Kupina sezona 2018. plasman i cena

Pre svega da pozdravim XALETA,AMPERA,DEJANA,VLADU,MARKONATORA i ostalu ekipu koja je na temu `kupina` unazad nekoliko godina i da pozelim dobru sezonu.


Sto se tice plasmana kupine,to se ne zna,nagadja se kao i uvek,ali to je nebitno za nas. Niti je nase da brinemo o tome.
Sto se tice cene,to ne znamo,videli steprethodnih godina da se cena kupine ne zna cak ni za vreme branja STO JE NEDOPUSTIVO,cisto izivljavanje nad nama proizvodjacima.
Za malinu se prica da ce cena biti 150dinara, dok za kupinu cena oko 60 dinara (sto je nisa u poredjenu s prethodnim godinama kad je cena bila 20 i 15 dinara.)

Jasno Vam je da cenu necete znati ni ove godine dok ne pocne berba,jer su hladnjacari i drzava SHVATILI DA MOGU DA RADI S NAMA PROIZVODJACIMA STA GOD POZELE. Niko se ne brine za nas,ni jedan sektor ministarstva,drzave,ili lokalne samouprave. Niti ce ikad,mi dok smo mogli nesto da menjamo nismo menjali.a sad i da hocemo da nesto pokusamo,ne mozemo.

Svedoci ste da hladnjacari,otkupljivaci,drzava i policija radi udruzeno. Svedoci ste da prosle godine kada su malinari pokusali da proteste organizuju da su dobijali batine sirom Srbije od policije i protesti su vrlo brzo ugaseni,a medijski NISU ispraceni.

Ove godine se podizu plate 10 posto u prosveti, dodeljuju se odredjene subvencije na mehanizaciju,poljoprivredu i to samo za stocarstvo,a te pare su upravo one opljackane pare od KUPINARA PRETHODNE 3 GODINE,i prosle godine pljacka MALINARA.

Sto se tice kupine ove godine,bar u celom Valjevskom kraju,i nekoliko desetina hektara kupine u mom mestu su uveliko poceli sa vegetacijom,rod moze biti `obran` i pre berbe od mraza.
Postao je trend da sto STO JE KUPINA MANJE RODILA,STO JU JE VISE OSTETIO MRAZ I OZEGOTINE,SUSA, da je cena NIZA,a ne VISA kao u celom svetu. izgovori su da je KVALITET LOS,uvek postoje izgovori koji ce nam srozati cenu i zaslepiti nas.


Godina je jako lose pocela,januarske temperature 19stepeni,pa variraju na -8stepeni,to su temperaturni sokovi za svo voce,kamoli za kupine koje su vec i pre nove godine napupile jer je i zima kao sto znate bila isuvise topla.

Prvo moramo da prezivimo mrazeve,pa sva ulaganja koja nas cekaju,od prskanja,djubrenja,freziranja,prihrane itd itd preko placanja beraca,do navodnjavanja (iako su nestasice vode i narod nema racun da navodnjava,mnogi nemaju ni kap po kap itd itd), zatim preziveti suse ako budu,ozegotine,ili s druge strane moze da se desi kisovito leto i da prouzrokuje botritis(trulez),tako da ce uvek postojati izgovori za kvalitet kupine.

Kao sto sam rekao,i sto se dokazalo kroz praksu, cenu necemo saznati do berbe,a cena ce biti naravno katastrofalna, mozete citati forume u Poljskoj,Cileu i shvaticete sta se desava sa malinama i kupinama.

Drzava i otkupljivaci si odlicno ispitali tlo,i moje licno misljenje je da ce cena biti pocetna oko 30 dinara ,podici ce je na par dana do maksimalnih 60 dinara i brzinski ce da je srozaju na 15 dinara,da bi se onda mogli da vode politikom da je otkupna cena bila 60 dinara.
Kupinara je sve manje i manje,bar u mom kraju,ljudi ne mogu da uberu svoju dnevnicu,kamoli da pokriju ulaganja ili da nesto zarade.

Eventualno ostaje neka minimalna mogucnost da se STO PRE proizvodjaci organizuju i krenu u pregovore s drzavom vec sad oko cene maline i kupine,NIKAKO KOJEKAKVE ORGANIZACIJE,SINDIKATI ITD ITD,svesni ste da su svi korumpirani i da ono sto je najbitnije,a to je OTKUPNA CENA ostaje katastrofalno niska.

Sanse su minimalne cak iako se udruzimo i krenemo MIRNIM protestom i pregovorima sa drzavom. Mora se krenuti od vrha,a ne preko otkupljivaca,hladnjacara itd. Cinjenica je da svetsko trziste odredjuje cenu voca u svetu,ali kupina nigde nije bila 11centi.
S druge strane,kupina je itekako trazeno voce u svetu,takodje i kod nas.
Recimo koceljevska fabrika sokova Bravo,Rauch,za 90 posto svojih sokova koristi kupinu i bundevu,tikvu,npr u soku od jabuke zakonski moze da se nadje 2 posto delova jabuke,16 posto kupine ili bundeve i da se taj sok moze prodavati pod nazivom Vocni sok od jabuke itd itd.

