Odgoj Nazimica

Jeste da moze da ode srcka, nego pregojene nazimice teze ostaju suprasne ,teze se prase .....
 
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
Nazimice stare 5meseci,majka cist jorksir iz polj.skole iz Svilajnca otac lep vepa ali nesto izmelezeno ( ima i domace i jorksira i landrasa)


www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
Praci ostavljeni za nazimice,sada su oko 30kg,kombinacija jorksir x landras......


www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
I jedno prase pijetrena slucajno uletelo za 4000din ima ga oko 17-18kg,ostavicu i njega za nazimicu,a kedza u pozaddini je za na razanj kad se bude zavrsila stala za ove lepotice:osmeh:


Hranim ih na sledeci nacin:

10% s.pogaca
5% st.kvasac
5% sun.sacma
30% st.brasno
3% kreda
3% premix
4% ovas
40% kukuruz
 
Danas sam spojio dve mlade nazimice, jedna ima oko 70 kg a druga oko 40 kg... Sad ova veca ponekad dira ovu manju, iako sam ih poprskao naftom... Jel moze jos nesto da se uradi da se nebi dirale ?
 
ma pusti ih par dana da uspostave hijerarhiju same od sebe. Malo ce manja dobiti koju ogrebotinu i posle dva dana sve ok
 
možeš par dana da im posoliš hranu sa nekim preparatom protiv kanibalizma, čisto da ih umiri dok se ne naviknu jedna na drugu.
 
Kako hraniti prase ostavljeno za priplod(Nazimica), dali davati da jede povolji ili obročno i koja hrana?
 
Не знам да ли је неко одговорио на пп. Углавном храните као и товљеника до неких 100-110 кг. Тада прелазите на оброчно храњење 2.5-3 кг дневно зависи од кондиције и страрости животиње. Са неких 7 месеци старости припуст.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Ja licno radim ovako. Hranim normalno do nekih 60tak kg. Onda odvojim one koje mislim da imaju potencijala tj. broj sisa jake noge i ostalu formu. Hranu kolicinski ne smanjujem, ali smanjujem proteine, premix normalno plus dikalcijum.
 
Ja ih hranim gotovom smešom za suprasne krmače sa 14 posto proteina, znači može povolji kao tovljenika, još malo bit će i lucerke napravim malo ispusta da nisu stalno na betonu i to je to
 
Imam 8 nazimnica od oko 90-100kg 6,5 meseci imaju. Od tih 8, 3 su osemenjene a ovi ostali nikako da počnu da traže. Promenuo sam im mesto, davao sam im kvasac i ništa.
 
Колико знам не. Од неког вируса, покварене хране(токсина) или стреса. На колико дана је побачај био?

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Nije bio pobačaj. Nego sam davao kvasac nazimicama koje još nisu osemenjene a jele su i one koje su osemenjene. Pa zato pitam, da li može da se desi da pobace zbog toga ili ne.
 
Imam landras nazimicu nema ni 6 mjeseci a već imala 2 estrusa i to baš stajala ko ukopana, e sad sa 7 ipo mjeseci njoj će biti 5 estrus jel to problem? Obično u tom periodu bude im 2-3 estrus
 
Није, следећи припуст слободно. Битно је да нису претешке. Сад је пракса да назимица са годину дана има 2 припуста.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Ok. Hvala, ona će u trećem estrus imati oko 6 ipo mjeseci i jedno 120 kg, nije debela pošto je hranim obročno
 
То је таман. На послу их вагамо и мора имати најмање 112 кг за припуст. То се ради на око 200 дана од рођења.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Do 100kg intezivni tov,nakon toga ona sto prodje zabpriplod ide u boks i hraninse obrocno koncentratom za krmace,pripust u sedam-osam meseci sa 140+.... Na prvom prasenju mora biti preko 200kg
 
Nazad
Vrh