Nikad ovako !

Tako i kod nas jedan,još onomad konjima,izvlačio stajnjak danima,kad je završio,pojavi se komšija preteći,da pokupi što pre sa njegove njive stajnjak,dok ga nije tužio :haha:

Tako i kod nas decko nadjubrio stajnjakom nekih 2 kj, pa kad otac izasao "na teren", upitao sina zasto djubri komsijsku njivu... Pa su "menjali njivu" za narednu godinu s komsijom... Kako su se nadali dobro su se udali... Ali ipak je za "nikad ovako"...
 
To je moj komsija uradio, isao je kod coveka da se dogovore, kako cujem, i nisu uspeli jer mu je gazda njive trazio abnormalnu cifru, priznao je krivicu u policiji, ima oko 180 ha semenskog suncokreta pod zalivnim
 
Eto znaci ipak postoji kvaka kod nas je covek koji je radio semenski kukuruz isto isao od ljudi do ljudi i molio da se nagode samo da mu neseju kukuruz u blizini njegove njive ko nije pristao njemu je isto ovako tanjiracom radio i kad dodju mup-ovci on bi priznao i platio stetu i to koliko procene on im je jos vise davao i cak im odradjivao svima zimsko oranje za dz!Inace za semenski suncokret tampon zona je oko 10km zbog pcela!
 
Kod nas kada je na imanju PD Semberije NS institut sijao sjemenski suncokret, a inace to niko ne gaji ovdje, jedan njihov tip sa jugicem obilazio susjedna sela oko parcele trazeci da nema ko slucajno merkatilnog. Onda je po dvoristima sacov'o gdje ima stabljika ili dvije posijane kao ukras, pa je ljubazno uz objasnjenje trazio da ih unisti, i mislim da ga niko nije odbio.
 
Ovd esvake godine bude sjemenskog suncokreta , milsim da je za NS , rade 2 firme kako kad koja . Nije nikakav problem jer niko neradi merkatilni suncokret , nekako nevolimo da volontiramo.
 
Taj što je ovo radio pa baš i nije strašno kao što kaže kolega Dragan Kovačev uvek može gore od onoga što vidimo pred sobom.Zamislite da su glavice od suncokreta sazrele da je 2 nedelje pred žetvu suncokreta to uradio onda bi bilo kuku lele samoniklog suncokreta bi bilo kolko oćeš a rešio bi ga se NIKAD!!!!
 
To je moj komsija uradio, isao je kod coveka da se dogovore, kako cujem, i nisu uspeli jer mu je gazda njive trazio abnormalnu cifru, priznao je krivicu u policiji, ima oko 180 ha semenskog suncokreta pod zalivnim

Pa, znaci ako ima 180 hektara semenskog suncokreta moze da jaše drugoga kako hoce????
 
Nije ni meni jasno zasto je ovo uradjeno, pa i ja cu dogodine da sejem semenski pa u krugu od 10 km cu svima da potanjiram suncokret, logiko moja, ili je glavni sa zemljom tajkun i drzi sve pa mu niko nista ne moze.Sta mene briga za tvoj semenski suncokret, ja sejem na moju njivu sta ocu.
 
Probao se covjek dogovoriti na fin nacin jos proljetos... Ovaj je trazio previse para pa je ovaj isao na svoju korist pretanjurati covjekovu njivu... Vidite da je priznao da je to uradio i zasto je to uradio. Da je ovaj cija je njiva bio imalo pametniji, mogao je dobiti sjeme soje za dzabe i ovaj bi mu jos i posijao i eto ih pare na brzinu.

Da mi ovisi o necijih 17kj moja zanjevana, sjemenska proizvodnja na 180hektara, pokusao bih se naj prije na sve moguce nacine dogovoriti s covjekom. Ako ne ide, idem linijom manjeg otpora sto je ovaj iz primjera i uradio. Potanjurao, priznao krivicu, platit ce odstetu i gotovo...


Tako je i u HR prolazila brza cesta kroz neke livade, mocvare u stvari. i ljudima su placali njihove njive na trasi koliko god su htjeli samo je jedan "pametan" ostao u sredini koji je trazio duplu cjenu, kad je vidio da su ovi pristali, trazio je jos... nakon nekih pregovora on opet povisi cjenu i tu su pregovori prestali. Udarili temelj s jedne strane, s druge strane i napravili nadvoznjak preko njegove livade. Kad je ovaj vidio da udaraju temelje Isao se dogovarati la je za dogovore bilo kasno...
 
@Bobo Pokazi u zakonu ili bilo gde da je ovaj covek bio obavezan prihvatiti ponudu jednog tajkuna koji je nastupio sa pozicije sile ili ucenjivacki?!Sta mene briga za ostale, vazno mi je da je meni lepo i bas me briga jer mi niko ne moze nista.Ako bude hteo da seje ono sto ja hocu, ako ne ja cu mu unistiti usev i niko mi opet nece moci nista.

Molim sve kolege da zamisle da se tako nesto dogodilo u Americi , kako bi se odvijale stvari.Prvo bi taj traktorista popio metak jer ulazi u tudji posed bez znanja vlasnika a onda bi taj nalogodavac platio takvu kaznu da bi je zapamtio za ceo zivot i jos bi zaglavio i zatvor.

Da li je vlasnik trazio previse para, u svakom slucaju je trazio manje nego sto ce sada dobiti preko suda.Po meni treba kazniti i nalogodavca i traktoristu pa ce samo da im se puši.
Ako u jednoj zemlji nema dovoljno uslova za semensku proizvodnju , onda se ona vrsi u inostranstvu , kao sto nam je rekao Momo Saric i gotovo, bezbroj je takvih primera.
Vlasnik zna da ima mogucnost da ga na sudu ojadi za neki lep iznos i zato mu je trazio povecu sumu.
I na kraju sto se pocinilac nije odmah prijavio policiji i priznao,nego je sacekao kada je policija izasla na teren, i nakon toga je se prijavio????
Pa isao je logikom, nece ni smeti da prijave policiji, ja sam ovde najjaci i mogu da radim sta hocu, kada je video gde ce otici stvari na sud , gde pomenuti nema nikakve sanse, onda se javio dobrovoljno.
Takvih mi i nije zao i neka ga oderu, to mu je skola za ceo zivot kao i svima nama koji smo ovo procitali i videli .
 
Poslednja izmena:
Pre bih rekao da ovaj sto je istanjirao zna da mu vlasnik ne moze skoro pa nista , jedino da ga privatno tuzi , sto moze da traje u nedogled i opet ce platiti manje nego sto je vlasnik trazio ,zna on to dobro ,zato je i uradio tako..
 
Ako je covek pokusao da se nagodi sa njime onda je ovaj necovek i tu nije pitanje tajkun ili glavni baja u selu i ostalo.Kada je kod mene lik sejao semenski dosao i pita mene sta ces sejati na toj njivi,a u pitanju je bilo mojih 5kj ja mu kazem kukuruz on me zamolio da sejem nesto drugo zbog izolacije i onda smo se nagodili da mi da njegovih 5kj na drugo mesto,a on je na mojoj njivi zasejao soju i dan danas smo OK bez reci grke ili bilo cega znaci netreba biti po svaku cenu necovek jer neznas sta tebe sutra ceka.A isto je moglo da bude tako ja da se kurcim da necu i onda kad dodje kukuruz pred metlicenje da ga on istarupira ili potanjira pa da se posle povlacimo po sudovima!
 
Pre nekoliko kaže mi kolega da se završio sudski proces u kojem je bio veštak posle 12 godina. To je mašinerija za otimanje novca, ko god može da izbegne neka to i uradi, radi svog zdravlja na prvom mestu. Inače poljoprivredni slučaj je u pitanju bio.
 
Osim toga semenska proizvodnja je od nacionalnog interesa i treba je pomoći a ne terati u je... inostranstvo. Setite se odakle nam lukova muva.
 
Ako je covek pokusao da se nagodi sa njime onda je ovaj necovek i tu nije pitanje tajkun ili glavni baja u selu i ostalo.Kada je kod mene lik sejao semenski dosao i pita mene sta ces sejati na toj njivi,a u pitanju je bilo mojih 5kj ja mu kazem kukuruz on me zamolio da sejem nesto drugo zbog izolacije i onda smo se nagodili da mi da njegovih 5kj na drugo mesto,a on je na mojoj njivi zasejao soju i dan danas smo OK bez reci grke ili bilo cega znaci netreba biti po svaku cenu necovek jer neznas sta tebe sutra ceka.A isto je moglo da bude tako ja da se kurcim da necu i onda kad dodje kukuruz pred metlicenje da ga on istarupira ili potanjira pa da se posle povlacimo po sudovima!

E pa Tomo nisu danas svi za dogovor.Kod nas semensku proizvodnju radi Matijevic.Jedan lik je namerno posejao kukuruz pored njih.Znao je i bio je na dogovoru.Posle ih je mrcvario koliko je ucenjivao.
 
Tako je to kad ti neko dodje na vreme za dogovor,ali kad je suncokret posejan i dobro nikao onda je malo kasno....
 
Sve je poznato oko ovog slucaja. Semenska proizvodnja je u pitanju. Istanjirano je zbog blizine merkantilnog suncokreta da se ne bi ukrstao sa semenskim. Pocinilac je priznao krivicu. Koliko znam sa drugim vlasnikom gde je 5kj potanjirano su se dogovorili a za ovu parcelu od 10ha koliko znam na sud ce da idu.

Znam za jos jednog coveka koji se dogovorio ranije i umesto suncokreta posejan je kukuruz u optimalnom roku.
 
Nazad
Vrh