Opadanje i čupanje vune kod ovaca

dali se u zimskim uslovima to preporucuje,mislim ta procedura koju pominjes?

---------- Poruka napisana u 19:19 ---------- Prethodna poruka je at 19:17 ----------

Ako nije iscupala wunu,werowatno suga,jos ako se cese,ili grize to je to sigurno,kupi jednu ampulu NEOSTOMOSANA rastwori,i sundjerom natopi samo taj pecat.


---------- Poruka napisana u 19:29 ---------- Prethodna poruka je at 19:19 ----------

Sudeći prema slikama to je klasična šuga.Točna dijagnoza se može postaviti pregledom pod mikroskopom.Ako se ovce usput i često češu , nema dileme.Cjepiti sa Ivermektinom , Dectomaxom, Alfamec, Ivomec ili slično.
Kupanje po zimi ne dolazi u obzir.
Tretirati sve životinje u štali, ponoviti za 7 dana.
Bilo bi potrebno i cijelu nastambu dezinficirati, Gamacid -D ( aktivna tvar diazin), Neguvoin (Triklorfon), Taktic (amitraz), ili neko zamjensko sredstvo po preporuci veterinara.,
Dali se te inekcije smiju davati skotnim ovcama,jer sam cuo od jednog veterinara da nije dobro vakcinisati skotne .?E sada sta on koristi od tih inekcija ja ne znam.
 
Dok Dejan ne uhvati vremena da odgovori reci cu ti ja.Kupi jednu ampulu rastvori u 4 litre tople vode,i cistim sundjerom natopi samo ta mesta zahvacena sugom.a,kad ih osisas 20 dana kasnije okupaj ih kompletne ovim sredstvom,tad je i toplije vreme i kupanje im nece smetati.
Ovca je sjagnjena,a ne skotna.bolje nemoj nista davati dok se ne ojagnji.inekcija je stres,ali jos veci stres je hvatanje i drzanje zivotinje dok se inekcija ne da.A,i nemas potrebe da zuris,suga jeste ruzna bolest,ali nije vredna rizika od pobacaja.
 
neostomosan je skuplji i koristi se uglavnom kod pasa,imas ektanon,stado mora celo da se tretira(kupa),objekat preprski jacim rastvorom tako da trebaju letnji uslovi,ivermektin je odlican(ponoviti posle 2-3 nedelje) nema ogranicenje kod bremenitosti(kad je sugarac u pitanju)-nadam se da se dr.dejan26 slaze.ovce mozda jesu na prvi pogled manje zahtevne ali kada se hrane 365 dana pravilno ne cupaju vunu,rase ili melezi su sada naprednije,plodnije itd pa stim ishrana mora biti optimalna prema onome sto daju,razne slame,treberi,seno loseg kvaliteta itd ne zadovoljavaju potrebe grla,jos ako su objekti bez adekvatnog provetravanja.redovna upotreba premiksa ili bar mineralnih lizalica resava problem,al ne dva tri dana nego 365 dana
 
eto,kod mene je sve ispostovano,nemam razloga da lazem,ali opet se pojavilo.kupao sam neocidolom dva puta u razmaku od 2 ned.jedino sto ivermectin nisam ponovio,jer je u uputstvu pisalo da se tretiraju jednokratno.
 
Savo slobodno Ivermektin (Promektin) posle 14 dana, ništa im neće biti.Nekadašnji Invertin, koji je prozvodila Pliva Zagreb je bio zakon, ovo su mnogo slabiji preparati.
 
premix Milkivit Ovivit,dajem 3 kg na 100 kg koncentrata,a taj koncentrat dobijaju svaki dan.a lizalica u kolutu domaceg proizvodjaca Amstel.svih 365 dana u godini.Ako uspem da nadjem probacu i sa Shaumanovom lizalicom.
 
Skeniracu ovih dana delove iz knjige o ishrani ovaca,sta je potrebno za proizvodnju vune,mesa itd.ako nije nekakvo metabolicke poremecaje koji su vezani za lose izbalansiran obrok onda su raznorazna gamad,suga,vasi itd,provetrenost objekta,ako je kod vise grla onda je problem kome treba ozbiljno pristupiti,a ako je kod jednog grla e sad, bog ce ga znati.koristim lizalice u ishrani ovaca jer jednostavno nisam siguran dali svaka ovca dobije sta je potrebno kroz koncetrat koji ne dajem bas svaki dan u stvari siguran sam da ne dobije.
 
Da li lizalice okacite da vise ili vam stoje u valovu?
Ove koje ja koristim su u kolutu,u temi stalska oprema za koze i ovce na strani 10 mozes videti kako sam ja to resio.
Vidi se da su ove lizalice koje mirko koristi jako kvalitetne i imaju bogat sastav.
Sad sam uporedio sastav lizalica koje ja koristim i ovih koje mirko koristi,u ovim domacim ima vise magnezijuma,ali u ovim nemackim ima vise cinka,selena i joda.cudno,ali te nemacke su i jeftinije.da nema neko predstavu da li se mogu nabaviti kod nas?
 
Poslednja izmena:
Evo par sitnica o vuni

1hbbxz.jpg
34ns38k.jpg
fxlch.jpg
2mg9kr8.jpg


Kada se procita o sta je sve potrebno za porast vune na kraju se pitate da li ovcama bas sve to fali,posto se sumpor pominje kao najbitniji element za vunu velika verovatnoca je da upravo on fali,posto su ovce zivotinje i ne znaju da pricaju one obicno u prirodi pokusavaju naci ono sta im ne dostaje,posto im je cimerka iz stada pristupacna one pribegavaju cesto cupanju sopstvene vune ili cimerkine,jer sumpora u vuni ima u cvecoj koncetraciji.kao sto sam pominjao par puta obrok treba biti IZBALANSIRAN(MINERALI,VITAMINI ITD)pa nece biti problema.
 
Za mnoge premixe ja smatram da su oskudni u nekim mineralnim materijama,iz razloga sto se pakuju u Srbiji,a opet primorani smo da ih kupujemo,pa bar onda da uzmem najbolje ponudjeno na trzistu.
 
Postovane kolege,
imam 5 ovaca koje se trebaju janjiti u februaru.
Interesuje me dali postoji mogucnost da se kroz ishranu ovaca i jaganjaca omoguci jaganjcima dovoljno selena i da nemoraju dobijati inekcije selena.
 
Nazad
Vrh