Novosadski Institut

Ne u Silbasu u preseku sa jednom od glavnih ulica Brace Novakov u blizini dobro poznate kafane Nicic...

Ja sam sa sela i normalno kao svaki paor da volim sve pravo sto dolazi sa sela,da li sa sve sto ima broj uz sebe znaci i da je toliko staro?


Bolje da se sada vratimo na njivu...gde mi je i aktivno radno mesto vec nekih 10 godina,nemam skole i znanja da radim na drzavnim institutima(mozda u drugim firmama da),a i brate volim da budem sam sebi gazda
 
Ja od novosadskih sorti i hibrida koristim samo jos soju, davno sam presao na druge hibride sto se tice kukuruza a o povrcu da se ne govori. Onaj ko ne prati konkurenciju definitivno ce ziveti vrlo kratko. Da, institut je nekada imao zaista renomirana imena koji su stvarali sjajne sorte i hibride, moje licno misljenje je da je nauka na institutu, cast izuzecima, otisla u honduras i zato se desava ono sto se desava.
 
ljudi, kad se sve ovo procita od pocetka ispadne da je nsseme najgora semenska kuca na svetu.Ajmo malo realnije,Ja sam ovu oluju pokrenuo pa malo i da je smirim.Da su razmazeni, jesu,da se nisu prilagodili novim trzisnim zahtevima, nisu.Ali sto paor rece ima ju oni i dobrih strana,NS40, Rapsodija, ovde citam i da im se semena repe vracaju na utakmicu.Sorte soje ocigledno da nemaju neku konkurenciju van gmo trzista, jer bi neko vec usao na nase trziste.Sto se tice kukuruza mislim da tu najvise kaskaju za ostalima, tkzv energija klijanja nije ni blizu strancima (bar moje iskustvo).Mislim da im je zadnji voz za budjenje ako nemisle da prepuste i ovo sto im je ostalo trzista,borba za svaku kesicu semena
 
radivoj.nadlacki je napisao(la):
Da, institut je nekada imao zaista renomirana imena koji su stvarali sjajne sorte i hibride, moje licno misljenje je da je nauka na institutu, cast izuzecima, otisla u honduras i zato se desava ono sto se desava.
sjajne sorte i hibride, koje mi nismo imali s cim da uporedimo.
sejao sam ih i bio zadovoljan, jer nisam ni znao da ima bolje.
 
Sasa dobro je da si skrenuo pricu na ovu vodenicu,meni je krivo bilo sto su se neki vrlo negativno osvrnuli na seme ko je ja ponajvise sejem,isto kao sto bi svako reagovao da mu neki kritikuju auto koji vozi ili koji traktor ima a da on najbolje zna kako ga isti sluzi.Sa druge strane vidim da se paljba vrsi po srpskim brendovima a daleko od toga da i strano seme ne moze da podbaci.Probao sam i ja strano seme,nisam bio zadovoljan nekim stvarima ali nisam uzeo da pljujem po drugima,mene moj baba nije tako ucio.Ja sam zadovoljan domacim sortama i hibridima-prinosima,stoka bolje prihvata ovaj kukuruz i kao sto rekoh uvek sam dobio odgovor i sugestiju na razna pitanja.
 
na institutu mogu da kupujem jos samo seme krmnih biljaka posto tu jos nisam imao zamerki sto se kukuruza tice dosta polomljenih i nejednakih zrna me je odvratilo.sto se zita tice u sezoni 08/09 kad sam bio tamo imali samo novosadsku ranu cini mi se o ns 40 ni govora kontao sam da sam kasno isao po seme pa sam sledece 2009 god. poceo da zovem jos u julu na svakih 7 dana dobijavsi odgovor kako jos nema nista da bi zadnji put kad sam nazvao rekli da imaju samo dve sorte mislim europa i pobeda ili tako nesto ostalo su sve prodali(kad pre u tom kratkom roku) uglavnom bila je rec o starijim sortama a ja hteo rapsodiju ili ns40 da bi onda kod zaharija u emisiji dr. srbislav dencic
rekao da su pustili u prodaju ns40 ja sutradan nazovem institut kazu nema a nije ni bilo(pa ko tu koga j... pitao sam sam sebe)posle 10-tak dana pustili u prodaju seme ns40 bilo je reci na ovom forumu o tome kako je bilo vise kategorija semena uglavnom moje misljenje je da je upitanju neki ostatak od izvoza nisu mogli prodati napolju pa su tu prodali a prve godine je sve otislo u izvoz ovde nisu ni prodavali sto samo potvrdjuju moje sumnje da za nas ostavljaju samo najgore seme ja vec 2 god. sejem seme sa tavana nagodinu sejem kukuruz pionir f73 ili n01(rani za kombajniranje u zrnu) a u jesen 2011 ako budem sejao psenicu bice to najverovatnije balaton
 
tarana je napisao(la):
sjajne sorte i hibride, koje mi nismo imali s cim da uporedimo.
sejao sam ih i bio zadovoljan, jer nisam ni znao da ima bolje.

