Ograda

Sto se tice zastite stada od pasa ako copor ima vremena moze da savlada svaku ogradu.Farmersko pletivo je pogodno bas zbog toga sto sprecava brz ulazak pasa u ogradjeni prostor i daje vremena vlasniku da odreaguje i zastiti stado.Ima ga razlicitih visina i najniza je 1 m,sa 8 horizontalnih zica kojesu u donjoj zoni razmaknute 5 a u gornem delu 10 cm.Osim toga sprecava i ovcu da se izvlaci napolje.Sto se tice cene mislim da je najisplatljivia ograda ovog tipa jer sam dosao do saznanja da je ima na nekim stovaristima u Valjevu poceni od sezdesetak dinara po m2,sto cu ovih dana i proveriti pa i vama preneti. :ppozdrav:
 
Poruka

Ljudi ne igrajte se da ubijate lutalice. Ja sam se izvuko za dlaku. Kaže mi komšija policajac kad pucaš na čoveka imaš x načina da se braniš po zakonu. Za pse je zakon jasan zatvor.
 
miladinovic je napisao(la):
da ali ako ih otrujes i ako ne priznas da si ti pucao ne mogu ti nista bez dokaza i tu je zakon jasan ::namigivanje::
Ljudi , ne igrajte se .. Nema tu sta da se priznaje ili ne, ako postoje dokazi, balistika, caura forenzika, dnk... Proslo je vreme kad smo se izvlacili na "nisam ja , majke mi" :ppozdrav:
 
Za sad se pokazalo da su naj jaci cuvari mali avlijaneri , koji kevcu i ne mozes da spavas od njih :haha: Ali, uspesno teraju lutalice. Ja imam dva vucijaka (muzjaka i zenku) ali , ne smem da ih pustim sa guskama i ovcama zajedno, pa to bi bio masakr. Betonski parapet je zakon. Pa ograda.
 
Moje skromno mišljenje je da nema boljeg leka od šteneta odgajenog uz krupnu ili sitnu stoku. Ako je živina u pitanju onda lovne rase zaobići i to je sva mudrost, uz relativno običnu ogradu.
 
Dobra ograda je najbolje resenje,ali cak i samo prisustvo pasa lutalica izaziva veliki stres kod stada.Ako su koze u pitanju,gubitak bi mogao da bude veliki, a isto tako i kod ovaca(ako su sjagnjene).Ukoliko po prijavi,nadlezni organi ne odreaguju uklanjanjem pasa onda smo prinudjeni da sami reagujemo.Sto se tice nacina,postoji ih na stotinu, ali najefikasniji su koncentrovani pesticidi i herbicidi.Dva pakovanja virsli,pa se to malo nafiluje i problem resen.Naravno opet kazem najbolje bi bilo kad bi nadlezni mislili malo i na ljude....ali...ne lipsi magarce do zelene trave.
 
fosters je napisao(la):
Da ponovim pitanje, kako se zateze farmer pletivo?

Možeš da ga ponoviš još par puta, ali ti na ovom Forumu niko neće odgovoriti, jer si novopridošli, a nisi se predstavio, što je pravilo foruma, a i čaršjski red. Bez ljutnje, svi hoće da znaju sa kim komuniciraju!!!

Uz dobrodošlicu klikni ovde: http://poljoinfo.com/index.php?topic=2.0 i napravi to sa par rečenica, ništa ne boli !!!

:ppozdrav:
 
Kao sto sam i obecao danas sam proverio tacno je farmersko pletivo ima na stovaristu Napredak -promet valjevo poceni od 61 rsd broj ima na informacijama pod tim imenom.Inace meni izgleda sasvim o.k i cinimi se da je najbolja kombinacija ona od metar visine iznad koje se zategne jos jedna bodljikava.Jasam kupio nekih dvesta metara pa cu ovih dana namestiti. :ppozdrav:
 
Zvao sam jednom šintera u Beogradu(Orka),budući da Lazarevački okrug pripada Beogradu kad je u blizini moje kuće i štale bilo nebrojeno pasa lutalica,koje su to prošlo leto podavile pedesetak ovaca u selu.Rekli su mi da će doći i nikada nisu došli.Lutalice su na sreću "nestale".Kako,ne zna se.Kroz koliko postova ste spomenuli - podići betonsku ogradu.Pa ne spada stoka u kriminalce da im se podiže betonska ograda.Betonsku ogradu treba dići tima što evidentno lažu da služe za zbrinjavanje pasa lutalica i tima što im je važnije koliko na broju ima pasa lutalica nego grla stoke.Predprošle godine su mi ispred kuće ukrali skoro nov kazan i nikom ništa.Koliko betonskih zidova treba da podignem u ovoj demokratskoj državi koja je kažu bolja od prethodnih uređenja pa time garantuje i veću sigurnost.Ovde još samo malo pa neće biti ničega više osim zakonom zaštičenih smradova i betonskih ograda.
 
