Malina - berba i cena 2014

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kada govorimo o aktuelnoj ceni maline mozda nije nebitno istaci i neke odredbe Zakona o zastiti konkurencije(Sl.gl.rs br.51/2009 i 95/2013).
Član 9 "Povredom konkurencije u smislu ovog zakona smatraju se akti ili radnje učesnika na tržištu koje za cilj ili posledicu imaju ili mogu da imaju značajno ograničavanje, narušavanje ili sprečavanje konkurencije."
Član 10"Restriktivni sporazumi su sporazumi između učesnika na tržištu koji imaju za cilj ili posledicu značajno ograničavanje, narušavanje ili sprečavanje, konkurencije na teritoriji Republike Srbije.
Restriktivni sporazumi mogu biti ugovori, pojedine odredbe ugovora, izričiti ili prećutni dogovori, usaglašene prakse, kao i odluke oblika udruživanja učesnika na tržištu, a kojima se naročito:
1) neposredno ili posredno utvrđuju kupovne ili prodajne cene ili drugi uslovi trgovine;"
Član 16
"Zloupotrebom dominantnog položaja, naročito se smatra:
1) neposredno ili posredno nametanje nepravične kupovne ili prodajne cene ili drugih nepravičnih uslova poslovanja; "
A mozda je zakon i nebitan u celoj ovoj prici?
 
Poslednja izmena:
Kako moze zakon biti nebitan ? Šta nam ostaje kada iskljucimo zakon ? Motke , alatke, oruzje . Zar smo dotle dosli , zato sam se sinoc i pitao zar mora premijer da se mesa i u ovaj problem. GDE SU NAM TE INSTITUCIJE KOJE TREBA DA SPROVEDU POSTOJECI ZAKON , KOD NJIH TREBA DA KRENEMO SA MOTKAMA A NE DA MALTRETIRAMO GRADJANE PO ULICANA.
 
@ ibrkic i @ Boyla

Da li ste išli u inspekciju da prijavite narušavanje zakona, pošto oni mogu da izađu po prijavi građana. Ovako od piskaranja iz sobe po internetu nema pomoći.

@ Boyla

Mislim da pozivanje da se fizički neko napadne sa tvoje strane, mislim daješ preporuku da se članovi inspekcije napadnu motkama.

Ne bi škodilo da se malo arzmisli pre nego što se našto napiše.
 
https://www.facebook.com/groups/1506130302938483/ Jel ovo vilamet otvorio?

- - - - - - - - - -

Kako pricaju ovde kod mene u komsiluku ja nisam slusao radio Arilje kao da je cena od 230 dogovorena neznam jel to tacno ili je ono sto je babi milo


Ovo gore nije Vilamet Arilje - imali su svoju fejs adresu ali sad ta adresa nije aktivna . Nemojte ni pokušavati da ih nadjete na int jer ih nema.

Cena nije dogovorena .


Ovo za član zakona nije loša ideja .
 
Ovo gore nije Vilamet Arilje - imali su svoju fejs adresu ali sad ta adresa nije aktivna . Nemojte ni pokušavati da ih nadjete na int jer ih nema.

Cena nije dogovorena .


Ovo za član zakona nije loša ideja .

Cena nije dogovorena to je tacno vilameta nema da se oglasi sta dalje da se radi jer vucic je apelovao na hladnjacare oni ne daju i sta sad nikom nista
 
ovo je bila godina koja je obecavala dobru cenu( zbog svega sto se desilo) , a ispalo je drugacije po mene i bolje od ocekivanog ( moja prosecna cena ove godine prelazi 195 dinara) jer sam mislim u postu o ceni maline za 2013 god 26,1,2914 napisao da je cileancima isplaceno od 1000 do 1300 pezosa sto mu dodje oko 158 dinara, nasi hladnjacari su ispratili svetsku cenu cak neki platili i vise , verovatno mogu bolje i da prodaju od ovih iz arilja jer drugacije a logicko objasnjenje ne postoji
 
i tako prodje svo ludilo,mitinzi,pretnje tipa odosmo u Beograd na sastanak sa PREMIJEROM BRE, i niko da kaze ljudi uspeli smo ili ljudi eto mi smo pokusali sve sto je u nasoj moci i nismo nista uradili. ovako jutros me zove covek i pita hocu li i ja u ponedeljak traktorom za Bg? O cemu se radi,prica ko kako hoce i kome sta odgovara jer se ne zna apsolutno nista. Hvala na saradnji,ja se iskljucujem iz svih daljih diskusija oko cene jer ne vode nikuda i odoh da berem kupine:cao:
 
