Osiguranje poljoprivrednih useva.

Da li ćete osigurati neke useve ove godine


  • Ukupno glasača
    144
Sloba31 a šta si hteo od osiguranja osnovno (požar, grad i oluja) ili još i neko dopusnko (npr. prolećni mraz)?

Ma planirao sam ovo osnovno najvise zbog grada koga ima skoro svake godine u mom kraju. Nekad manje a nekad vise kao prosle godine kada me upropastio. Od prolecnog mraza verovatno necu. Mora da se zakljuci do 15.02. a to mi nesto rano za procenu kolika je realna opasnost. Nesto se nadam da ga ove godine nece biti jer je zima bas jaka pa se mraz valjda istutnjao.
 
Pa jos ti je rano za osiguranje od grada. Cekaj neka ponese rod prvo. Mene zvali pre neki dan da mi nude osig. od mraza.
 
Ja osigurao od mraza i grada. Da ne bude kao prosle godine, nisam imao roda. Vocnjaci su mi pored reke pa ima opasnosti. 2012. kada je bila slicna zima imao sam stete oko 70% i sada nisam hteo da se kockam s'obzirom na proslu godinu kada sam bio u minusu...
 
Ja osigurao od mraza i grada. Da ne bude kao prosle godine, nisam imao roda. Vocnjaci su mi pored reke pa ima opasnosti. 2012. kada je bila slicna zima imao sam stete oko 70% i sada nisam hteo da se kockam s'obzirom na proslu godinu kada sam bio u minusu...

To ti ne vazi od ovih mrazeva vec samo od mraza koji nastupi posle zametanja plodova. Trazi da ti napismeno daju uslove pod kojima vazi ta vrsta osiguranja. Pisem zato sto sam to procitao u uslovima koje sam dobio od Dunava. Pretpostavljam da je tako i kod drugih.
 
Ako nekom od članova foruma treba neki savet ili pomoć oko osiguranja (polisa, šteta ili bilo šta) rado ću se odazvati.
 
Jedan savet za sve. Bilo bi dobro ove god ugovoriti i tzv dopunski rizik od oluje. Svesni ste sta se sve desavalo prosle god i da su mnogima polegli usevi pogotovu psenice. Ako uzmete osnovno osiguranje a ne bude grada (daleko bilo) a udare 2-3 oluje nemate nista od osuguranja. Dakle razmislite pa ko kako odluci. Ili kako zbori glumac Jezdic "ja vam kaze kako treba a ti kako hoces". Pozdrav svima i da niko ove god nema stete.
 
Napisite i sta je uslov da bi se priznala steta od "oluje"? Kako se karakterise oluja,brzina vetra,kolicina padavine,ko treba zvanicno da objavi te podatke...
 
Uslov je da je brzina vetra veća od 17,2 m/s. Potvrdu izdaje HMZS za traženo mesto. E sad to je širok pojam jer jedna merna stanica obuhvata veći reon pa ne mogu da kažu da je u nekom delu atara bila brzina vetra ta i ta. Ali postoje drugi elementi koji se gledaju a to je npr da li je došlo do loma grana na drveću (ne misli se da je drvo izvaljeno već grane u krošnjama su izlomljene ili polomljene), da je pomeralo neke predmete, da je skidan crep sa kuća ili limeni krov na nekom objektu da je deformisan i još mnog nekih dr stvari. Što se tiče padavina one za ovu vrstu nisu bitne. One mogu bitne ako se ugovori osiguranje od poplave, bujice i visoke vode ili od suše.
 
Znaci sve u svemu osiguravajuce kuce su na dobitku isto kao sto je prosle godine bila acija osiguranje od agro rizika.Na primer ovaj vetar koji trenutno duve on ako bude duvao ovakvog inteziteta kada zito sazri ili suncokret ili kukuruz isto ce povaljati useve ali ako je ispod navedenih vasih parametara vi necete priznati stetu tako da mi poljoprivrednici opet ispadamo ovce?Sve u svemu mi smo na gubitku kako god da okrenes ili sto bi stari ljudi reklu:"Kako god da se okrenes guzica ti je pozadi"!
 
To osiguranje od "oluje" je vrlo diskutabilno,ali osnovno osiguranje od grâda,pozara i udara groma podrzavam u potpunosti.Inace svake godine osiguravam psenicu,soju i suncokret.
 
Tomo koliko jako duva taj vetar? Nije valjda isti ovaj vetar i onaj kad krene onaj s kisom pa vitla na sve strane. Svi znate da kad je psenica velika i ima tezak klas i na sve to doda vlaga od kise i dune jaaaak vetar ona ce da polegne. I nije bas tako diskutabilno i nece bas osiguranje da zakine. Kad se izadje na lice mesta i vidi osigurani usev zna se sta moze da napravi oluja. Opet vam kazem da ga treba uvrstiti. A i povracaj drzave je na ceo iznos premije sta god da ugovorite. Ali svako prema svom neka radi.
 
Tomo koliko jako duva taj vetar? Nije valjda isti ovaj vetar i onaj kad krene onaj s kisom pa vitla na sve strane. Svi znate da kad je psenica velika i ima tezak klas i na sve to doda vlaga od kise i dune jaaaak vetar ona ce da polegne. I nije bas tako diskutabilno i nece bas osiguranje da zakine. Kad se izadje na lice mesta i vidi osigurani usev zna se sta moze da napravi oluja. Opet vam kazem da ga treba uvrstiti. A i povracaj drzave je na ceo iznos premije sta god da ugovorite. Ali svako prema svom neka radi.
Povracaj drzave je samo do 20 ha.
 
To je loše od ove države što je samo za 20 ha. Neće da nabave rakete, neće da daju povraćaj na osigurane useve, a kad dođe do šteta onda kažu "mi tu ne možemo ništa što se niste osigurali, država nema para" itd... Pomenu sam za povraćaj u smislu da nije bitno da li su ugovoreni samo osnovni rizici ili imaju i dopunski, povraćaj je na celu plaćenu premiju.
 
Mene je grad 2011gne. ojadio. Bio je 11 jun,mi kupili traktor ,dovezli ga taj dan i ispekli rostilj da pocastimo za traktor i taman seli i kad je poceo grad preselo nam. Te godine smo na nekim njivama kosili po 1200 kg zita po jutru. Suncokret ostao bez listova,pa krenula trava. Od te godine osguravam,makar nemao leba da jedem.
 
Nazad
Vrh