Oranje

Svega sam viđao na njivama,fazana,zečeva,roda,lisica,prepelica,vrana,miševa,sokolova..ali ni jedne kornjače!

e da ti ja ispricam,pre tri godine sam spartao soju koja je vec bila blizu kolena,do duse blizu njive je bio kanal koji sluzi za odvod od padavina i tada je nesto i bilo malo vode u kanalu,i u po njive ni manje ni vise kornjaca,lepo je uzmem i dobar deo dana je provela u kutiji alata od 539 da bih je poneo deci kuci,naravno deca mala sretna na novu igracku,stavili je na travnjak i poklopili plasticnom providno/resetkastom korpom od nekog voca kako nebi pobegla,i gle cuda......pobegla im je.............:haha:
 
Ajd Cici daj koji savet i instrukcije, ako bude istina sutra bi krenuo u taj posao... :ppozdrav:


Isti tlak u zadnjim gumama i pravnaj poluge da budu iste visine od zemlje.

U brazdi , podesavanje po duzini i poprecno da bude vodoravno zavisno od dubine oranja. (uzduzno sa toplinkom, poprecno imas na plugu granicnike na hid. cilindru koji okrece plug)

Podesavanje zahvata prve brazde da bude isti ostalim. (na plugu mehanizam , zavisno od proizvodjaca)

Podesavanje kose vuce. (isto kao i zahvat postoji na plugu ali zavisi od proizvodjaca nije na svim plugovima isto)
 
Kod nas kad je kolega štelovao plug ako prednji kraj traktora ide na orano onda ga otvaraš sve dok se ne stabilizuje da ne vuče prednji kraj. Jer u početku smo mi hteli da podesimo ajde oranje je kolko tolko bio solidan a traktoru bio malo teško pa posle podešavanja išo puno lakše. Nije komplikovano da se podesi malo treba da pratiš plug gde ide prvo podesiš zahvat prve brazde pa dubinu da bude ista i prve i zadnje brazde pa posle nagib da plug stoji pod 90 stepeni u odnovu na tlo i kao zadnje podesiš kosu vuču i posle samo gas.
 
Treba da se podesi. Kod Kvernelanda se to podesava jos u dvoristu jer postoji tablica na plugu gde je napisano na koji zahvat koliko dugacak u mm treba da bude toplink ili cilindar koji sluzi za podesavanje kose vuce. Verovatno zato nema u tom videu. Ako me pamcenje dobro sluzi ti imas V&N plug koji se dosta lako i brzo podesavaju. Samo prilikom podesavanja kose vuce treba imati strpljenja i krug po krug podesavati a ne odjednom vise krugova.
 
Taj kn sa linka izgleda i nema mogucnost podesavanje kose vuce . Za plugove koji to imaju postoji posebno navojno vreteno(vecinom) kojim se to radi, a svodi se na to da izravnas topling odnosno poluge budu isto udaljene od guma, kod lemkena to nema utjecaja na zahvat prve brazde barem kod novijih plugova, opal pa novijih , tako je paralelogram vuce napravljen, a kod nekih ima pa treba korigovati i zahvat prve brazde i kosu vucu dok se ne dobije kako treba.

Takodje kad mjerite visine poluga na traktoru kao na ovom linku to vazi samo za nove traktore ne ishabane, za polovne vec moze da odstupa jer vecinom desno rame strada i bude malo nize kod vecine traktora. Pa je bolje mjeriti od ravne podloge , tako je kod mene bilo , mozete dobiti plug da ima isti zahvat ali necete dobiti pravilno kosu vucu , jedna strana ce je uvijek imati malo vise.

Takodje kad zakacis u dvoristu mozes odmah da podesis toplink da bude zadnja brazda cm dva niza od prve, kasnije na njivi jos dostelas.
 
Kad smo vec kod stelovanja pluga...Desava li vam se da plug na jednoj strani radi perfektno do te mere do mere da mogu slobodno raskopcati toplink(radi u slicovanoj rupi 1cm napred-nazad),dok na drugoj strani zariva zadnju brazdu i pravi nejednake prihode.To se da podesiti iz kabine da bude priblizno isto,ali pocinje da nervira.Vizuelno pluzna tela izgledaju ok(nema ostecena na spicevima itd)Plug je podesen spram tablice na njemu,vise puta stelovan granicnik klipa za okretanje,podizne poluge su visinski isto namestene...I ne dobijam da mi bez stalog stelovanja rucica hidraulike isto radi na oba dve strane.Plug je Kuhn MM 112.Ima li neko jos neki savet?
 
Da li su isti pritisci u obe zadnje gume?

Mislim da se i kod Kuhna podesavanje dubine oranja obavlja posebno za obe strane. Proveri sa sublerom podesavanje dubine. Takodje proveri i granicnik klipa za okretanje. Imao sam istu takvu situaciju i sve dok sa brojao navoje na granicniku nisam uspeo da resim jer nisu bili identicni ali je subler resio.

Mislio sam na ovo ako je takvo podesavanje kod tebe:

ztyqo1.png
 
Nije isto...jedna spingla za oba dve strane...ako je spustim tocak na strani gde se zabada zadnja brazda,onda pokvarim stranu koja lepo radi.Pokusao sam i granicnike tocka da pomeram,ali nista.Granicnike klipa sam sto put cackao i pomerao,ali nista.
Palika,spicevi izgledaju normalno bez vidljivih deformacija.

- - - - - - - - - -

Kanda ce subler da radi.
 
Kad smo vec kod stelovanja pluga...Desava li vam se da plug na jednoj strani radi perfektno do te mere do mere da mogu slobodno raskopcati toplink(radi u slicovanoj rupi 1cm napred-nazad),dok na drugoj strani zariva zadnju brazdu i pravi nejednake prihode.To se da podesiti iz kabine da bude priblizno isto,ali pocinje da nervira.Vizuelno pluzna tela izgledaju ok(nema ostecena na spicevima itd)Plug je podesen spram tablice na njemu,vise puta stelovan granicnik klipa za okretanje,podizne poluge su visinski isto namestene...I ne dobijam da mi bez stalog stelovanja rucica hidraulike isto radi na oba dve strane.Plug je Kuhn MM 112.Ima li neko jos neki savet?


Poluge nisu na istoj visini ili tlak u gumama, ako plug nije pomotan. Ako te ne mrzi raskopcaj plug pa provjeri , na ravnoj podlozi mjeri metrom od podloge.
 
Nazad
Vrh