Najbolji termin za oplodnju krmača.Saveti-Šta i kako?

У једном селу сам видео да један користи вијетнамско свињче неуштројено. И реагују само тако. А разлог каже: да би имао доброг нераста мора му правити избалансирану храну од 16-18 % протеина. И појешће 3-3,5 кг хране дневно. После ће прерасти мука га је уштројити. Месар ће нераста платити максимално 100 динара кг. Овако овај једе шта стигне по дворишту и шта добије стигао је до неких 100 кг и такав је већ пар година. А припуст в.о.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока
 
Ja licno mislim da je to previse hrane za nerasta jer ce se brzo utoviti i biti trom nece moci da skace na krmace, sada trenutno imam dva nerasta jednog manjeg i veceg, i generalno trose maksimalno dva kilograma hrane u dva obroka.
Inace ovo sa slike je manji i nazimica gde se vidi kako drzi usi, stajala je pod njim nije se pomerala.
Inace slike su od pre pola sata.

a0f2ada8d5026a6e68d372c63f50e37e.jpg
feab14120f963eeb8151caee3184f792.jpg


Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
 
Poslednja izmena:
А који је % протеина? Колико се крећу. Колико то утиче на квалитет сперме. На послу користимо колориметар(мери број сперматозоида у 1 мл течности) и кад стигне храна лошијег квалитета одмах покажу. Не треба други показатељ. Нераст мора имати бокс барем 5-6 м² за кретање. И наравно шетачи који обилазе букаришта њима је то још и мало. Најлакше се угоји дурок и велики јоркшир али се и то реши рестрикцијом хране.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока
 
Licno nisam racunao tacno koliko ima proteina. Pravim mesavinu, kukuruza, jecma, zobi i premiksa. Nisam do sada primetio neke lose reakcije da tako kazem.

Mislis li da ako je losiji kvalitet sperme da ce krmaca manje oprasiti prasica?
Ove godine mi je prosek po krmacio bio skoro 11 prasica a kod nazimica 8.

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
 
Не би било лоше повести рачуна о премиксу и витаминима. Добро се показао ферти-б и ферти-с. И кад иде на скок не би било лоше предходни дан или два умешати декстрозе или обичног шећера у храну да му даш енергије. Или сваки дан мешати у храну.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока
 
Nemam iskustva sa sprejom, ali kada bi imao nerasta najlakse bi prepoznao da li su usle u estrus, stavis ga u boks do njih i ona bi stalno isla uz ogradu do njega dignutih usiju.
U svakom slucaju obavesti nas kako deluje sprej

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka

Evo da se javim u vezi spreja...Pre 3 dana usla u estrus (pozadi crveno) i ovo joj je inace drugi estrus od kupovine pa sam hteo d osemenim jednu.Prsko sam joj svaki dan i pre i popodne sva 3 dana i nije htela da stoji.Vestacki sam osemenio treci dan,i nakon toga za 12 h jos jednom,jedino je bila mirna dok je jela pa smo samo onda mogli.
Sprej nista nije uradio.Da li sam dobro uradio to sto sam je treci dan osemenio tu nazimicu i pocetak cetvrtog ili sam trebo drugacije.Koji dan je najbolje u ovom mom slucaju kada nece da stoji?
I kolega Sapatnik da odgovori ako vidi poruku,po vasem misljenju kako bi bilo najbolje kada miris ne utice na stojanje?
 
Могли сте већ други дан кад је стојала (односно ушла у еструс) да је осемењавате ујутро и увече па док стоји зато што нису све јајне ћелије зреле у исто време. Спреј се генерално користи да би се појачао еструс односно да не би дошло до појаве тихог еструса. На фарми смо то избацили пре 10-так година. Лично мислим да је то мало касно за припуст(4-ти дан). Код назимица може да траје еструс 4-5 дана, код крмача максимално 2. Али опет не знам колико сте ви испраксирани да препознате прави еструс. Највећа шанса за оплодњу је 24-36 сати од почетка еструса. Запишите датум првог припуста и пратите. Ако је остала супрасна од 10-12 дана би требало да дође до појачаног апетита а од 15-18 и добитак на маси(стомачић). Ово је неки ај да кажемо тривијални начин утврђивања не мора бити тачан. Ако сте у могућности односно ако локални ветеринар има ултразвук најбоље би било извршити преглед од 24-25 дана од припуста.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока
 
А што се тиче саме оплодње(вештачко осемењивање) најбоље је кад сама стоји и нема јурњаве по обору. Већ сам писао ако сте сигурни да тражи а врти се преградити је са вратима или палетама у ћошак и припустити је. А да би дошло до еструса важан је стрес. Промена начина исхране, промена обора, одвајање да буде сама, ставити је у бокс са другим свињама са којима није била да се потуку дан-два па је опет вратити у групу где је била опет ће се потући. Ако је одвојите само јој дати воде и хранити је једном дневно(пола оброка) 2-3 дана па опет вратити у групу. Сипати јој пива 1 литар дневно да попије. Хормон нека буде последња опција зато што може доћи по поремећаја циклуса. И дође до ситуације где назимица једном или ни једном тражи и никад више. Или стално тражи никако да остане супрасна. Зато је важно записати датум првог еструса и на основу њега предузимати следеће кораке да не би од скупе назимице испао товљеник 2. или 3. класе. Битно је и да не прерасту односно да не оду преко 150-160 кг. Најбоље је је радити све ово што сам написао од 110-130 кг.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока
 
Prasići odbijeni prije tri dana, krmača stoji kao ukopana kad staviš ruku na nju spoljašnjih znakova nikakvih i normalno jede, šta raditi?
 
Спремај сутра ујутро нераста или вештачка оплодња. Прати је вечерас и сутра ујутро како се понаша. Ако је све како треба обично траже на 4-ти, 5-и дан.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Битно је да она не бежи и да се не промаши еструс.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Код назимица је вулва веома отечена и црвена кад тражи. Што је крмача старија ти симптоми су слабије изражени.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Да ли си пробао да им убациш ланац? Пластичне флаше лопте и томе слично, ма колико то смешно звучало. Постоји неколико разлога зашто то раде. Колико има животиња у боксу односно колико једна животиња има места(м²). Да ли су исте старости, какав је амбијент(вентилација, светлост, температура) и на крају храна. Који су премикси и како једу по вољи или оброчно.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Lanac nisam, ubacivao sam im flase. Sto se tice mesta imaju i previse, razlicite su starosti. Trenutno ih drzim u zatvorenom prostoru svetla goru 24h. Hranim ih 2 puta dnevno.
 
Нешто их стресира. Имао сам таквих проблема и обично је била нека ситница(храна). Дешавало се да подивљају кад се упали трактор и мотокултиватор у дворишту. Исто тако непознати гласови или чак утовар прасади свињокољ или било шта за њих ново. Сад у сваком боксу имам ланац и циглу. Невероватно како оглођу циглу.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Nazad
Vrh