Orah čendler

megamika

Član
Učlanjen(a)
1 Jul 2011
Poruka
129
Lokacija
jagodina
Evo nakon dosta razmišljanja i slušanja kojekakvih saveta ja zasadih 16 oraha-12 čendlera i 4 franketa.
Iskopao sam rupe 60*60 i duboke 60cm,ubacio stajnjaka 10cm pregorelog ovčeg, 10cm zemlje i nakon toga sadnice.
Sadnice sam uzeo po preporuci od jednog prijatelja, korenov sistem je na oko odličan , dva puta su čepovane i zaštićene kalemarskim voskom i sad su visine oko 1,2metra.
E sad ide milion pitanja...
Dali ih kratiti još koj put(rekope mi prilikom kupovine samo posadi i ništa ne diraj)
Kada prvo i kako rezati? (dali tokom godine kratiti sve nisko što krene...)
Itd...
Svaki komentar je dobrodošao

Poslato sa SLA-L22 pomoću Tapatoka
 
Pa rekoše mi dve godine
To bi trebalo da je to nego u forumu za običan (domaći) orah čitah nešto da se juri veća početna visina stabla a na nekim snimcima na nekoj plantaži sam video da čendler granaju dosta nisko

Poslato sa SLA-L22 pomoću Tapatoka
 
Odma da kažem da se u orahe baš i ne razumem, ali ... posle dva čepovanja ovo bi trebala da bude treća godina kalemovima ja lično nebi sadio takve sadnice. Mada i za visinu mislim da je za orah malo 1,2m onda će prve ramene grane biti na 70tak cm. Uglavno ništa što se ne može ispraviti, za prijem će im trebati nešto više pažnje, a za visinu možda pustiti naj višlju granu pa iz nje puštati i birati buduće ramene grane...
 
Odma da kažem da se u orahe baš i ne razumem, ali ... posle dva čepovanja ovo bi trebala da bude treća godina kalemovima ja lično nebi sadio takve sadnice. Mada i za visinu mislim da je za orah malo 1,2m onda će prve ramene grane biti na 70tak cm. Uglavno ništa što se ne može ispraviti, za prijem će im trebati nešto više pažnje, a za visinu možda pustiti naj višlju granu pa iz nje puštati i birati buduće ramene grane...
Ok hvala na odgovoru.
Pokušaću da ih dobro polijem ove godine pa kad se prime videćemo

Poslato sa SLA-L22 pomoću Tapatoka
 
Ako ne istera posle cepovanja ( to jest kracenja stabla na 30 cm( 1 m / 1,5 onda nije nesta redu ili je u pitanju zalivanje ili sadnice nisu dodre. sadnica dvogodisnja trebalo bi da buse visoka od 1,6 do 2,4 metra ovo je iz iskustva posadio sam oko 200 sadnice pre 3 godine
 
Cendler iz Turske rodio prve godine u drugoj godini nisam skidao sve ostavio sam po jedan komad ploda i uverio se u kvalitet tog oraha mekan da se lomi beo i ukusan sta treba drugo orahu pozz
 
Super. Samo nije mi jasno ako si ga kratio na 30cm kako je rodio...
I dali ja moje sadnice visoke 1,2m u proseku da kratim ili da čekam jun pa da skidam sve t.j ostavljam samo dve suprotne kako videh na nekom ju tub video?

Poslato sa SLA-L22 pomoću Tapatoka
 
Nisam objasnio dobro,nisam mnogo znao o orahu pa su mi savetovali da kratim na 30 cm drugi kazu na 1 do 1,2 metara ja sam resio da poslusam i jedne i druge sve sadnice koje su bile prave i dobar korenov sistem imale kracene su na 1,2m one su rodile,ostatak su kracene na 30 cm krajem aprila a do oktobra narasle od1 ,5 do 1,8m i to prave ko svece ,tako da sam zadovoljan i planiram da posadim jos oko 200 komada na jesen ove godine.
 
Zanima me čime bi trebalo prskati orah u prvim godinama...
Treba li tokom prvog leta kratiti granlice koje kreću nisko..
Unapred hvala na odgovoru

Poslato sa SLA-L22 pomoću Tapatoka
 
Koji su kraceni na 30 cm skidam sve, samo ostavim jedno noj jace tek avgusta skidam bocne grane. ovi drugi sto su skraceni na 1,2 do 1,5cm skidam odmah,prskam marta plavim uljem,maj jun antrakol ineki akaracid ,a krajem avgusta ,,saturn i letol,, tako radimo ja i drugari pored mene oni imaju oko 400 stabla jedna u 3 g jedna zasadena novembra 2019 god
 
Poz
Primili su mi se svi orasi, nekih par komada tek krenulo ovih dana a na desetak ima i po koj oraščić
Hvala na savetu i podršci
Skidam sve sem četri najviša izdanka, polivam, oprskah dva puta insekticid i akaricid(prskao lešnik pa ostalo) i zasad izgleda super


Poslato sa SLA-L22 pomoću Tapatoka
 
Nazad
Vrh