Stoji sto kazes ali, ipak, u ta vremena pre dvadesetak godina ni na zapadu nije bilo mnogo bolje..ipak nasi hibridi kukuruza vuku poreklo od americkih linija. Medjutim svet je prethodnih dvadeset godina isao napred a mi smo u svemu pa i u ovom aspektu ostali, da ne kazem zaostali. Uostalom sada imamo izbor pa nek seje ko sta zeli...sto se kukuruza tice ja sejem Pioneer :D mada moram priznati najbolji prinos ikad mi je dao Tyrex.
 
Do ove godine sam sejao isključivo NS kukuruze. Ove, od 15 jutara 5 će biti NS a 10 Pionir, da malo probam i ja te strance.

Na tu moju odluku je uticalo više faktora, od vlage u berbi (žetvi) do cenovne politike, (na kvalitet hibrida i prinos nemam zamerki). A i priče koje se čuju povremeno o kvalitetu semena imaju uticaja. Nije sve jedno kad čujete savet da je bolje sejati novije NS hibride od onih starijih (npr. 640), ne samo zato što su bolji već i zbog toga što ove stare u semensku proizvodnju daju svakom, pa se tu i progleda kroz prste po koja metlica, pa onda kad idete kroz kukuruze svi imaju lep klip a onda op, jedan ima malecki klip ili ga ni nema.

I sve to mi ne smeta toliko koliko ne mogu da razumem zašto ne mogu da budu ujednačena zrna u jednoj vreći. Bude svašta, jedno zrno duplo veće od drugog. A pre, dok su još mehaničke sejalice bile u modi mogli su da urade dobru kalibraciju. Što sad ne mogu?!
 
LIcno iskustvo lane ista grupa zrenja ista parcela isti predusev isto...ns Vs pionir mislim da ga je amerikanac presisao za oko 500kg. +za ns, kvalitet zrna +za amera, 5-6%manja vlaga,nazalost kvalitet zrna se neplaca.A tih 500kg razlike je upravo ta energija klijanja po meni.Mnogo manje stranca je falilo napolju
 
@sasa22 ja se slazem da su rapsodija i ns40s dobra semena takodje mi se svida i pesma ali je problem sta ta semena ne moze svako da kupi kod nas ja sam seme ns 40s kupio od coveka koji je veliki proizvodjac pa je u cilju promovisanja semena dobio seme da posije 1kj pa kad je posle zetve to propustio kroz selektor otisao sam po 150kg i posejao nekih 60 ari bio sam vrlo zadovoljan
 
tarana je napisao(la):
radivoj.nadlacki je napisao(la):
ipak nasi hibridi kukuruza vuku poreklo od americkih linija.


kanzas i kanzasova majka. ::namigivanje::

:D :haha: :haha: :haha: ali stvarno mozda su pionirov B23 i nas NS6030 rodjaci preko babe po zenskoj liniji :haha: :haha: :haha:
Post je spojen: [time]1267729884[/time]
_________________________________________________
sasa22 je napisao(la):
LIcno iskustvo lane ista grupa zrenja ista parcela isti predusev isto...ns Vs pionir mislim da ga je amerikanac presisao za oko 500kg. +za ns, kvalitet zrna +za amera, 5-6%manja vlaga,nazalost kvalitet zrna se neplaca.A tih 500kg razlike je upravo ta energija klijanja po meni.Mnogo manje stranca je falilo napolju
A jesi povaljo i domace ili samo strano ::namigivanje:: :haha: :haha: :haha:
 
ns 640 se uvukao narodu pod kozu, kao recimo kod soje sorta balkan. zasto bi povlacili sa trzista proizvod koji ima prodju u narodu. kada ga niko ne bude trazio necemo ga sigurno ni umnazati.
svake godine se priznaju desetine sorata i hibrida, siguran sam da to ne moze biti rezultat nerada i nestrucnosti zaposlenih u institutu.
ako ima nekih problema sa semenom, uvek mozete to reklamirati u institutu i dobicete adekvatan odgovor ili obestecenje ako je bilo problema sa semenom.
zeleo bih da jos jednom ponovim da svaka kesa sa oznakom ns seme ispunjava sve zakonske norme i propise.
sto se tice dorade kukuruza, radimo i na resavanju tog problema i nadam se da cemo uskoro biti 100% odgovorni za svako seme ns hibrida kukuruza.
a sto se tice zastite od strane drzave o tome nema ni govora. vecina zakona i propisa nam samo otezava posao. raznoraznim regulativama otezana je proizvodnja i dorada semena u srbiji, pa je lakse uvesti seme nego ga proizvesti u zemlji (bar kad je u pitanju suncokret). mada takva politika je na snazi u srbiji poslednjih deset godina.
svaka kritika je dobrodosla, a mi cemo se truditi da svojim radom i trudom stvorimo nove hibride i sorte koje ce vam uz nasu pomoc na vasim njivama doneti istu ili vecu zaradu u odnosu na konkurenciju. svako dobro svima.
 