@ Vebra.U pravu si batice 100%. I ja sam veliki ljubitelj pasa,uzgajam nemacke ovcare ali mora da se zna neki red~ja pse gajim iz hobija,a ovce ljudi gaje radi zarade i da bi preziveli! E to kad shvate ljudi koji upravljaju ovom nasom (nazovi) drzavom,nece trebati betonske ograde ili (sto jedan kolega na podforumu zivinarstvo) rece beton i celicna zica da zastiti zivinu od tvorova (jer su oni zasticena vrsta~te ih se ne sme istrebljivati). Otisli smo brate u "materinu" sa tim Evropskim propisima~ radimo ko' crnci,primamo platu ko' Rumuni,a porezi i propisi~EVROPSKI! Ali odosmo u off... :off_topic::udri::zli:
 
Vebra, ne betonsku ogradu poput zida... Nego, betonski temelj, parapet...Pa onda zicu! Parapet iz razloga jer prokopaju ispod zice, pa se provuku i naprave lom..Kao kod mene... Ili, ako nema parapet, iskopati mali rov, sanac dubine jednog asova ispred zice..to je dubina oko 30 cm, pa u taj sanac upustiti zicu , pa je vezati za postojecu i zatrpati..Jer, ako kopaju da nalete na ovu upustenu.. Inace, i ja imam ovcare, ali i dalje stojim da su naj bolji cuvari avlijaneri.. Bolji od ovih koji nas cuvaju po sluzbenoj duznosti!
 
@Crni tekir, domacine i majstore pecenjare... Tvoj Karalic je uvek prisutan, samo se malo manje oglasava..Ima se puno obaveza, mora da se radi, tako da se i nema vremena za kuckanje... Pozdrav Tebi i Tvojoj Porodici :ppozdrav:
 
jel pravio neko betonske stubove za ogradu sa pletenom zicom 120 visine. posto materijal (sljunak, cement armaturu) placam plus prevoz dal mi se isplati praviti 30 stubova ili da kupim gotove sa gratis prevozom. ne znam kako se prave i kolko kosta materijal za jedan stub. ako je neko pravio ili zna kako i ima racunicu extra bi bilo da mi kaze. pojasni malo
unapred hvala
 
Mislim da ti se ne isplati da praviš za 30 kom . Ja sam pre 4 god. plaćao stub 2,5 m visine i 10cm x 10cm tezine nekih 70 kg = 5 eur.U svakoj je bilo 4 kom. zice mislim ili 4 mm ili 6 mm,davno beše . E sad što se tiče prevoza to se već dogovaraš sa proizvodjačem ili sam . A kvadrat žice je sada oko 100 dinara pa računaj .
 
Ima li neko iskustva sa elektricnim mrezama za ovce,vidim da su oko 80 evra 50 metara,imaju kolje u sebi i hektar ogradis za pola sata,e sad koliko traju i koje su prednosti pored brzog ogradjivanja i nemogucnosti da udje kuce i koje su mane neznam
 
Vebra, ne betonsku ogradu poput zida... Nego, betonski temelj, parapet...Pa onda zicu! Parapet iz razloga jer prokopaju ispod zice, pa se provuku i naprave lom..Kao kod mene... Ili, ako nema parapet, iskopati mali rov, sanac dubine jednog asova ispred zice..to je dubina oko 30 cm, pa u taj sanac upustiti zicu , pa je vezati za postojecu i zatrpati..Jer, ako kopaju da nalete na ovu upustenu.. Inace, i ja imam ovcare, ali i dalje stojim da su naj bolji cuvari avlijaneri.. Bolji od ovih koji nas cuvaju po sluzbenoj duznosti!

Sa tim avlijanerima ima jedan drugi problem.Cesto laju i bez razloga,tako da nikada niste spokojni.Drugo,retko koji ima hrabrosti da se upusti u eventualnu borbu ,makar i kratkotrajnu,a u slucaju napada na stado desavalo se i da se pridruze napadacima.I najopasnija stvar iz licnog iskustva je ta sto njihovo prisustvo privlaci lutalice,mozda ponekad i vise nego samo stado.Tako da je ponekad bolje biti bez psa nego imati avlijanera.
Komsija ima sarplaninku,odrasla sa ovcama,celicna ogrlica oko vrata sa siljcima,4god.stara,pre dve godine copor lutalica napao mu i ovce i krave na pasnjaku,rezultat jedna povredjena ovca,4 lutalice raskomadane,jos dve ili tri su dobro isecene i jedan dekica polomljenih rebara jer je pokusao da spase svoju dzukelu kad je doslo do klanja,sarplaninka skocila na njega i survao se niz obalu u kanal!
Eh da mi je tako kuce,ogradu bih pravio od prutica!
 
Nazad
Vrh