i tako prodje svo ludilo,mitinzi,pretnje tipa odosmo u Beograd na sastanak sa PREMIJEROM BRE, i niko da kaze ljudi uspeli smo ili ljudi eto mi smo pokusali sve sto je u nasoj moci i nismo nista uradili. ovako jutros me zove covek i pita hocu li i ja u ponedeljak traktorom za Bg? O cemu se radi,prica ko kako hoce i kome sta odgovara jer se ne zna apsolutno nista. Hvala na saradnji,ja se iskljucujem iz svih daljih diskusija oko cene jer ne vode nikuda i odoh da berem kupine:cao:

NEMA OD CENE NISTA !!!!!!!!!!! Sve lopov do lopova nepada mi vise na pamet da idem na mitinge i zevam bezveze.A vilamet cuti nista bre nekazu nigde ih zivih nema da se oglase da kazu ejjjjjjj ljudi uspeli smo ili nismo uspeli
 
@ novii
Da li je po vama cinjenica o dvojnoj ceni maline nepoznata pa na osnovu toga zakljucujete da to treba ja da prijavim inspekcijskim organima.O cemu vi govorite.Neka inspekcijski organi rade svoje poslove.Ja nisam nadlezan da im dajem instrukcije.
Sto se tice vase kvalifikacije o mom tekstu kao "piskaranju iz sobe" ja vas samo upucujem da pogledate sve moje tekstove na ovom forumu a mozete da vidite i koliko se ljudi zahvalilo.
Inace forum i dozivljavam kao mesto za razmenu misljenja.Ne znam sta je on drugo.
A sad o samom tekstu.Tekst sam pisao u prvobitnoj nameri da se obratim ovde ucesniku foruma pod" imenom" vilamet 2012 i da ukazem na postojanje Zakona o zaštiti konkurencije izricito zbog razloga da nam to bude jedan od argumenata u pregovorima za jedinstvenu cenu maline.Jer je vec istaknuto da je u pitanju narusavanje jedinstvenog trzisnog prostora.A to samo potkrepljujemo i navedenim zakonskim odredbama.Za nasu tvrdnju dobijamo jako uporiste u zakonu.To je smisao mog upucivanja na navedeni zakon.
Na kraju teksta moja recenica glasi:A mozda je zakon i nebitan u celoj ovoj prici?Ko zeli da vidi pravi smisao teksta zapazice dva bitna detalja:rec mozda i znak pitanja na kraju.Samo sam izrazio sumnju da kada je rec o ceni maline mnoge odluke se donose iza scene.Da li je to nekom nepoznato.Navedenom recenicom sam samo istakao da to ni meni nije nepoznato, a da pozivanja na silu nema ni u jednoj mojoj reci.
Neka ovo bude moj poslednji tekst na ovom forumu i oslobodicu prostor za ove pametnije i iskusnije.
 
NOVI U pravu ste nije mi bila namera nikoga da pozivam na to delo a nemam ni pravo. Svoje frustacije i probleme covek mora da resava sam od kolektivnih akcija nema nista. Izvinjavam se forumasima bio sam pod utiskom kolega iz Arilja i Ivanjice koji su gajili velika ocekivanja od premijera po pitanju cene maline, a imam i licni problem sa drzavnim organima. Naime u sporu sam sa kompanijom Dunav auto vec treca godina , u aprilu dobijem presudu vracam se na posao Dunav se ponovo zali a predmet jos ,posle tri meseca, nije stigao na Apelacioni sud. Danas u Valjeskom sudu u pisarnici nadjemo predmet sakriven. Pa zar to nije za MOTKU.!
 
novi u pravu ste nije mi bila namera nikoga da pozivam na to delo a nemam ni pravo. Svoje frustacije i probleme covek mora da resava sam od kolektivnih akcija nema nista. Izvinjavam se forumasima bio sam pod utiskom kolega iz arilja i ivanjice koji su gajili velika ocekivanja od premijera po pitanju cene maline, a imam i licni problem sa drzavnim organima. Naime u sporu sam sa kompanijom dunav auto vec treca godina , u aprilu dobijem presudu vracam se na posao dunav se ponovo zali a predmet jos ,posle tri meseca, nije stigao na apelacioni sud. Danas u valjeskom sudu u pisarnici nadjemo predmet sakriven. Pa zar to nije za motku.!