Alo, ljudi, posmatram Vas danima kako se nad...vate, oko gluposti. Šta koga briga kome se šta sviđa. Neka svako šalje ono što mu odgovara. Vidim da ovde nisu čista posla. Većina od Vas su ljudi konkurentskih kompanija. Jasno je da su prisutni i Pioneer-ci, Singenta-ši, i Institut. Ovde nema ni jednog pravog poljoprivrednika, čisto pljuvanje najveće semenske kompanije u Srbiji. Pa naravno kad im smeta, jer nisu još u većem broju usr..i naše zemljište svojim prljavim genetskim otpadom, koji se više nigde ne seje, sem u zemljama trećeg sveta. Opaske na Institut nisu ni malo naivne, jer je očigledan razlog za to da se u vreme prodajne kampanje naruši i ugled i prodaja semena Instituta. Svako normalan to vidi i bolje se OKANITE toga, jer ako hoćete da znate, 90% ljudi koji su iz radoznalosti ili pod pritiskom promotera stranih semenskih kompanija, probali da seju te hibride, naredne godine su rekli SAD I NIKAD VIŠE! Ovo se sve radi zbog toga što te strane kompanije su u jedno momentu oduzele deo tržišta Institutu a sad ga KONAČNO GUBE, pa pokušavaju na ovako prljav način da ga grčevito zadrže. Zna se da su Institutovi i ZP hibridi najbolji za naše podneblje, sve ostalo je čista magla. Zato kanite se gluposti i umesto što pljujete nekoga kome niste ni do kolena, bolje se okrenite sebi, jer je ovo suviše providno i patetično. Mnogo će još morati da se načekaju da bace institut "na smeće" ( ovakvu glupost još nisam odavno čuo). Ne mogu da verujem kako se likovi u dosluho udružiše "sasvim slučajno" i baš oko iste teme, Instituta. Syngenta je toliko uspela na tržištu, da je čak napustila Novi Sad, reklama im na Masteru ne svetli, ne vidim je već danima, a Pioneer, čak pravi svadbarske ručkove po terenu i mami narod da poseju njihova semena, a onda ti isti ljudi kupuju u Institutu, jer ručak je ručak a prinos je prinos, a naravno i profit. Još jednom Vam lepo kažem, ovakve prljave podvale su kratkog daha i svako normalan vidi o čemu se ovde radi. Nego kupite ono što je provereno, genetski ne modifikovano i opalite po agrotehnici, pa onda upoređujte, čiji je klip bolji. Na kraju krajeva otiđite u vreme berbe na paralelna skidanja ogleda i merenja prinosa pa onda polemišite.


Edit by Šandor molim vas posetite ovu temu http://poljoinfo.com/caffe/za-nove-clanove-da-se-predstave/
 
ZCurcic imao sam pre dve godine problem sa tisom koja je kupljena na institutu vasa dorada seme je jednostavno ili istrulilo ili nejednako nicalo tako da nisam imao odgovarajuci sklop i sto se tice reklamacije nista nije moglo da se uradi navodno zakljucak sa vase strane je bio da seme tise nemoze da se tretira sa furadanom isti problem je imao i moj kum i jos nekoliko ljudi u selu i svi su imali tu partiju semena. :ppozdrav:
 
A ti bi mogao da nam se predstaviš pa da iznosiš svoje teorije o zaveri!!!
Ovo je samo diskusija što tebe to lično pogađa, otkud ti znaš da smo "svi" neki promoteri a ne paori, priča ti bezvze :ppozdrav:
 
Inace i pored tog loseg iskustva sa tisom juce sam bio na institutu i kupio 6030 7020 i tisu koja se jesenas odlicno pokazala sa prinosom. :D
 
U temi ns hibridi sam kritikovao hibrid 640 da ne shvate neki pogresno da sam u temu usao da bih umanjio ugled semenske kuce, ja sejem ns hibride juce sam uzeo u prodajnom centru NS u 14.45 h. 32 vrece semena, 6030, tisu i 7020 hteo sam i radan ali ga nije bilo ali 640 nebih uzeo ni dzaba da mi daju. Njega sam sejao pre nekih 7-8 g.zadnji put katastrofa::lose::kum mi je lane probao da poseje jednu vrecicu opet isto ::lose:: ::lose:: u mom selu neverujem da ga vise iko seje vec zadnjih 7-8 g. :ppozdrav: :veseljak:: ::spreman na sve:: Tek sam sada video da je stigla i ova poruka od groma jos ce ispasti da se i ja ne bavim polioprivredom jer sam rekao nesto lose o nekom ns hibridu ja sejem oko 50-60 kj.kukuruza a koliko ti sejes grome :sta: ne trebaju ovde na forumu samo pohvale tj. REKLAME toga imamo i previse kod djeda Zaharija. :haha: :haha: :haha: :haha: :haha:
 
grom je napisao(la):
...Većina od Vas su ljudi konkurentskih kompanija... Ovde nema ni jednog pravog poljoprivrednika...

Prvo pođi od sebe kad pričaš o pljuvanju... :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh