Okopavanje / freziranje voćaka

oktopod

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
4 Nov 2010
Poruka
6.507
Lokacija
Beograd
Zanima me pravilan način okopavanja voća, imam 50 starijih, 50 mladih pa mi nije teško i da svakom drvetu posvetim koji minut, tj da kleknem i odradim valjano :)

Konkretno, kažu da se sad u proleće okopava tako da se razgrne zemlja od oko drveta, ja sam tako uradio i vidim poentu, deo stabla koji je plitko pod zemljom je okružen vlažnim korenima trave, ima buba, larvi, tunela raznih...međutim kad se čovek zanese da sredi to krene malo motika i po korenima, kad skidam divljake malo recnem i koru...

Koliko je sve ovo kontraproduktivno, kako se pravilno okopava, ja sam frezom oko svake voćke razbio zemlju na sitnije pa onda motikom razvlačim metar oko stabla, pravim blagu rupu takoreći, nožem i slično odsecam divljake uz drvo i travu sečem i čupam, onu što je na samom stablu.
 
Pa sve radiš kako treba oktopode. ::svaka cast:: To se može tako kad je u pitanju manji broj komada, tj. onda bi i trebalo posvetiti toliku pažnju kad se može stići. Ja ću frezati voćnjak u jesen kad opane lišće i kad se izveze stajnjak. Naravno, neću moći obraditi oko stabla.
 
Hvala buraz, brinem se da možda ne preterujem pa sitnim oštećenjima korena i kore možda pravim još gore... :D

Jer negde je koren dubok, a negde samo što ne izađe :) negde kad secnem te divljake, ostaje golo drvo na tom mestu gde je bila izbočina tj odakle kreću divljaci.

Meni je žao što nisam još u februaru potanjirao, otvori se zemlja da primi kišu i ne stvrdne se koliko je sad recimo tvrda, a i trava se pravovremenije saseče :)
Sad sam tanjirao i "na vamo" i "na tamo", zatim pofrezirao sve na jednu stranu, ali sa malo rezultata, toliko je tvrda zemlja da mi se nije mučila tek opravljena freza, ventil je bio izgoreo ladno...
 
Ovako to izgleda, malo sam prećerao, ali očistih svako drvo prvo od zubače okolo drvenim prljem ručno, zatim isekoh sve divljake što odlomivši ih čekićem, što sekirom pa čekićem odozgo zacepio :D
Kao što se vidi trag od kreča, ja sam prvo isfrezirao okolo u dubinu, onda motikom razgrnuo zemlje na kile, ručno povadio zubaču travu kao arheolog iskopine, onda sam sve potanjirao i razbio te nanose, a ostale četvrtke lepo koje sam zalio pa malo zapeklo, al se lepo definisale, sad ću ako ne padne kiša da zalijem opet pa da navučem odmah kako zalijem malo suve zemlje i time malo i vratim na korenje pokrivač :)




Treba i oko ovih mladih trešanja da napravim levak tj malo raskopam:



A što jedno drvo ima istripovano dno :D

 
Zagrni to korijenje, ne znam zašto si ih toliko ogolio (skinuo zemlju s njih)? Nema potrebe za tim. Ovo sa trešnjama je sasvim ok. Inače lijepo i uredno izgleda!
 
Zagrni to korijenje, ne znam zašto si ih toliko ogolio (skinuo zemlju s njih)? Nema potrebe za tim. Ovo sa trešnjama je sasvim ok. Inače lijepo i uredno izgleda!

Naprotiv bolje je da budu i ogoljeniji nego pokriveni preko mere. Kora na korenu može da izdrži da je na vazduhu ali kora stabla ne može da izdrži u zemlji, a kad počne da propada pojavi se hiljadu problema.

http://www.dirtdoctor.com/organic/garden/view_question/id/484/
http://www.dirtdoctor.com/organic/garden/view_question/id/1144/
http://www.dirtdoctor.com/organic/garden/view_question/id/1424/
 
Normalno je i prirodno da korijen bude u zemlji a ne na vazduhu. Ne treba da budu zagrnut više nego što treba.
 
Dzionik ljudino, ako ti nije cim, potraži u kolekciji knjigu Dear Dirt Doctor : Questions Answered the Natural Way by Howard Garrett, skinuo sam je sa nekog od linkova koje si stavio ali ne radi PDF, neku grešku prijavljuje.
 
Aman ljudi od cega pravite problem!

Delovi stabla su koren, deblo, krosnja. Nadzemni delovi su deblo i krosnja podzemni koren. Prelaz iznedju korena i debla kod generativnog korena je korenov vrat koji kod vegetativnog ne postoji.
To je azbuka, drugi razred srednje poljoprivredne.