U svakom slucaju zelim nam svima nama srecu,ovo je iscrpljujuce ,sva ova neizvesnot oko cene,mrazive,suse, katastrofalne cene,pretnje da ce prestati s otkupom,pretnje da cacanka ne treba nikome i tako redom.

Ponavljam da je SAD VREME DA SE ORGANIZUJEMO i na MIRAN nacin pokusamo da se borimo za neku cenu od 90 do 110 dinara, na 90 dinara nam ostaje izmedju 11 i 15 dinara ciste zarade,a sve ispod 90 dinara je besmislica, naravno,bolje je da je cena 70 dinara nego 15,i mi se tesimo uvek time,bolje da nam plate 25 nego 20 dinara sto je pogresno.
Svedoci ste da je 90 posto kupinara cvetalo od srece kad kazu da je cena skocila sa 25 dinara na 40,ljude pukla euforija,sto je nenormalno.

U principu ja je ove godine ispod 70 dinara brati necu,dosta sam poklanjao milionerima svoju muku.
Njihovih 30 ili 40 dinara za 1kg kupine nam ne mogu nista znaci,pogotovo ljudima koju placaju berace.

2000 dnevnica,hrana,pice,prevoz radnika+sva nasa ulaganja u 1ha kupine, na cenu od 30 ili 40 dinara,pa sracunajte koliko nam ostaje `cisto` para. Nista.


IZVINJAVAM SE NA OPSIRNOM PISANJU ALI IZREVOLTIRAN SAM SVIM FAKTORIMA KOJI UNISTAVAJU PROIZVODJACA,U ZADNIH 10 GODINA SAMO SU 2 GODINE BILE NORMALNE CENE,A OSTALIH 8 GODINA CENA SE KRETALA OD 9 DO 50DINARA,A PROSEK JE 25DINARA PO KILOGRAMU STO JE BESMISLICA. OGROMNA ULAGANJA PARA I ZIVACA,VREMENA,ZDRAVLJA PROUZROKUJU NAM SAMO JOS VECU BEDU STO JE NEPRIHVATLJIVO !!!

JOS JEDNOM SVE NAJBOLJE NAM ZELIM.
 
@koooooojic

Pa prestanite onda da gajite kupinu, ne shatam zasto se bavite nekom proizvodnjom ako u tome ne vidite svoj interes.

Moje misljenje oko kupine, treba se polako prebacivati na sorte koje mogu da se prodaju i u svezem stanju a koje su sa druge strane dobre i za zamrzavanje. Npr, Tripl Krau, moze da se prodaje u svezem stanju a dobra je i za zamrzavanje.
 
Loh nes ide svez,tripl krau izbegavaju,jeste rodniji ali je loh nes broj 1.
 
Nije problem u mom ponašanju, već u tvom pisanju i "predviđanju" cena... Šta će biti bre 25 dinara za kupinu i 70 za malinu? Ko normalan može da napiše tako nešto? Ti nisi" prijatelj" ovih ljudi kako proizvođača tako i onih koji će od nas da otkupljuju jer bacaš koske i DIREKTNO praviš zavadu...

Ako te zanima cena, možeš prijateljski/drugarski postaviti pitanje "Da li neko zna koliko ce biti cena", a ne "Hoće li preći 25 dinara!?" A onda ja da "pripazim" na ponašanje... Pa ako ne bi provocirao, ne bih ni ja ovako odreagovao. Uostalom, bilo je i ranije trolova poput tebe, možda si ti jedan isti, ne znam, ali mi dignete zivac jer se samo pojavite na forumu i kao "JAAA ZNAM KOLKA ĆE CENA BITI"... Jedino ako si "vidovita Zorka".

Ako nećeš da pomogneš, nemoj nas za'ebavaš. HVALA!
 
Nemoj tako, ja sam pre neku godinu prodavao je po 178din/kg ... 2015god mi bio prosek oko 100din... Sve u svemu,, zadnjih deset godina, 3god lose cene, 3 god dobre, 4 god na granici rentabilnosti... I to tako ide u krug...
Sad izgleda da su one 4 na ivici rentabilnosti nažalost

Послато са HT20Pro уз помоћ Тапатока
 
Kucas na google CENA KUPINE 2018 i samo izadje ovaj forum. Jedino ovde nas nekoliko pisemo o kupini na nivou Srbije. PORAZAVAJUCE. SRECA STO POSTOJI OVAJ FORUM ali se plasim scenaria da ce 1kg biti DO 40 din max. Nas ne vadi ni 50 ni 60 din ni 70 al bolje 70 ili 50 nego 20din. Kad bi bar bila 70plus.

Ja ispod 50 NE BEREM.
 
A sta cemo, ovo je Srbija... Kod nas ide iz krajnosti u krajnost, nije realno da kupina bude preko 2e, ali nije normalno ni 25centi... Oko cene slazem se sa kolegom @makaze@
 
Nazad
Vrh