Nodgovorno koriscenje herbicida i steta po vinovu lozu

Učlanjen(a)
17 Mar 2013
Poruka
350
Lokacija
Sombor
Da otvorim temu pa ako neko ima nesto da doda neka se pise i vidi.
Pa i da objasnim o cemu je rec. Vec nekoliko godna unazad imam problem sa komsijom (moguce i da je neko drugo GOVEDO u pitnju ali cisto sumnjam) s one strane atarskog puta koji vec duzi vremenski period u vecoj ili manjoj meri ,,leci,, moj zasad nekim od herbicida za prskanje kukuruza. Probao sam pre neku godinu da malo pomognem lozi sa amin kiselinama ali efekat je onako osrednji. Odlucio sam da do pocetka sledece sezone da nabavim jednu ili dve lovacke kamere pa uz malo srece upecam doticnog pojedinca. Inace pocetak reda kao i sto se vidi na slikama je 8m udaljen od kolotraga puta a put je sirok 2m pa se treba razmisliti koliki idiot moras biti i po kojem vetru prskati da mi oprskas min 10m redova po dubini parcele . Samo da poludis. Pa evo i slike, na jadnoj sliki je i bagrem 2m visok uz moju ogradu a iza se vidi doticni kukuruz sa spaljenim sirkom . Cak ni slike nemogu da docaraju na sta to izgleda. Slikano je danas i tako 16 redova x 14m duzine
hUOQQS.jpg

hUOp3u.jpg

hUe3ZB.jpg


hUeo8J.jpg

hUek9j.jpg

hUeDtp.jpg
 
Nemoguce da toliko nosi
Puno je 14 metara kad bi pored samog stuba prosao prakalicom
Od stuba do stuba u redu je 7m i tako 2x. Da li je nemoguce neznam ali znam ono sto vidim. Jedina dobra stvar je da ni trava neraste. Herbicid je neki za sirololisne korove mislim. Pre 7 dana su u podne po vetru dosli sa prskalicom da prskaju sirak, ali sam bio u vinogradu . Prodjose 1 prolaz na na najudaljenijoj strani njive i odose posle toga. Interesuje me sta bi bilo da nisam bio tad u vinogradu. Mislim da su dovece isprakali jel se korov osusio sto se vidi na slici.
Ova ostecenja su se pocela pojavljivati pre toga znaci pre nekih 14 dana, i kako raste tako mlado lisce i izdanci se uvijaju
Prijavljivano poljocuvarskoj sluzbi pre 3-4 god ali nemaju nikakva ovlascenja samo se sacinio zapisnik i to je to. Tuzba je jeko tesko dokaziva bez vestacenja i nekih opipljivih dokaza . Dolijace meni ko god daje imam ja vremena
 
Poslednja izmena:
Овако Моносан зна да направи штету.
Нови листови су закржљали и ресасти.
Дешавало нам се да и постојећи род одбаци.
И следеће године буде проблем за резање.
Пробај са Исабионом да опрскаш.
 
Дешавало се овде , уз помоћ вештака доказивали су и добијали на суду.
Ми лично нисмо тужили.
Кажу за Матон да и до 40 м наноси штету на винограду.
 
Kod nas 3 reda sovinjona uzduz 400m poprskano verovatno vibalom posto je pored suncokret sav je stigao do duple zice rascenio se tera iz vrsika haos akko ce izgledati do kraja sezone videcemo
 
Velik pritisak,neke dizne sto prave veliku maglu sve se odbija od zemlje plus prskalica u najmanju ruku zakacena na neku rusendu i grane bar 1.5m od zemlje jel nemoze nize.. i kad na to sve dodas vetar odeee hemija preko par redi vinograda
 
Poprskano amino-kiselinama danas. Citam ono upustvo na bocici , racunam i sipam 100ml u lednju prskalicu 15l.
Pa se razmisljam tu nesto nevalja , lepo pise 2-3l/ha. Fon u ruke alplikacija za te stvari ...... treba 20-30ml/10l. Sta se desi kad ti mozak stane ali eto posle milionitog puta bakcanja sa preparatima da se i pogresi. Srecom su amino-kiseline u pitanju a ne nesto drugo.
Sad je samo interventno poprskano ovaj herbicidima unakazeni deo , sa sledecim prskanjem celog vinograda, sve ce dobiti am-kiseline nemoze da skodi
 
Poslednja izmena:
Preparat je AMIKSOL , a proizvodi Agrounik. Pre neku godinu sam koristio am-k proizvedene u Spaniji ali sad nemogu da ih nadjem a iskreno zaboravio sam i ime preparata, bio sam zadovoljan sa ucinkom pomoglo je.
 
Nazad
Vrh