Oktopode, pazi da ne preteras sa frezanjem. Postoji dosta vocnjaka koje je freza unistila, licno sam ih video dosta, a dva ili tri sam licno vratio u zivot tako sto sam posledice frezanja otklonio tilerom (podrivac)
Ako je zemljiste nezahvalno (nesto teze, sa malo vise gline) freza stvara tzv pluzni djon, sloj koji sprecava aeraciju i kretanje vode kroz njega i biljke se bukvalno guse.
 
Jesam malo preterao, čak sam i capnuo par žila, mislio sam da sad rasčistim to pošteno od svakojakog jakog korenja trave zubače i divljaka koji su obuzeli neka drva, pa ću sad da zalijem sutra verovatno jer kiše nema i onda odmah na mokro da nagrnem malo zemlje preko...

Nisam baš svako drvo ovoliko izvukao da viri, ovo je ekstremni primer, vidi se na drugim slikama ostala stabla otprilike, pod ovim su bili mravi sa jajima ispod te račve :D

A od sad neću ni ići frezom striktno oko voćaka u krug, frezu verovatno neću više ni koristiti, samo tanjirača negde u ovo vreme i ranije, motika okolo, a onda posle da se kosi trava, volim da ima trave malo kad stigne plod, lepše za gaženje a i desi se kiša i vetar omlate plod pa bar ne pada u blato :)
Ove slike su na kraju, prešao sam tanjiračom redove...
 
Frezaj samo oko stabala ili total, a pojaseve između redova kosi, po meni je to najljepše. Nikad blata i uvijek milina za rad. Protivnik sam ogolijevanja korijena jer baš nikakve logike nema. Treba samo paziti pri sadnji da se ne sadi duboko i da mjesto kalemljenja ostane iznad zemlje. Sva mudrost.
 
I ja volim trave da ima, nego sam mislio da je potrebno malo istanjirati zemlju barem jednom godišnje....da ne zapekne :D

A koliko je bilo zubače i divljaka uz samo drvo, čitav venac se nahvatao u dnu, prosto nisam mogao to da gledam i ako možda nema neke vajde što sam počistio...

Nego šta bi na kraju, jel šteti da drvo ovako malo viri? Najviše buba, larvi, krtica sam video baš tu oko drveta na toj dubini koju sam iskopao, koriste korenje da se štekuju, pa me zanima da li će ih ovako biti manje jer je koren pri površini ili ću upasti u problem kod novog okopavanja što neću imati šta da okopam, a bube i ostalo će svejedno tu oko drveta da se zapate?

Koliko je znači ovo sve uzaludno tj samo šminkerski a koliko potreba?
 
Ma dobro je ništa ne diraj.
Po meni je uzaludno ako sada ništa ne zasadiš... jer jedino što voćkama smeta je trava i poneki korovi. Od cvetnica, štitarki, lukovičastih cvetnica ima samo koristi, kao i od biljaka koje se već koriste za zeleno djubrenje.
Ali je je sasvim neki drugi pristup...
 
Evo kiše da me mane muka :D

Narode, zemlja mi jeste glinovita, iako sam pre 2 godine pre sadnje mladih trešanja prvo svukao sloj zemlje da popunim jedan deo placa, zatim duboko izorao i isfrezirao, opet se stvara kamen na dubini preko 15 cm...da li je od ćaletovog freziranja 2,3 puta godišnje, ne verujem baš toliko, ali sam mu skrenuo pažnju da batali, sad smo izravnali plac pa može samo da se kosi i tako ćemo od sad.

Mene zanima kako malo da spasem situaciju, jedna mlada trešnja od jesenas oko koje nisam frezirao a napravio sam rupu oko 40cm sa 40 cm je kao ukopana u beton, ne znam od čega...dal da polako ašovom u krug rastresem, znači zabodem ašov pa malo pridignem čisto i tako svakih kad se setim pa vremenom nešto i bude?

Koji zeleniš mi savetujete da posadim da eventualno nadjača ovu zubaču i da neku korist zemlji?
 
Appleguild.jpg


Jedan od načina, više može da se nadje u literaturi o Permakulturi.
 
Pošto sam oko kajsija zalivanjem a ne pokrivanjem zemljom posle zalivanja napravio pločice od zemlje oko kajsija, iskoristio sam pauzu u kiši da te pločice razgrnem, a da sitnu zemlju od okolo nagrnem, malo više nego što je bilo pre razgrtanja tj malo sam više pokrio žile i stablo, primetio sam da gde su žile blizu površine izbijaju divljaci ko blesavi posle kiše...



A posadio sam i par nevena da vidim kako će da se šire...dal može neven uz koren ili on ide međuredno, koje cveće ide uz koren?

 
Kad već davim, da zaokružim... :)

Ovo što sam razbio "pločice" oko stabla se ispostavilo kao odlično, sad kiša kako pada danima lepo se vidi sve ispod krošnje da je blatnjasto, izgleda da one pločice ne samo što ne propuštaju vodu sem šta zapadne između njih, nego voda sa njih brzo i ispari pa se čini kao da od krošnje ništa nije palo na zemlju...a u stvari popločano :D
 
Nazad
Vrh