Kvalitet vode koja se koristi za navodnjavanje

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.341
Lokacija
Apatin
Mada su u pitanju varijacije na temu, voda je toliko bitna za biljke koje se gaje, da bi se na to trebala obratiti pažnja. Ovde mislim pre svega na pH vrednost, koja je od ključne važnosti.

Nisam ni malo upućen kako je stanje na terenu, ali sa svim sistemima koji rade na ubacivanju hranjljivih materija u vodu koja služi za zalivanje, verovatno su razvijeni i neki koji kontrlišu kvalitet. Ja sam naveo pH vrednost, jer sam pročitao istraživanja vezana za gajenje cveća, a i sa gajenjem povrća verovatno nije drugačija situacija.

alkapuro_ph_chart.jpg
 
Naravno da je Ph vrednos veoma bitna u vodi jer koliko je vodeni rastvor se brze usvaja od strane biljaka kada je vrednost neutalnog karaktera..
 
Ovo sam napisao da bi se u praksi malo videlo na šta se obraća pažnja i na šta bi se trebala obraćati pažnja. Na onu gore sličicu sam slučajno naletio, ne bi bilo loše i da se kod nas tako nešto skocka i napravi, samo sa nekim jednostavnim informacijama.
 
interesuje me gde ima da se kupi merac ph i ec vode da nije nesto spektakularno skup, znaci nesto jednostavno za upotrebu da bih mogao da korigujem dodavanje prihrane, takodje iskustva starijih bi dobro dosla, uzeo sam 2 cisterne od 1000l za zalivanje sistemom KPK pa me interesuje da li moram imati posebno dozatron odnosno venturi sistem za prihranu ili prihrana moze da se dodaje direktno u cisternu?
 
Koriscenje Venturi uredjaja za prihranu je bolje tehnicko resenje, jer se rastvoreno djubrivo bolje izmesa sa vodom. U velikim cisternama i rezervoarima moze se javiti talozenje mineralnog djubriva (ukoliko je ispust nesto iznad dna), ili pak prevelika koncentracija u startu, a posle nista tj. prakticno se ono sto je dodato hraniva, ispire u dublje slojeve (ako je na samom dnu, sto je retkost).
Osim toga, koriscenjem Venturija imate jedan dobar sistem pracenja, koliko djubriva se trosi u odredjenom vremenu i na odredjenu normu zalivanja (to mozete i u toku rada sistema da pratite, i po potrebi korigujete).
Slazem se da su najvazniji parametri analize vode, pH vrednost i Ec.
 
Ovako, sto se tice ovoga u vezi venturija, iz mog dosadasnjeg iskustva ja radim kako mi je rekao kornelijus, razni prijatelji i mnogi ljudi iz sela koji imaju iskustva. U 2 cisterne od 2000l sipam vodu. Ona odstoji jedan dan malo se smlaci i pustam zalivanje, a ako je potrebna prihrana sipam kemiru u 10l vode to se istopi za manje od 5 minuta 100% znaci sve se istopi - nema taloga. sipam pola kante u jednu cisternu, pola kante u drugu i teraj. Nemam nikakvih problema za sada sve super radi, nema zacepljenja nikakvih, sve iscuri do zadnje kapi, sve se moze regulisati vrlo lako, zeljena doza i zeljena kolicina vode. Za ljude koji nisu imali iskustva sa ovom tehnikom zalivanja da kazem da je pritisak u KPK crevima odlican, potrebno je 1,5h da se isprazni 2000l, creva imam 12 komada od 30metara duzine. Znaci ne zelim da kazem da je venturi los, naprotiv, ali ovo je licno meni bila jeftinija varijanta i prakticnija kojom dobijam isto u potpunosti.
 
