Okvašivači

Јел тај оквашивач има неку сврху или је само још једна у низу да се извуче још који динар од нас.
 
1000din je litra, ako ides 100l po jutru mozes da uradis 20kj.
U principu ima razlike izmedju lepka i okvasivaca.
Zadatak okvasivaca je da smanji povrsinski napon vode, tako kad kapljica padne na list da moze lagano da se rasplini a ne da klizne sa lista.
Ne mogu da crtam ali npr bez okvasivaca kap vode izgleda O, a sa okvasivacem oo(zamislite da su ova dva mala slova o spojena skroz).
Postoje i lepkovi oni imaju drugu akt.materiju koriste se u vocarstvu i secernoj repi u borbi protiv cerskospore.
Npr PDV na okvasivac je 10%, dok je za lepak 20%.
 
Poslednja izmena:
Јел тај оквашивач има неку сврху или је само још једна у низу да се извуче још који динар од нас.
Ako te baš interesuje, možeš napraviti mali test - ne mora njiva, već saksije, i to bar 3:
#1 kontrola
#2 samo herbicid
#3 herbicid + okvašivač
#4 herbicid + drugi okvašivač
itd.

Savetujem da se pročita - https://www.extension.purdue.edu/extmedia/WS/WS-7.html - jer nije priča tako jednostavna kao što se na prvi pogled čini (temperatura vode i pH vrednost određenog herbicida su samo jedan od faktora, te mislim da je najpametnije raditi kako piše u uputstvu, a ne glupirati se da bi se uštedelo par stotina dinara po hektaru).

Ne mogu da crtam ali npr bez okvasivaca kap vode izgleda O, a sa okvasivacem oo(zamislite da su ova dva mala slova o spojena skroz).
Ljudi, ne mora da se crtaju te stvari kad postoji Google ;)

https://cdn.domyown.com/images/content/surfactant-chart.jpg



Wetout.jpg
 
Jedan moj kolega nikad ne koristi ni sa expres hemijom, njive su mu ciste-domacinske! Bezveze navodim kao primer al ne podrzavam.
Ja koristimi za granulisane herbicide pod obavezom! Uz Mezotrion isto, sad sam koristio i sa Fokusom Ultra. Vecinom koristim Magis u kolicini od 0,1% vode, ne peni i dosta je povoljan.
 
Mislim da ona izreka (u sve se mesa) treba da postane praksa, kod mene verovatno sa svim herbicidima. Ove godine i sa fluazifop p butil sam ga stavljao.
 
Nazad
Vrh