Osiguranje poljoprivrednih useva.

Da li ćete osigurati neke useve ove godine


  • Ukupno glasača
    144
Dalije ko osiguravao useve, koji su uslovi tj na koliko su osigurani usevi i kolika je premija.
 
Mica967 pa ti određujes na koliko ćeš da osiguraš useve, tj. prinos po ha i cenu po kg. A onda tebi osiguranje izračuna koliko te to košta.
A osnovno osiguranje se zna, ono pokriva požar, udar groma i grad. Imaju i dodatni uslovi koji se mogu osigurati (npr oluja) ali to sve dodatno košta.
 
Da li postoji neki rok, tj posle koliko dana od štete procenitelj mora da izadje na teren gde je bilo štete? Juče zovem osiguranje da pitam kad planiraju da izadju, oni nemaju pojma šta da mi kažu, a prošlo je 7 dana! :sjasi:
 
Odugovlače što duže da se usev oporavi pa da procene manju štetu. Kod nas, 2019.godine, 7 dana se nisu ljudima javljali na telefon.
 
Da li postoji neki rok, tj posle koliko dana od štete procenitelj mora da izadje na teren gde je bilo štete? Juče zovem osiguranje da pitam kad planiraju da izadju, oni nemaju pojma šta da mi kažu, a prošlo je 7 dana! :sjasi:
I bolje je da ne izlaze na teren bar 14 dana! Iz iskustva ovo govorim. I ja sam bio nervozan jedne godine, nema iz 7 dana, soja se oporavlja, ne vidi se na njoj skoro da je bilo leda itd... Medjutim, posle 14-15 dana od štete kada su došli i kada smo izašli na parcelu na mojoj sojki se na svakom stablu videlo 20-30 udaraca od leda i na tim mestima je stablo potamnilo, negde je bilo više oštećeno, negde manje,u prvih 7-10 dana se ti udarcu nisu videli. Na suncokretu se još kasnije vide takva oštećenja. Kako kažu:rane zarastaju ali ožiljci ostaju, tako je i sa našim usevima.
 
Da li postoji neki rok, tj posle koliko dana od štete procenitelj mora da izadje na teren gde je bilo štete? Juče zovem osiguranje da pitam kad planiraju da izadju, oni nemaju pojma šta da mi kažu, a prošlo je 7 dana! :sjasi:
Zavisi od obima posla. meni su prosle godine kasnili10dana u psenici a bilo je stete ali sam obavio zetvu, jos budala ne ostavim par kvadrata i nisu slikali nista. A pre par dana izasli za tri dana.
 
Kako naplatiti štetu od suše? Kod mene duvao jak vetar i povaljao kukuruz pre par godina i osiguranje traži potvrdu Rhmz da je duvao vetar 17,2 km/h jer se od te brzine vetra računa da je oluja. A najbliža stanica mi je 30 km vazdušnom linijom i tamo nije bilo oluje znači piši propalo.
 
Dunav radi isključivo na osnovu podataka neke holandske agencije koji imaju satelit i daju podatke o vlažnosti zemljišta. Ako oni kažu da je suša....
 
Pidikanac može da se naplati i šteta i ako nemaš izveštaj od RHMZ ali u neposrednoj okolini ima šteta na nekim objektima ili drveću (polomljene grane ili opalo lišće) koje nedvosmisleno govore da je u tom kraju bilo jakog vetra. Msl može da se na neki način "dokaže", a to izveštaj za duvanje vetra nije toliko relevantan jer taj vetar je možda duvao gde je merno mesto a tu gde je tvoja njiva i nije. Isto kao i sa padanjem kiše.
 
Nedao Bog da nam zatrebaju te polise koje imamo ali ako i dođe do štete malo se sigurnije osećaš mada u današnje vreme ništa nije sigurno.
 
North bolje je imati tu polisu a i nije skupa po ha. Kad se sve ulaže i plaća zašto ne dati pare i za to. A ja sam (što otac što ja) preko 30god plaćao osig za kuću. Da je nisam imao one lude 2014 kad je bila poplava ne znam kako bih sve sredio, a ono što je država dala je simbolika. neko bi rekao da to što sam plaćao tih 30 god trebao sam ostavljati na stranu pa bih imao. A neka mi neko kaže ko će to ovde da uradi i ostavlja pare na stranu i nameni ih za takvu stvar (ili požar). Ne daj Bože nikome. Jedini problem je što mi nemamo kulturu osiguranja. generalno osiguranje nije da bi neko na njemu zaradio već da bi se koliko-toliko umanjila šteta. msl može o ovome dosta da se polemiše i u + i u - ali tako je kako je. A za poljoprivredu ipak treba dati i to malo po ha bez obzira da li neko ima pravo ili ne da mu još i država vrati ovih 40% (samo mi nisu jasni ovi koji pored ovih 40% imaju pravo na još 20-30-40% od svoje opštine). Druže ovo je moje mišljenje kao i tvoje i svako ima pravo da odlučuje o svome. nemoj da misliš samo da imam nešto protiv ove tvoje konstatacije.
 
Nazad
Vrh