Da li neko ima iskustva sa pojavom žabokrečine u buretu ili cisterni iz koje zalivate? Elem, svake godine proizvodim rani rasad lubenice i zalivam ga (kantama) vodom iz bureta (400 l) koje povremeno punim, jer mi je česma daleko od plastenika. Posle zalivanja bure pokrijem najlonom da ne bi voda isparavala, jer se nalazi u plasteniku. Zalivanjem rasada tom vodom, dolazi do pojave žabokrečine na površini zemlje u čašama za rasad (što ograničava rast biljaka i utiče na vodno-vazdušni režim supstrata), kao i na samim zidovima bureta, ali ne toliko izraženo. Kako da se rešim toga?
 
takve probleme imam i ja ,ali cuo sam ovo ne mogu da proverim jer nemam bunar od 140 metara. ovako su mi rekli: posto imam buseni bunar od 54 metara , da bi trebao probati sa vodom iz 130-140 metara i onda se ne bi stvarala ta takozvana zabokrecina /ti doticni probali sa akvarijumom bunar 54 metra posle 7 dana menjaju vodu , bunar 140 metara meseca dana izdrzi voda . sve je moguce .....ko ima mogucnosti moze proveriti i kod rasada .....
 
Punim cisterne vodom iz vodovoda sa cesme, posle mesec dana pocela je blaga pojava zabokrecine na cisternama, a kada su dosla cesca zalivanja cisterne su bile sve prljavije. Oprao sam cisterne ali posle 2-3 nedelje opet ista prica, jer voda kod mene odstoji oko 20sati u cesternama, pa se odma pune nakon zalivanja. prakticno non-stop je voda u njima i stvara se zeleno na zidovima. Da napomenem da filter moram da perem svaki dan. No nije mi to problem vec kako se resiti zelene mase ''zabokrecine''???
 
ljudi pomagajte!!! zacepila mi se kap po kap creva :sta:. imam 2 cisterne od 1000l u kojima voda stoji kao sto sam rekao i ima algi, plus filter sa sitom koji perem redovno, ali u kpk crevima zbog kvaliteta vode pojavljuju se alge na zidovima kao i na mestu gde su kapaljke. kako sada da operem sve to i sa CIME, postoji li resenje ili moram sva creva da vadim napolje unutra su paprike i paradajz u toku je berba :sta: hvala svima unapred!
 
ljudi pomagajte!!! zacepila mi se kap po kap creva :sta:. imam 2 cisterne od 1000l u kojima voda stoji kao sto sam rekao i ima algi, plus filter sa sitom koji perem redovno, ali u kpk crevima zbog kvaliteta vode pojavljuju se alge na zidovima kao i na mestu gde su kapaljke. kako sada da operem sve to i sa CIME, postoji li resenje ili moram sva creva da vadim napolje unutra su paprike i paradajz u toku je berba :sta: hvala svima unapred!

- Sredstva za čišćenje sistema za natapanje i prihranu

Antiblock l - otopina fosfata, brzo i učinkovito čisti mikrokanale sistema za navodnjavanje od kamenca i nečistoća


Ali to će opet da ti se pojavi i nije uopće u pitanju kvaliteta vode zelene alge se stvaraju samo u dodiru sa savjetlosti zato svaku cisternu obajaj crnom bojom tako da nema ni malo svjetla i više se neće stvarati alge.
 
Hvala na brzom odgovoru, sad sam malo zbunjen - bio sam ubedjen da je do kvaliteta vode...koliko sam razumeo kupim taj preparat sipam u vodu u cisterne pustim normalno zalivanje (da li smeta biljkama?) i to ocisti creva+okiten+kolena+sva ostala nepristupacna mesta. Sto se tice farbanja cisterne moze li malo detaljnije ili klasika uzmem crnu boju ili sprej i preko bele plastike zatamnim sve da ne prodire svetlost. Zanima me samo gde sva ta zelena masa (alge i necistoce) izadje posto kroz kapaljke nema sanse jer su se zacepile pa sad imam trenutnu situaciju da na primer 2-3 biljke ne dobijaju uopste vodu a 4-ta dobija normalno jer tu kod nje kapaljka nije zacepljena.

p.s. Gde moze da se nadje u Srbiji taj preparat?
 
