Oranje

Nama ostalo jos 2 hektara sto je vodojazno. Ostalo se bas fino uzoralo. Vec posle 2 mraza se videlo da polako pocinje da prska brazda. oralo se teze nego prethodnih godina jer je zemlja poprilicno sabijena.
 
Lepo se ore za ovo doba godine.Jel si ti to Dobrodol najamni radnik na tuđem traktoru'

Ma jok, dobri smo, čisto prijateljski i drugarski, drugar ima IMT 558 traktor, a ovaj je njegovog oca, koji ga je nedavno kupio sasvim slučajno, po veoma povoljnoj ceni, "naleteo", što bi se reklo, a sada muku muče obojica jer ni jedan ne može da se nauči na Rusa i njegove poluge, palice, šeme brzina i ostalu egzotiku Ruske tehnike....:haha:
Inače su rodom iz Bosne...:ppozdrav:
Ali ovo nema nikakve veze (ni sa čime)...:osmeh:
I moj rahmetli babò bio Bosanac pa što ću mu ja...:haha:
Drugar se s teškom mukom uvuče u traktor a prava mu je vratolomija i da izađe iz njega jer ima oko 120kg žive vage ali ne znam tačno jer mi na nogu nije stao...
Ja imam oko 70kg i za razliku od njih mogu za sebe da kažem i da sam vrlo okretan a poznajem tu Rusku mašineriju jer imam "malog Rusa" Vladimirec T25A1....
Danas sam išao s MTZ-om i drljačom da prođem jedan prohod i malo poravnam, hoće kukuruz na tu njivu...
Uzajmljujem od njih svakakvu mašineriju (veći traktor kad mi je neophodan, rotacionu kosačicu, grabulje za seno, setvospremač) i alat (razne dizalice,velike gedore i ključeve, kompresor i svašta nešto), pa se trudim da se nekako odužim, a drugar je i izuzetno snažan čovek, pa kad se ukaže kakva prilika da mi pomaže u tom smislu, maksimalno ga iskorišćavam, samo mu svoj alat ne dajem u ruke jer nezna koliko je jak pa mi polomi dosta sitnijeg i finijeg alata, pa kad dignem galamu na njega da mi sve polomi, brani se time da alat nabavljam kod Kineza i na Vašaru...:haha:
 
Juce orao za malinu,jednobraznim plugom,rasipa se samo tako,vetar je duvao i osusio oranje danas vec je moglo da se frezuje...Ovaj plug ide ludo u zemlju i orano je na 35+ cm.
 
Ja sam juce vadio redove usluzno za malinu da sadi jednobrazdnim plugom, ima vlage dole kao u prici.:bravo:
 
Konačno opran, podmazan i konzerviran... :osmeh:

20170304-075326.jpg
[/IMG]
20170304-075346.jpg
[/IMG]
20170304-090719.jpg
[/IMG]
20170304-090741.jpg
[/IMG]
 
Pretpostavljam da drzis plug pod krovom pa se pitam zasto farbas daske? Ja samo premazem sa retkim hidraulicnim uljem sto sam ispustio iz traktora i ne bude ni grama rdje.
Ne drzim pod krovom, stojace napolju ali ce biti pokriven sa ceradom...

Послато са GT-I9195 уз помоћ Тапатока
 
Malo oranja u nasim krajevima..
Za maline orao usluzno. Ima nagiba bas dosta.
5d0d3acf082cd4c9d7080b6111f247d3.jpg

56df0b84338cb0de2d898cd10762e4a4.jpg

2d8e05f81d8afd21168d1be0b2908063.jpg

73bf8351e9280e801c88e4118faf54d1.jpg


Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Nije dobro to sto radite . Nagib preko 10% bi trebalo zakonom zabraniti oranje . Ako vec mora da se obradjuje trebalo bi praviti tzv terase bocno stranom ili raditi frezom jedan prohod za spalir pa jedan prohod preskociti ostaviti ledinu al obavezno isto stranom po konturama . Ovo je van pameti . Otice vam kuce a kamoli njive nizbrdo.
 
Malo jaca kisa i odose maline nizbrdo ;)

Zar je zemlja zbilja toliko skupa ili je tolika otimacina da se i ovakve stvari moraju raditi? Tko ce tu hodati uzbrdo i brati te maline i nositi gajbe danas-sutra?
 
U redu je da ljudi moraju nesto raditi ali postoje nacini kako a ne orati svu povrsinu i to uzbrdo nizbrdo . Sto kaze Bobo tu je erozija zagarantovana i to opasna.
 
Pa nije ni prva ni poslednja ovakva strmina koju orem za maline, ne bude tu nesto erozije puno, plitak he oranicni sloj kod nas, brzo se javi kamen. A to kako ce je brati ja ne znam.

- - - - - - - - - -

Preterano veliki nagib i za malinu.Reklo bi se da je bilo i kliziste.

Nije bilo kliziste, vec se nekad oralo sve, pa kad je nekad davno zasnovana livada ostavilo se nesto malo za bastu pa.se to godinama oralo i prevrtalo na dole i dobije se tako sklad..
 
Nazad
Vrh