to je tcno imali smo svi u arilju velika ocekivanja od tog sastanka ali na zalost nista ja sam najvise besan na vilamet jer se uopste neoglasavaju pa sta smo mi budale bas sam se razocarao
 
-Sirogojno kompani-i dalje dosledan sebi,jos uvek na 155 sa prevozom,uz komentar,ko god drugi da obeca povecanje cene,da od toga i trazimo.Za njega nema ovozemaljskog zakona iliti dogovora,ali nadamse da ni njega nece zaobici svevisnji neizbezni propis,ali treba se nadati onoj narodnoj-Mozes kako hoces,ali nemozes dokle hoces-
 
Hajde narode da probamo razbistriti neke stvari oko maline. Cuo sam od vucica kada je na tv izjavio da je malina i kupina berzanska roba, znaci kako berza pokaze to nam je. Kljucni problem je to sto neki karteli hladnjacara manipulisu berzom tojest prave monopol a drzava tu ne intervenise a morala bi, i mi tu imamo sansu ostvariti napredak a ne da ocekujemo da premijer narredi privatnom preduzetniku da plati malinu toliko i toliko. To vreme je proslo. Znaci primeniti antimonopolske zakone , traziti od ministarstva da se malina kao kompletna oblast uredi ,brendira , pa da se posvetimo proizvodnji i nadmetanju ko moze i ume vise i bolje da proizvede maline sa garantovanim srpskim ukusom i mirisom a ne da poljsku prodaju pod nasu pa holandjanin kupi u marketu srpsku a ona ista poljska. Ja mislim da je to jedini pravi put sve je ostalo zajebancija cista.
 
Ja jos danas da preberem Mikeer, eventualno jos jednom i zdravo sa ovom temom, za ovu godinu.To je sto je, neko zadovoljan, neko ne, ali vazno je da smo mi zivi i zdravi. Idemo dalje.......
 
Jes da sam se banovao...al evo krsim pravila lepog ponasanja...? da se oglasim na ovoj temi pa opet BAN.
Moju Pol..u berem na 800 m/d ..nabrano 1300 kg ,mislim da nije 1/3- ina obrana. dok traje berba kupine

Za sad je dajem po 230 i 250 din Kvantas i Rusko trziste ....? koje prestajeeee. a uskoro ce i kvantas da jenjava...?

Danas berba blizu 200 kg oko 120 kg odneli kvantasari ...a jedan nije mogao doci po svojih 80-ak kg tako da sam bio prinudjen ili da dam hladnjacarima na 150 ili 160 din ...?

Posto je nesto jace od mene ...?? i OVAKAV KVALITET nemogu dati ispod 200 din ...? znaci da je MORAM prosipati...? ili da je ne beeerem...????

Pa umesto da je prospem 80-ak kg ja se odlucih da je poklonim hladnjaci br 1 sa kojom sam prvo svake god pocinjao al posto nisu imali sluha za kvalitet ..nisu ni pratili cenom....tako da sam bio prinudjen da pretrcavam..(od predraga do nenada) .

Jednostavno sam istovario i napustio otkupno mesto uz insistiranje da mi pare ne trebaju na cenu od 150 din....? Isti su letos trecu klasu isplacivali po 230 din A ja im veceras odneo prvoklasnu.

Smatrao sam da je uzvisenije da im poklonim nego da je prosipam....sto cu i ubuduce to isto uraditi sa drugim hladnjacarima ako budem morao kvalitet da dajem po ispod 200 din..? Siguran sam da je to donja granica realne cene..

Dajem im za pravo da uz guaranu se hlade i podsmejavaju se nasim od sunca borama . I sedoj kosi od stresova zbog cena GORE -DOLEEE...?? i neka kalkulisu koliko moramo po ha (15 tona+) Ako je to moguce svuda postici sa ovakvim vremenskim neprilikama...?????????

@ JOKISIC kako li se Vi provodite sa sa Vasom Polanom....? Javi se da se cujemo... izgubio sam Vas broj...?
Svim postenim malinarima :ppozdrav:

BAN...?
 
Bravo Pole to je mali potez velikog coveka koji nije spreman potceniti ni znanje , ni sposobnost, ni ispecene bore,svoj kvalitetan rad pred organizovanom bandom. Ako imaju malo obraza i stida valjda ce i njima pocrveneti obraz.
 
Ko izgubi obraz jednom,taj ga vise nema. Cini mi se da je vreme da se ova tema privede kraju... ionako se cena ne trazi na kraju berbe,vec pred berbu.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh