Navodnjevanje šljive

staridjedo

Član
Učlanjen(a)
29 Mar 2009
Poruka
50
vi pisete o navodnjavanju: pa da li se sljive trebaju zaljevati?
ja sam mislio da sljiva ne voli vodu?
pozdrav
 
Odg: Navodnjevanje šljiva - dali one vole više vode?

Sliva voli vlazna cvrsta tla sa manjom insolacijom. Nezahteva polivanje ali se zahvali ako ga dobije.
Ako imas u blizini potoce ubaci bika i najesen nas zovi na prepek :ppozdrav: :cao:
 
Odg: Navodnjevanje šljiva - dali one vole više vode?

ivane sinko moj imam samo jednu malu sljivu i sad si mi dao do znanja zasto bas nije radjalo koliko bih ja zelio da radja vjerovatno zato sto je nikada nisam zaljevao?

pozdravljam te
 
Odg: Navodnjevanje šljiva - dali one vole više vode?

Nije u pitanje navodnjavanje,nije rodila zbog nekih drugih razloga.
 
Odg: Navodnjevanje šljiva - dali one vole više vode?

Nas dedo nije babu uspravio uznju ::namigivanje:: a to za oplodnju puno znaci :haha: :ppozdrav:
 
Odg: Navodnjevanje šljiva - dali one vole više vode?

ivane moj ivane jos se djedo neda:)
 
Odg: Navodnjevanje šljiva - dali one vole više vode?

Šljive itekako vole vodu!
 
da li neko zaliva sljive u ovim vrelim danima, dal se to isplati posto nemam prirodni pad vode i kolko i kako bi trebalo zalivati po sljivi
unapred hvala
 
sasamuze, ne bi trebalo zalijevati šljive po vrelim danima, pošto je zemlja zagrijana pa i ono vode što se da, pola ispari. A ni biljka ne bi trebala da doživljava temperaturne šokove. Najbolje je zalijevanje raditi rano u jutro, jer se preko noći zemlja ohladi. Nema neke gornje granice što se zalijevanja tiče, a srednja količina koju bi trebalo objezbjediti je oko 30l, a minimalna 10l/sadnica po turnusu. Takođe, veoma je poželjan i injektor da se prihranjuju preko navodnjavanja. On sa komplet flex crijevima, redukcijom i ventilima košta oko 60 eura.

U nedelju postavljam sistem kap po kap na još jednom dijelu, pa ću pokriti kompletno sve voćnjake sistemom.

A što se isplativosti tiče, itekako se isplati, što kroz odličnu kondiciju voćnjaka što zbog većih prinosa 20-30% i kvaliteta ploda.
 
Da li to znači da i u sistemu kpk je minimalna količina vode 10l po sadnici dnevno ili samo za klasično zalivanje (tj. kofa pa šljus)?
 
Da, s tim da "kofa pa šljus" nije dobro rješenje, ali bolje išta nego ništa. Ne mora svaki dan. Zavisi od padavina.
 
da li bi pored zalivanja trebalo i prihranjivati preko lista zbog slabije razmene materija po vrucini?

koliko cesto bi trebalo zapravo zalivati?
 
Pa zavisi od količine padavina. Treba je navodnjavati sa manjim turnusima vode oko 20-30l svakih 2-3 dana ako se može, a i više. Opet, zavisi koja će se količina davati od načina navodnjavanja, perioda navodnjavanja, oscilacija temperature itd.

"Šljus" je neekonomičan.
 
koji sistem preporucujete za navodnjavanje sljiva koje su sadjene na razmaku 6*6, u pitanju je vocnak star 15-20 godina sa raznim sortama sljiva i nalazi se na pola hektara kvadratnog oblika
unapred hvala
 
da li neko od vas navodnjava sljive i kako, jel imaju neki sistemi kao kap po kap ili nesto slicno
meni malo mi ne logicno sto neki crevom idu od drveta do drveta i zalivaju
unapred hvala
 
Naravno da ima kap po kap i slično, ima ko i šljivu navodnjava, ja lično zalijem crevom ponekad, jer se ne bavim profesionalno šljivom, imam 7 stabala, pa nemam računicu da sprovodim navodnjavanje i na nezgodnom mi je mestu na placu, ne znam kuda bih sproveo crevo da se ne gazi autom i traktorom, a i ne živim tamo pa mi malo frka da ostavim navodnjavanje bez nadzora nekad i po nedelju dana, video sam kod komšije šta se desilo kad je spalo crevo i samo pola sata išla voda punom jačinom, ruže su u pitanju i fino obrađena zemlja, sprala se velika količina zemlje da ne veruješ.
 
ja sam se raspitivao na vise mesta gde prodaju sisteme kap po kap ali niko od njih nije imao resenje za vocnjake svi imaju sisteme za vrtove
pa ako neko navodnjava sljive molio bih ga za savet kako to radi, hteo bih da pocnem od ove godine da se pozabavim malo sa sljivama, imam ih oko 70 komada ali do sad niko nije vodio racuna o njima od kako su zasadjenje. doduse imali smo samo 3 puta nesto sljiva za rakiju za 20 god od kad smo zaposeli dedovinu i poceli sa sadjenjem voca
unapred hvala
 
Vocar,može li neka informacija koliko orijentaciono košta metar sistema KPK.Znači ne mislim samo crevo nego kad se sve uzme u obzir a bez bunara i pumpe koji već imam.Puno hvala
 
Ja sam ove godine zalevao svoje šljive ( oko 2500 komada) cisternom i uz pomoć 2 creva kojima zalevaju 2 čoveka , nešto slično kao kad se peru ulice, naravno vodu nisam ispuštao pod pritiskom. Ispolevao sam preko 150 000 litara tj. svaka sadnica je dobila 10 do 15 litara po zalevanju, a to sam radio u razmaku na oko 7 dana. Šljive su mi starosti od 2 do 4 godine i mogu reći da su ove sa 4 godine imale po 30 kg roda i rod je bio krupan i sa puno šećera(21% mereno refraktometrom), a u pitanju je čačanka lepotica i rodna. E sad ova vrsta zalevanja je bolja od nikakve ali je daleko od efekta koji bi se postigao sistemom kap po kap. Nameran sam da u proleće postavim kpk na jednu parcelu ,površina je oko 1 hektar za probu, ali mi je problem što tu nemam bunar pa ili da kopam jedan, mada nemam ni struju za pumpu, ili da dovozim cisternom do jednog velikog suda pa da sipam u njega. Takođe ću zimus poraditi malo na sistemu koji bih postavio na cisternu a koji bi omogućio da jedan čovek vozi traktor i pusta vodu kad prolazi pored šljive a zatvara kad se šljiva prođe. Tako može da se pdradi negde 3 cisterne za jednu smenu tj negde 5 komada za ceo dan, što je zadovoljavajuće ali ako to radi samo jedna osoba. Ne znam da li da pustanje vode rešim nekim sajlama iz kabine ili je lakše ugraditi neki mali hidro klip, jer mi voda iz cisterne izlazi prirodnim padom.Svakako sam računao ali pošto su mi parcele usitnjene a nemam bunar na njima nego vodu dovozim sa strane kap po kap mi nekako gubi smisao.
 
Nazad
Vrh