Mlečno govedarstvo

Nemam analizu uree ali probacu podici malo. Suncokret uzimam neki peletiran pa meljem. Probacu uzimati pogacu ako nadjem.
 
Hm.

Ima budućnost za imanja, koja imaju DANAS toliko i idu dalje.
Znači uvečavaju proizvodnu po grlu i dižu broj grla.

Nažalost nama okolina diže trošak života.
I pošto svako želi, da omogući deci i okućanima standard bar proseka, mora zaradit xy par mesečno.

Moglo se nekad sa 5 kravica, može se i danas.
Ali samo da se ima standard koji je tada bio.
Nema grejanja u kući, sem u kuhinji smederevac, nema kupatila, nema kola, za sve je 533/539, kupi se šibice, so i ulje, nematelefona.
Odeča se nosi dok izdrži, dečiju nose sva rodbina, kad je dete preveliko za nju, da se nekom kome paše...
 
Poslednja izmena:
Mislim da i u budućnosti u Centralnoj Srbiji gazdinstva koja budu gajila 15-20 krava plus prateće kategorije će biti odrziva. Nema svuda resursa za konstantno proširenje. Uska specijalizacija ekološki nije odrziva, tako da će manje farme se lakše prilagoditi buducim zahtevima. Sa druge strane prosečna veličina gazdinstva koja se bave proizvodnjom mleka u zemljama koje su slične po reljefu a znatno su naprednije u tom poslu je tu oko 15-20 krava plus prateće kategorije. Mislim da je ključ u optimizaciji, smanjenu troškova kao posledica loše reprodukcije, zdravlja i neželjenih izlucenja.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Kako me nervira sve ovo oko mlijeka. Trenutno je post i vjerovatno dosta manje mlijeka se trosi. Nas otkupljivac testira mlijeko svakih 15-20 dana na alfatoksin. I uvijek je rezultat bio 0.02 ili 0.03 sad najednom 0.16. Kako najednom 8 puta veci alfatoksin kad radim sve isto uvijek. Poceli su da prijete skidanjem cijene. Mozda ima veze i sa prelevmanima koje je Srbija uvela.
 
Opasno su se nameracili. Izgleda da je previse mlijeka trenutno. Lokalna mljekara je vece proizvodjace obavijestila ranije a malim je prije dan dva podijelila obavjestenje od 1.4 nece otkupljivati mlijeko sa aflatoksinima. Ne moze se za tri dana nista uraditi. Ja se vec spremam bice sira i kod mene od prvog aprila :LOL:
 
Данас је једно од удружења произвођача млека имало састанак са министарком пољопривреде. Овде можете прочитати целокупан извештај, а издвојићу део са министаркиним одговорима:

Odgovor ministarke na ovo trenutno stanje koje smo joj mi izneli u mlecnom govedarstvu je sledeci:
1. Prelevmani ce ostati na snazi do 30.juna ove godine bez obzira na veliki pritisak iz Brisela tj.EU.
2. Vlada Republike Srbije ce doneti uredbu do kraja sledeće nedelje za konditorsku industriju. Tacnije konditorska industrija ce biti subvencionisana kupovinom domaceg mleka u prahu. Na taj nacin smanjice se uvoz mleka u prahu a nase domace mlekare ce se osloboditi zaliha. Zalihe trenutno iznose 15 do 20 miliona litara mleka. Na osnovu ove uredbe konditorska industrija bi trebala da povuce od 1500t do 2500t mleka u prahu sto su trenutne zalihe.
3. Ministarstvo poljoprivrede ce izvrsiti dodatnu kontrolu mlekara kod kojih je doslo do pada cene mleka na otkupu. Utvrdice se da li zaista postoje opravdani razlozi za dalji pad cene.
4. Vrlo brzo ce u Narodnoj Skupstini biti usvojen zakon po kome ce se raspisati uredba o subvenciji za zenska telad oteljena u 2023. godini. Svako zensko tele ce kvartalno dobijati po 25000 dinara do navrsenih 24 meseca starosti. Ukupno ce to iznositi 200 000 dinara.
5. Nakon ovog usvojenog zakona isto tako po uredbi ce svaki litar mleka predat mlekari imati pravo na premiju bez ogranicenja minimalnih kolicina po kvartalu.
6. Lidl kao najveci trgovinski lanac u zemlji ce uzimati domace mleko koje ce dalje siriti po regionu. Jer jedino on nema ugovor sa Imlekom i prisutan je na drugim trzistima.
7. Javni poziv za genetiku ce biti raspisan 18. aprila, za tov 20. aprila, za krava tele 10.04

Na kraju ministarka je rekla da ce sve ove mere dati prve rezultate za mesec dana a stabilizacija trzista ce biti na leto. Da cena mleka nece biti kolika je bila pre ovog pada jer Evropa je u ratu i cena mleka tamo je oko 40 evro centi i plus imaju subvencije od svojih vlada prilikom izvoza.
Da na zalost oni proizvodjaci sa 3, 5, 7 i 10 krava nece biti rentabilni i morace da ugase svoje farme.

Колико знам, ово је први јасан и недвосмислен став неког из државног врха да „мали“ произвођачи (из неке гране пољопривреде) морају да угасе своју производњу. По статистици другог удружења коју сам недавно прочитао, то је 96% газдинстава са кравама који имају 69% крава.
 
Žujka se ne zajebava, oko 34l mleka . :)

415257956_686924000306385_6750418850566039379_n.jpg
 
Da li se nekome desavalo da krava po nekad smanji mleko drasticno. Kod mene se desilo pre 5-6 dana da sam uvece pomuzao svega 6l mleka na muzi a sutradan ujutru 20l.Evo veceras se to opet desilo,ne znam ni dal je 6l bilo u kanti a videcu sta ce biti sutra ujutru.
Krava se svaki dana isto hrani i u isto vreme muze,izolovana od spoljnih uticaja da bi bio neki stres u pitanju ili slicno. Da li ima neko ideju sta je to i da li je imao takvih iskustava. Inace krava trenutno redovno daja 13-14l po muzi.
 
Ne moze da se "goni " na 6 dana,a osemenjena je 28.01 i nisam primetio da je trazila tako da je verovatno stelna.

@Matić pa da spustila je par litara na dnevnom nivou,ali ove ogromne oscilacije jutro-vece mi nisu jasne.Jutros sam opet namuzao oko 20 l posle jucerasnjih manje od 6.....
 
Imam jednu takvu simentalku koja mi cedi mast litražom, sada je steona i jedva čekam da je zasušim jer jede k'o dve krave a mleka nema.Kratko drže litražu, to me nervira kod simentalca a ima i problema tipa ketoze i gro gluposti koje pogađaju crnog holštajna.
 
Nazad
Vrh