Poslednja izmena:
- Sredstva za čišćenje sistema za natapanje i prihranu

Antiblock l - otopina fosfata, brzo i učinkovito čisti mikrokanale sistema za navodnjavanje od kamenca i nečistoća


Ali to će opet da ti se pojavi i nije uopće u pitanju kvaliteta vode zelene alge se stvaraju samo u dodiru sa savjetlosti zato svaku cisternu obajaj crnom bojom tako da nema ni malo svjetla i više se neće stvarati alge.
Zato meni nije bilo jasno odakle mi alge ove godine u filteru a ono vjerovatno zbog providnog crijeva od motora do filtera a prije toga nije bilo.
 
Sto se tice farbanja cisterne moze li malo detaljnije ili klasika uzmem crnu boju ili sprej i preko bele plastike zatamnim sve da ne prodire svetlost.

:sta: Превод:
затамнити ≠ офарбати у црно ..
Собу могу да затамним и белим ролетнама !! :osmeh: Шта више не препоручујем фарбање у црно не правиш соларни колектор , а ни биљчице нису баш пресрећне кад их заливаш с врелом водом осим ако не планираш да куваш парадајз директно на њиви а и пластика ће краће траје ако је термички малтретираш.
само обезбеди да буде непровидно а са чим ћеш то зависи тога шта имаш под руком и колко си осетљив на естетику
 
spec1986;5482[QUOTE je napisao(la):
. Sto se tice farbanja cisterne moze li malo detaljnije ili klasika uzmem crnu boju ili sprej i preko bele plastike zatamnim sve da ne prodire svetlost.

p.s. Gde moze da se nadje u Srbiji taj preparat?[/QUOTE]

Uzmi običnu crnu boju i oboji cisternu u crno da voda nema nikakav dodir sa svjetlosti. A neprovidno možeš da napraviš i sa bjelom žutom i bilo kojom drugom bojom ali tada voda ima dodir sa svjetlošću i nisi ništa učinio.

Nisam iz Srbije i neznam gdje može tamo da se nabavi.
 
Очигледно је потребно да објаснимо појмове ..
светлост пада на неки објекат .. укупно је 100% или 1.
r+a+t=1
r - рефлексија ( део светлости који је одбијен од материјала) ( рефлексија 0.9+ огледало )
a - апсорпција ( део светлости који је потрошен у матријалу ) ( апсорпција 0.9+ црна површина)
t - транспаренција ( део светлоси који прође кроз материјал) ( транспаренција 0 нпр шперплоча с каквим год оћеш фурниром буковим ил храстовим :osmeh: )

код тог резервоара ако мислимо на оне коцкасте резервоаре од 1м3 на палети .. рефлексија и апсорпција су реда 10% зависности од дебљине и остане ти једно 70-80% светлосит која уђе у резервоар .
непровидан = t=0 ! .. Фарбај чиме оћеш може и на туфнице ако обезбедиш слој боје кроз који не пролази светлост ..
Умотај ко мрмот у алуминијумску фолију па ћеш имати сребрни :osmeh:
 
Imam kap po kap u voćnjaku i ovo je 4-ta sezona kako radi .Bunar je kopan na 50 met. Imam veliki filter ,koji je sam u početku zalivanja stalno čistio ali uglavnom od mikronskog peska ali evo 2 god. je čist i ponekad ga proverim . Pred početak svake sezone otvorim laterale da očistim creva . Izadje tu svakakvog djubreta evo i slike :

Uploaded with ImageShack.us

A ovako mi ove godine izgledaju kapljači ali ne svi ,uglavnom pri krajevima laterala.


Uploaded with ImageShack.us

Da li neko ima iskustva kako ovo sprečiti ili ublažiti ? Teža varijanta mi je skidati prati i vraćati .
 
Premazi esencijom,skida sto posto.Ili hlorisi bunar jednom godisnje,sredstvo je 350 dinara,ima za 15m kubnih.Pre neki dan sam kupio u poljoprivrednoj apoteci.
 
Nazad
Vrh