Oranje

Sacekaj neki minus pa nateraj drljacu da izravnas oranje i da ubrzas raspadanje dzombi.
 
Imam...
Dosta je mokro, imam sreće što je "suša", inače ovde u ovo doba godine bih mogao da uđem traktorom, ali ne znam kako bih izašao...
Bude blato do guše...

20180113_125347.jpg

Probaj crtalo malo pomaknuti u lijevo (2-3 cm) i malo ga još spusti u zemlju. Dobit ćeš čišću brazdu.
 
Sacekaj neki minus pa nateraj drljacu da izravnas oranje i da ubrzas raspadanje dzombi.

Evo konačne "slike"...
Možda je bolje da sačekam do same setve, tamo krajem Marta, Prva Dekada Aprila, pa onda drljačom?
Ili da pređem samo jedan prohod tanjiračom SADA, a onda pred setvu jednom drljača?

20180114_104608.jpg


Jel te uhvatio mrak da testiraš farove?

Jeste, i zadovoljan sam toliko da NEĆU iskati (kupovati) druge (nove)...
Ali nisam zato napustio oranje, već što mnogo slabije vidim u mraku da završim ovratinu, i granice s obe strane prema komšijama, jer su ko i obično "uleteli", bez obzira što imam granične kamenove, prođu pored njega i nastave u moje...
Tako da sam danas obišao 3-4 kruga i odradio ovratinu, jer gore na bregu ne orem popreko, već kako izlazim ili krećem tako i ostane, lakše mi je posle ulaziti i izlaziti iz njive...
Malo dalje niz breg, jedan napravio pravu bankinu, trebao sam slikati, i ako slučajno naiđeš s prikolicom tereta, i povuče zadnji kraj prikolice u njegovu njivu, a niz breg, nema šanse da se isčupaš bez nečije pomoći...

Probaj crtalo malo pomaknuti u lijevo (2-3 cm) i malo ga još spusti u zemlju. Dobit ćeš čišću brazdu.

Od kolege Bobo naučih da orem, al' NE savladah "otvaranje" oranja kod kolege Dukej... :haha:
Što se i vidi "iz priloženog"...
Tako i stoji,
ali pošto plitko idem ne odseca i ne odvaljuje kako treba, već nekako "gura", imaš snimak u Temi...

http://poljoinfo.com/showthread.php?533-Video-snimci-ORANJE/page6
 
Ok,bitno da rade posao,ja sam uzeo zamenske za Rakovicu pa kad budem stigao da promenim mogu da ti pošaljem, ako se predomisliš da ih menjaš javi.Koštaće te jedan rogonja ,jednom,negde:ppozdrav:
 
@dobrodol vidim da si imao predlog da prskas Totalom na prolece, ali si odustao od te ideje, koja ti je po mom misljenju mozda bila najisplativija i najlaksa, pa cak da ides i dva puta, pokupio bi i neku drugu niklu travu uz ovo zito....nikada se nisam plasio trave rane, sto je neko napisao ovde jos i bolje, sredis sve Totalom i sa malo Matona (ako ima sirokolisne) i bude cista njiva....ali si i ovo fino uradio, mirno ces spavati sad :bravo::ppozdrav:
 
Nemam prskalicu, a nemam ni od koga da pozajmim, zapravo imam, ali neću da tražim jer ne znam raditi s prskalicom, i obavezno se nešto sj...be kad uzmeš tuđe "u zajam"...
Prevagnulo je to što bi me prskanje koštalo 1.200 dinara + x litara Totala,a ja sam u oranju potrošio 13 litara euro dizela i moj rad (par sati) koji ne računam, svakako sedim kod kuće, besposlen...
Dođe mu skoro na isto, a a svakako, pored skupljanja sena i košenja, zaista volim da orem...
Probao sam dvobraznim ali nisam mogao da postignem zadovoljavajuću dubinu i prevrtanje brazde, tako da sam otišao kući,zakačio jednobrazni,i sa njim je bilo milina raditi...
Na sredini, bude uvek tvrdo, i moram ići Prvom brzinom Vladimireca i gas na 1800 do 2000 obrtaja koliko je teško,ali imam 4 tega po 25 kg napred i po ~50kg tegova na obadva zadnja točka, gume su nove, blokadu ako sam koristio na 3-4 mesta, gde je bilo baš tvrdo, jer najviše sam mrzeo, dok su mi drugi orali za novce, čim naiđu na tvrdo, umesto da smanji brzinu niže i pokuša, on uzme pa podigne malo plug, traktor "preleti", onda opet spusti plug i nastavi...
 
Poslednja izmena:
Niko ti nece uzorati usluzno, kao sto ces sam sebi. Na sredini bude tvrdo, jer kad ores sa sredine vecina ljudi samo nabaci levo i desno, malo ko otvara oranje skolski sto je @Dukej i @Sale ratar pokazivali.
 
Nisi me razumeo, NA POLA NJIVE bude tvrdo, jer se sva voda s brega sliva tu, i nekad bude pravo jezero, utabana se fest i slabiji traktori ovde nemaju šta da traže...
Da nemam tegove napred i na točkovima, nema šanse da bi na sredini bilo dublje od 10 cm, ili bi čak plug ispao napolje, dešavalo mi se ranije, pa ga nabijem hidraulikom u dubinu, i kad postigne, švićnem u plivajući, i polako teram, da plug opet ne ispadne, sve dok ne prođem tu sredinu, pa onda opet ide normalno...
A računaju I i II klasu zemlje, i tako i porez naplaćuju, a kada su noirmalne godine, sa nekim čestim pljuskovima, mučim muku kako da pređem polovinu da ošpartam ili pokosim donju polovinu njive...
Ovo gde je tvrdo je otprilike četvrtina njive...
Na ovo mislim (uokvireno crveno):

20180114_104608.jpg


A već sam napisao da me je kolega Bobo učio orat' (ne uživo, već zapravo, čitajuči njegove savete) al' ne savladah "otvaranje brazde" kod kolege Dukej...:ppozdrav:
 
Hmm....slozio bih se da je novcano skoro isto, vremenski vec i ne, ali na stranu to...zanima me sad, zasto je ovo 'dugorocno bolje' resenje :sta: Sta je vise dobio time sto je orao (ili ugario ako cemo posto je covek isao plice) vec orano od toga da je ostavio i oprskao samo na prolece? Pitam informativno, kad smo se vec dotakli ove radnje :ppozdrav:
 
Miloše zaista sam hteo da prskam ali to znači da moram da čekam toplije vreme...
Šta ako okiši u Proleće pa ne mogu oprskati celu njivu?
Automatski otpada i oranje,sredina je "nepremostiva" upadali su (tuđi) traktori u blato i kaljugu i zaglavljivali se već...U pitanju je nekakva ritska crnica,kad je mokro,sva se "kaiša" kad se ore...
To nije "normalna" njiva negde na lepom;ravnom,pa možeš da radiš bukvalno šta i kad hoćeš...
Zato je odluka bila oranje u odnosu na prskanje...
A moglo je i čekanje i kockanje kao što sam uradio prethodno čekajući....
Januar da orem Zimsko...
Zato kad je suša,kod mene rodi ko u najboljim godinama...
2015. sam imao dve velike Dubrave prikolice (2.8t nosivosti sa dodatnim stranicama) i moju malu Dubravu u klipu kukuruza...
A komšija iznad mene, samo drugi red njiva jednu Dubravu....
 
Nazad
Vrh