Obezrožavanje teladi

Obicno se takvi bikovi iza imena oznacavaju sa pp kao na primer MUNGO pp
 
Imam jedno tele koje sam kupio koje je sad oko 300KG i nema rogove. Da li je to neka posebna rasa. Boja mu je tamno braon na crno sa belim flekama, izuzetno je robusan i napredan.
 
Boga Vam ljudi, kako se koristi ovaj električni skidač rogova, dehorner, ili kauter, ili lemilica... ???

Ugreješ i šta ? Koliko pritisnuti, koliko zadržati, kako izgleda rana, treba li je hiruški zbrinuti.. ???

Ko beše pisao da je koristio, Profesor ?
 
Poslednja izmena:
Jeste, ja sam obezrožavao telad na taj način ali je dosta neprijatan i za telad i za mene. Elem uključi se termokauter i ostavi da se ugreje. Ja sam za proveru da li je dovoljno ugrejan koristio štok od vrata koji je drveni. Prislonim vrh termokautera na dasku i ako počne da se puši i da se pali daska onda je bio dobro ugrejan. Pre toga sam u poslednje vreme davao lokalnu anesteziju, ali mislim da je bol toliki da to uopšte nije pomagalo. Nakon fiksacije teleta ide onaj ružniji deo. Napipa se pupoljak roga i trudi se da taj pupoljak bude na sredini vrha termokautera. Pritisne se snažno termokauter na glavu teleta, on spali dlaku, kožu, i bazu roga i ujedno kauterizuje krvne sudove pa nema krvarenja. Zadržite do 5-8 sekundi, sklonite termokauter. Nakon toga sam koristio cink vitaminsku mast radi bržeg zarastanja. Sad radim sa stikom obezrožavanje i to je gospodki posao u odnosu termokauter a da ne pominjem dobrobit teleta.
 
Poslednja izmena:
Ja sam izgleda uspeo kod mojeg teleta sa stikom da ga obezrozim ima dva meseca a rogova nema.:bravo:
 
Ma i ja bih pastom kao i do sada što sam, ali sada imam više teledai u telećaru, a nemam mogućnost da ih vežem pa se plašim lizaće jedno drugo, a kalijum hidroksid nije baš lepa stvar za jezik i njuške.
 
Jeste, ja sam obezrožavao telad na taj način ali je dosta neprijatan i za telad i za mene. Elem uključi se termokauter i ostavi da se ugreje. Ja sam za proveru da li je dovoljno ugrejan koristio štok od vrata koji je drveni. Prislonim vrh termokautera na dasku i ako počne da se puši i da se pali daska onda je bio dobro ugrejan. Pre toga sam u poslednje vreme davao lokalnu anesteziju, ali mislim da je bol toliki da to uopšte nije pomagalo. Nakon fiksacije teleta ide onaj ružniji deo. Napipa se pupoljak roga i trudi se da taj pupoljak bude na sredini vrha termokautera. Pritisne se snažno termokauter na glavu teleta, on spali dlaku, kožu, i bazu roga i ujedno kauterizuje krvne sudove pa nema krvarenja. Zadržite do 5-8 sekundi, sklonite termokauter. Nakon toga sam koristio cink vitaminsku mast radi bržeg zarastanja. Sad radim sa stikom obezrožavanje i to je gospodki posao u odnosu termokauter a da ne pominjem dobrobit teleta.

U potpunosti se slažem sa prof. dr. Seljak

Usput da dodam da horn stick, pastu za obezrožavanje i termokauter mozete naći na online prodavnici www.vetshop.rs
 
Pitanje za iskusne, da li ce uspeti, i ako treba ponoviti, kada? Teletu je sada mesec i po dana, a sa mesec dana sam mu tretirao rogove stikom. Izbocine od rogova se poznaju, ali deluju mi mumificirano i nisu se uvecale tokom ovih 15ak dana, stavise kao da su se smanjile.
9iejyb.jpg

29yob4m.jpg

29d7hva.jpg
 
Nazad
Vrh