i video koji mi je pomogao u svemu tome

https://www.youtube.com/watch?v=GyNN9m6rgk0

Edit

Sa malim plugom to i nije tako tesko napravit da valja ali sa vecim bude problem

https://www.youtube.com/watch?v=k1XUUQcdT70
 
Poslednja izmena:
Emigrant pa kako se počinje s obrtačem do komšije? Jel isto ovako kako je dukej objasnio u 4 prohoda sa običnim plugom (samo ovde sa obrtačem treba 2 prohoda) ili samo nabacuješ?

Ma šalim se malo,stvarno je odlično pokazano ovo u četiri prohoda.Kupio sam ove jeseni obrtač i zato se malo zezam.Trebalo bi kao što kaže Juki,naorati prvo na svoju pa vratiti nazad,ali sam ja ove godine pošto sam orao posle komšija samo ušao u njihovu zadnju brazdu do mene i nastavio orati s obrtačem na jednu stranu.
 
I ja radim kao Montoya što je napisao.
Problem je što mnogi bukvalno nabace jednu na drugu brazdu pa dobiju breg na njivi, ili što kad naoravaju do sklada i komšije na terenu sa bočnim nagibom, nabace brazdu do kraja parcele pa sledeće godine kad odoravaju tu zemlju ne mogu da uhvate sa plugom, pa tako kroz nekoliko godina naprave tolike skladove da možeš lako da se prevrneš sa traktorom.
 
Pravo meni veli moja žena da se okanem ovog foruma i balavurdije,samo će me iskvariti,a je opet mislim da se tu ipak ima nešto i pametno čuti.
 
Juce sa.otvarao njivu na.ovaj nacin. Jeste lepse samo malko sa i psovao sve redom i ko me natera, i forum, i školsko oranje. No bolje jeste nema šta.
 
Nazad
Vrh